top of page

סקוואלה צ'קראיה - הסטארגייט של סרי לנקה

בעיר אנוראדאפורה בסרי לנקה ממוקם מה שמכונה "הסטארגייט של סרי לנקה", זהו מקום מסתורי שהרבה ממנו עדיין לא נחשף. יש סיפורים רבים על עב"מים ועל התרחשויות מוזרות אחרות סביב האתר הזה, הידוע בשמו המקומי רג'רטה (Rajarata) או "ארץ המלכים". נכון להיום החוקרים עשו צעדים משמעותיים בכדי להשיג מידע על לפחות חלק מהתעלומות כאן, אך מפה מוזרה החרוטה באתר היא עדיין תעלומה.


המתחם הראשון הוקם על אדמה זו בשנת 377 לפנה"ס, החורבות הן אתר מורשת עולמי של אונסק"ו. מתחם זה היה ממוקם בלב התרבות הבודהיסטית בסרי לנקה. כיום, יעד זה זוכה לפופולריות רבה בקרב תיירים מכל רחבי העולם. החסידים והעולים לרגל באים לבקר במקדשים הבודהיסטים העתיקים ובסטופות הכיפה הניצבות כאן.

Credit: Nicolas Chadeville / אנוראדאפורה, סרי לנקה

המתחם אינו מפורסם רק בזכות הארכיטקטורה שלו. יש בו עניין משמעותי יותר. מתחת לאתר המסתורי הזה חבויים הרבה סודות והחוקרים מעוניינים לשפוך אור על כולם. במתחם הרחב יותר גם יש תעלומות, רנמאסו אויאנה (Ranmasu Uyana) או "פארק דגי הזהב", הוא פארק עתיק בשטח של 160 דונם הממוקם סביב אתר זה, מורכב משלושה מקדשים בודהיסטים. והוא גם כולל ממצא שעושה רושם של מפה שנראית כמדריך לפענוח סודות היקום.


תרשים או מפה זו נקראים בשם "סקוואלה צ'קראיה" ("Sakwala Chakraya"), שמתורגם מסינהלית כ"מעגל היקום". קוטר המפה 1.8 מ' והיא מגולפת על פני סלע בתוך חורבות הפארק. החזית הקדמית של הסאקוואלה צ'אקריה נראית רק מגובה הקרקע. לא רק זה, אלא בדיוק ממולה תוכלו למצוא ארבעה מושבים החצובים מתוך סלע שטוח, מה שהופך אותם לאזור צפייה מושלם. מקורם של מושבי הסלע והמפה המסתורית טרם נחשף.

סקוואלה צ'קראיה

נוכחותם של המפה והמושבים מדהימה ארכיאולוגים והיסטוריונים כבר למעלה ממאה שנה. עד כה הצטבר מעט מאד מידע על מפה זו ועל מטרת קיומה. הפרופסורים במחלקות לארכיאולוגיה בסרי לנקה ובאוניברסיטאות רבות מאמינים כי ברנמאסו אויאנה נמצאים סודות היסטוריים רבים.


בהתבסס על מחקר עדכני, קיימת אפשרות שגילוף זה נעשה במהלך המאה ה-7 לספירה. זה מתאים לשלב פיתוח ידוע שהחל במאה ה-7 לספירה, בו מבנים חדשים נוספו למתווה הגן של רנמאסו אויאנה. עם זאת, זו נותרה רק השערת עבודה המבוססת על מחקר רלוונטי. אין ודאות לכך מכיוון שבידי נזירים בודהיסטים אין כל תיעוד היסטורי שמזכיר את קיומו או תפקידו.


עם מחקר וניתוח נוספים התגלו כמה תגליות לגבי הגילוף עצמו. האיקונוגרפיה של התרשים הזה אינה מתיישבת עם שום גילוף אחרים מתקופת אנוראדאפורה ההיסטורית, שנעה בין המאה ה-3 ל-10 לספירה. יתר על כן, כל הגילופים האחרים מתקופה זו אינם דומים לאלה של סקוואלה צ'קראיה.


בבחינה מעמיקה של הסקוואלה צ'קראיה, החוקרים הגיעו למסקנה כי מפה זו מורכבת משבעה מעגלים קונצנטריים המחולקים באמצעות קווים אופקיים ואנכיים מקבילים. היא מורכבת גם מרכיבים מלבניים קטנים המכילים עיגולים קטנים יותר. ישנם כמה סמלים עדינים בתוך המפה הדומים לעפיפון, קווי טקסטורה גליים, צורות גליליות, קשתות, חצים ואפילו מטריות. סמלים אלה כה עדינים עד כי עין לא מאומנת לא תזהה אותם בקלות. דימויים אחרים כמו סוסי ים, צבים ודגים מתוארים בטבעת החיצונית של הסקוואלה צ'קראיה.

תרשים הסקוואלה צ'קראיה

אף אחד מהסמלים הללו אינו תואם איקונוגרפיה בודהיסטית טיפוסית. למשל, אחת ההשוואות נעשתה עם סנדקאדה פאהאנה (Sandakada Pahana), לוחות אבן בודהיסטים חצי עגולים. ממצאים מתועדים היטב אלה נמצאים בדרך כלל עם לוטוס, ברבורים וגפנים שגולפו עליהם. אין דבר מאלה על הסקוואלה צ'קראיה, ומקורה נותר מעורפל.


החוקר הראשון שזיהה את החשיבות הארכיאולוגית של הסקוואלה צ'אקרייה היה עובד מדינה בריטי, הארי צ'ארלס פרוביס בל (HCP Bell). הוא היה הנציב הראשון לארכיאולוגיה של ציילון, שמה של סרי לנקה בעבר. בשנת 1911 הוא הוסיף תיאור למחקר שלו של המפה בו נאמר כי הסקוואלה צ'אקרייה הייתה בין הממצאים העתיקים ביותר שראה, ושהוא מעוניין לעבוד עליו. הוא גם אמר כי מפה זו היא עדות למחזור האסטרונומי שמנזרים בודהיסטים ברחבי סרי לנקה עוקבים אחריו. הוא הציג דוח זה בפני מושל ציילון.


המסקנה של בל הייתה שמדובר בתרשים קוסמולוגי שפשוט ממחיש את אמונתם של הבודהיסטים ביקום. הוא גם הגיע למסקנה שהוא עשוי להיות מאד עתיק. הוא פירש את המעגלים, בעלי החיים הימיים והסמלים בתרשים, דרך ההיגיון והאמונות הבודהיסטיות, כמייצגים את כדור הארץ, את הים, את החלל ואת היקום.


לפני עידן האינטרנט סקוואלה צ'אקרייה היתה מוכרת למעט מאוד אנשים, וכתוצאה מכך, אפילו אנשי סרי לנקה המקומיים לא התעניינו בה. מפה זו והגנים שמסביב לה ננטשו לאחר שממלכת אנוראדאפורה איבדה את כוחה, היא לא נשמרה ולא נחקרה. עם זאת, הדברים השתנו. סקוואלה צ'אקרייה היא כעת אטרקציה תיירותית. בסביבה המשוחזרת חלקית יש ביתני רחצה ובריכות, ומסופר על כך שמלכי העבר השתמשו בהם. כיום, אדמת המקדשים הקדושה הזו מכוסה ומוסתרת בג'ונגל טרופי והיא ברובה לא מיושבת, האתר מוגן על ידי הרשויות.