top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

קאפ-דווה: מומיה מסתורית של ענק דו-ראשי

לא חסרים טקסטים עתיקים ועדויות כלליות התומכות ברעיון שענקים חיו על כדור הארץ. סביר להניח שלא שמעתם את הסיפור הזה. הכירו את קאפ-דווה (Kap-Dwa), ענק דו-ראשי בגובה 3.6 מטר מפטגוניה. השם "קאפ דווה" פירושו המילולי "שני ראשים" בשפת העם המלאי (Malays). חשוב לציין שהעם המלאי אינו מדרום אמריקה, שם התגלה לכאורה הענק. המלאים הם קבוצה אתנית אוסטרונזית שנמצאת במלזיה, אינדונזיה, תאילנד וסינגפור של ימינו. אי התאמה זו עם המקור התרבותי של שם היצור והמיקום שבו התגלה לכאורה עשויה גם היא להעיד על זיוף.

המומיה של קאפ-דווה

במשך תקופה ארוכה פטגוניה נחשבה לארץ מיושבת על ידי ענקים. אגדת הענקים הפטגוניים חוזרת לסיפור שסיפר החוקר פרדיננד מגלן. מגלן ואנשיו עגנו בחופי דרום אמריקה ועלו ליבשה כדי לחקור. בעודם חוקרים, מסופר שהם נתקלו בילידים שהיו בגודל כפול מאדם רגיל. זה כנראה בגלל כמה מהעמים הילידים של האזור וייתכן שהפרש הגבהים הזה היה מוגזם, מה שהוביל למיתוס האירופי רב השנים שפטגוניה היא ארץ ענקים.


למרות שיש הרבה זיופים מתוחכמים המציגים עצמות ענקים ושלדים מוזרים למראה בכל רחבי העולם, מספר ממצאים מעלים תהיות לגבי התפיסה שלנו של החיים על פני כדור הארץ. הסיפור של קאפ-דווה הוא הרבה יותר ממעניין, ואנשים רבים מתקשים להאמין לו.


הסיפור מתחיל בשנת 1673 כאשר הענק הדו-ראשי האדיר הזה נתפס על ידי מלחים ספרדים שם הוא נשאר בשבי עד שנהרג בזמן שניסה להימלט משוביו, כשהספרדים הרגו אותו בעזרת חנית שננעצה בחזהו. הסיפור מתפוגג לאחר מכן, אך מאמינים שהשרידים החנוטים שלו איכשהו הגיעו לאנגליה במאה ה-19. בשנת 1914, לאחר שהועברו ממופע אחד למשנהו, השרידים החנוטים של קאפ-דווה הגיעו לבירנבק פיר (Birnbeck Pier) בווסטון (Weston). שם, שרידיו בילו כ-45 שנים בתצוגה עד ש"לורד" תומס הווארד (Lord" Thomas Howard") רכש את השרידים ב-1959. קאפ-דווה המשיך להדהים אנשים ואיכשהו הגיע לבולטימור במרילנד, באוסף מוזר ב"תערוכת הצד של בוב" (Bob’s Side Show) באנטיק מן (The Antique Man Ltd) בבולטימור, בבעלות רוברט גרבר (Robert Gerber) ואשתו.

אתם עשויים לחשוב שזה אינו אלא עוד זיוף מתוחכם, אך קאפ-דווה אכן קיים וניתן למצוא את שרידיו החנוטים באוסף של גרבר. עם זאת, מר גרבר מספר סיפור שונה בהרבה מהסיפור שסופר כאן. לדברי גרבר, קאפ-דווה למעשה נמצא כבר מת על החוף עם חנית ענקית נעוצה בחזהו. ה'יצור' נחנט על ידי מקומיים בפרגוואי - לא בפטגוניה - עד שקפטן אנגלי בשם ג'ורג' ביקל (George Bickle) נתקל בשרידיו . בסופו של דבר, השרידים החנוטים הגיעו חזרה ליבשת אמריקה, לבולטימור.


אוקיי, אז הוא אכן קיים, האם זה מוכיח שהיו ענקים בעבר? ובכן, למרות שבהחלט ייתכן שיצור כזה היה קיים - וקאפ-דווה הוא קרוב לוודאי אמיתי - יש הוכחות רבות לענקים מזויפים בכל רחבי העולם. עם זאת, זה לא אומר שבגלל שאחד מהם מזויף, כל השאר גם כן.

ציור המייצג את קאפ-דווה הענק

זבאלד דה ורט (1567 - 1603) היה קפטן הולנדי הקשור לחקר חופי דרום אמריקה ואיי פוקלנד מדרום לארגנטינה. דה ורט ומספר אנשי צוות טענו שראו חברי "גזע ענקים" בעודם שם. דה ורט תיאר תקרית מסוימת כשהיה עם אנשיו בסירות שחתרו לאי במצר מגלן. ההולנדים טענו שראו שבע סירות מוזרות למראה מתקרבות והן היו מלאות בענקים עירומים. הענקים היו בעלי שיער ארוך ועור חום-אדמדם והיו תוקפניים כלפי הצוות.


אנו יכולים למצוא מספר רב של טקסטים וסיפורים עתיקים המזכירים את קיומם של ענקים. אף ניתן למצוא חלק מהטקסטים הללו בספרי דת כמו התנ"ך.

הַנְּפִלִים הָיוּ בָאָרֶץ, בַּיָּמִים הָהֵם, וְגַם אַחֲרֵי-כֵן אֲשֶׁר יָבֹאוּ בְּנֵי הָאֱלֹהִים אֶל-בְּנוֹת הָאָדָם, וְיָלְדוּ לָהֶם: הֵמָּה הַגִּבֹּרִים אֲשֶׁר מֵעוֹלָם, אַנְשֵׁי הַשֵּׁם.

(בראשית ו' פסוק ד')


מאמינים כי הנפילים היו צאצאיהם של "בני האלוהים" ו"בנות האדם" לפני המבול על פי בראשית ו' ד'; השם "נפילים" משמש גם בהתייחסות לענקים שאכלסו את כנען בזמן כיבוש בני ישראל את כנען:

וְשָׁם רָאִינוּ אֶת-הַנְּפִילִים בְּנֵי עֲנָק מִן-הַנְּפִלִים וַנְּהִי בְעֵינֵינוּ כַּחֲגָבִים וְכֵן הָיִינוּ בְּעֵינֵיהֶם.

(במדבר יג פסוק לג')


למרות שענק דו-ראשי אמיתי נשמע די מופרך, בדומה לגילוי דרקון אמיתי או טרול אמיתי, זה לא ממש בלתי סביר כפי שזה נשמע. הבה נבחן תחילה את גובהו החריג של היצור. האדם הגבוה ביותר בהיסטוריה המתועדת לגביו יש ראיות שאין עליהן עוררין הוא רוברט וודלו (1918-1940) שגובהו היה 2.47 מטר והוא עדיין גבה כשהוא מת בפיתאומיות בגיל 22.


למרות שנמצאו אנשים שגובהם מעל 2.4 מ', לא נמצאו אנשים חיים או שרידי שלד (שלגביהם אין מחלוקת) שגובהם 3.6 מטר. למרות שייתכן שאדם יגדל לגודל כזה, הבעיות הבריאותיות הנלוות לכך מקשות על אותו אדם להגיע לגובה הזה ולשרוד. הסיבה ממנה מת וודלו הן שלפוחיות שהתפתחו על כפות רגליו בגלל המשקל העצום עליהן, השלפוחיות הזדהמו בסופו של דבר והוא מת מסיבוכים הקשורים לזיהום. בעיות בריאות אלו רק יחמירו עבור מי שגובהו 3.6 מטר.

המומיה של קאפ-דווה בתצוגה בבולטימור

זוהו גם אנשים ובעלי חיים עם מספר ראשים. אחת הדרכים שבהן תאומים סיאמיים יכולים להיווצר הוא מצב הנקרא parapagus dicephalic, שבו לתאומים יש גוף אחד ושני ראשים. שוב, רוב המקרים לא שורדים יותר מינקות, שלא לדבר על בגרות, אבל יש כמה מקרים נדירים שכן. שתי הדוגמאות המפורסמות ביותר יהיו האחים האיטלקים ג'ובאני וג'קומו בטיסטה טוצ'י (Giovanni and Giacomo Battista Tocci 1875-1940) והאחיות האמריקאיות ממינסוטה בשם אביגיל ובריטני הנזל (1990 - היום). סיכויי ההישרדות של תאומים סיאמים גדלים אם האיברים החיוניים שלהם מוכפלים כך שלכל תאום יש לב נפרד, קיבה, מערכת ריאות וכו'. כך יתכן שתאומים סיאמים יהפכו מבוגרים מוצלחים ביולוגית, אבל זה נדיר מאד.


כדי שקאפ-דווה יהיה אמיתי, נצטרך להניח שני תרחישים מאוד לא סבירים בו-זמנית. אנו צריכים להניח שנולדו תאומים סיאמים שהיתה להם עוד הפרעה נדירה ומקצרת תוחלת חיים, ענקיות, והם הצליחו איכשהו להתגבר על כל הבעיות הבריאותיות הקשורות לשני המצבים והפכו למבוגרים מן המניין שהיו חזקים ובריאים מספיק כדי להשתתף בלחימה עם קבוצת מלחים. זה אמנם יכול לבוא בחשבון, אבל זה הופך את הסיפור להרבה יותר לא סביר ודורש ראיות רבות יותר.


הגופה נבדקה לכאורה על ידי רופאים בשנות ה-60 שאמרו כי היא לא הראתה סימנים ברורים לכך שהיא מזויפת. נראה כי לא היו מומחים אחרים שבדקו את הגופה כדי לקבוע אם היא אמיתית או אם יש לה את התנאים האנטומיים הפנימיות הצפויים כדי לשרוד כתאומים סיאמים.

תמונה באורך מלא של גופתו של קאפ-דווה

בעיה נוספת עם האותנטיות של הגופה היא הקשר שלה עם פיניאס טיילור ברנום. פי. טי. ברנום היה איש מופעים, איש עסקים ופוליטיקאי מהמאה ה-19 הידוע במופעים שבהם הוא הציג יצורים או פריטים שלטענתו היו שרידים של יצורים מיתיים או מארצות נידחות. שתי דוגמאות מפורסמות היו הג'קלופ (jackalope) ובתולת הים מפיג'י. פי. טי. ברנום היה ידוע כמספר סיפורי מעשיות ורוב הפריטים שלו התבררו כזיופים, שהמפורסמת שבהן עשויה להיות בתולת הים מפיג'י. כל קשר עם פי. טי. ברנום מטיל מיידית ספק באותנטיות של קאפ-דווה.


יתר על כן, ישנה אומנות מוזרה המכונה פחלוץ נוכלים (rogue taxidermy) המורכבת משחזור גופות כדי שיראו כיצורים מיתיים כמו דרקונים, פיות, גובלינים ואפילו ענקים. היום זה כבר לא נהוג לעתים קרובות מאד, אבל זה היה פופולרי במאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20. ענק פטגוני בעל שני ראשים יהיה מועמד סביר לפריט שיווצר על ידי פחלוץ נוכלים.


למרות שמבחינה מדעית ייתכן שקאפ-דווה היה אמיתי כתאומים סיאמים שסבלו מענקיות, חוסר הסבירות של תרחיש זה, הקשרים של הפריט עם אדם שידוע כי יצר זיופים רבים, והעובדה שאף אחד לא בדק את הגופה מאז שנות ה-60, כולם מצביעים על כך שקאפ-דווה הוא בסבירות גבוהה יותר זיוף מורכב... לפחות עד שיימצאו ראיות שאין עליהן עוררין. הסיקו אתם אם דבר כזה אפשרי או לא, והאם קיומו של קאפ-דווה מוכיח שבעבר הרחוק, ענקים אכן היו קיימים על פני כדור הארץ.

מקורות:

930 צפיות0 תגובות

Comments


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page