top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

סיפורו הטראגי של לובסטר בוי

אמני פריק שואו רבים מנהלים חיי תהילה מפוארים למדי, למרות שהם נולדו עם עיוותים מצערים. אבל ללובסטר בוי היה סיפור אחר. גריידי סטיילס (Grady Stiles), שנולד בפיטסבורג, פנסילבניה, כבר ידע שהוא הולך להיות כוכב קרקס, כמסורת משפחתו. הוא גדל להיות אדם צעיר וחזק. או כך זה נראה...


איך הוא הפך למפלצת אמיתית ולרוצח בדם קר? הבה נצלול לתוך סיפור חייו המזוויעים של גריידי סטיילס.

גריידי סטיילס ג'וניור הגיח לעולם בפיטסבורג, פנסילבניה ב-26 ביוני 1937, כילד רביעי לגריידי פ. סטיילס האב ואשתו עדנה. הוא נולד עם "ידיים דמויות מלקחיים ורגלי סנפיר". השם המדעי למצב יוצא דופן זה הוא אקטרודקטיליה, לפיה אצבעות ידיים ו/או אצבעות רגליים מתמזגות יחד - לפעמים זה מכונה גם "יד מפוצלת" או "יד שסועה". אבל חשוב יותר לסיפורו של גריידי סטיילס ג'וניור הוא השם המיושן יותר "תסמונת צבת הלובסטר" (“lobster claw syndrome”) - השם הזה יבוא להגדיר אותו, אולי בעצם הדרך שהובילה אותו לדרך הלא נכונה.


על פי אביו של הילד - שגם הוא סבל מאותו מצב - למשפחת סטיילס הייתה היסטוריה ארוכה של אקטרודקטיליה החל מ-1840 לפחות. גריידי הצעיר היה רק האחרון בשורה ארוכה; למעשה, הוא היה הדור הרביעי לאקטרודקטיליה של המשפחה שכן המצב הועבר מדור לדור.


לרוע המזל, המקרה החמור של גריידי סטיילס ג'וניור השפיע לא רק על ידיו אלא גם על רגליו וכפות רגליו, כלומר הוא לא יכול היה ללכת. במשך רוב חייו, הוא השתמש בכיסא גלגלים, אבל הוא גם למד למשוך את עצמו על הרצפה בכוחו האדיר של פלג גופו העליון; כישורים שרק יעזרו להתעללות מאוחרת יותר ולזעם הרצחני שלו.


עכשיו, גריידי סטיילס האב לא נתן לעיוות שלו להשתלט עליו - בעוד שרוב האנשים ראו את המצב כמגבלה או מכשול, הוא הפך שלילי לחיובי והתפרנס היטב כאטרקציה צדדית בקרנבל נודד. הוא היה ידוע בשם איש הלובסטר, ומופע הקרקס של המשפחה נודע בשם משפחת הלובסטרים. עוד ב"ימים הטובים", הם נקראו פריק שואו, אבל לא היה אכפת להם; משפחת הלובסטרים הייתה אחד ממופעי הקרנבל הפופולריים ביותר של תחילת המאה ה-20.

כשגריידי ג'וניור היה בן שבע, הוא הפך לחלק מהמופע הנודד של אביו. הוא בילה חלק ניכר מילדותו במסעות של חוגי הקרנבל, ונודע כ"לובסטר בוי". במשך כמעט חצי מאה, הוא היה מרים את עצמו אל במה מרופדת ומקבל את פני המשתתפים במילים: "ערב טוב, גבירותיי ורבותיי, אני לובסטר בוי... מצב זה אינו נגרם מתרופות או מחלות. זה עובר במשפחה". לפי סטנדרטים מסוימים, למשפחה היה מזל, מכיוון שהם לא היו צריכים לבצע שום מעשים משפילים. הם רק בירכו את מבטם פעור העיניים של המבקרים ולקחו את כספם בשמחה.


גריידי ג'וניור נהנה מחיי הקרקס הנודד ולבסוף למד לכתוב את שמו ואפילו איך לירות באקדח (זכרו את החלק הזה להמשך). כשגדל בעולם קרנבל כל כך מטורף, לא צריך להתפלא שהוא פגש והתאהב באישה צעירה שגם עבדה בקרנבל. הבחורה שבה התאהב, מרי תרזה, ברחה כדי להצטרף לקרקס כנערה שחיפשה חיים טובים יותר. לרוע המזל, חייה רק החמירו כשהיא פגשה את לובסטר בוי.


בהיעדר ליקויים פיזיים, מרי לא הייתה חלק מהמופע, אלא רק חברת צוות. היא ברחה מהבית בגיל 19 כדי להימלט מגילוי עריות ומאוחר יותר גם שרדה נישואים כושלים לעובד קרנבל מתעלל. היא ראתה את מצבו של סטיילס ג'וניור ואהבה אותו בגלל מי שהוא.


בשנת 1958, לובסטר בוי ומרי התחתנו וביחד נולדו להם שתי בנות: קאתי ודונה. קאתי נולדה עם אקטרודקטיליה, אבל דונה לא סבלה מהמצב. בדיוק כמו אביו לפניו, גריידי סטיילס ג'וניור הכיר לקאתי את העסק המשפחתי, אבל מאוחר יותר היא התוודתה שאביה הכריח אותה להופיע. הדור החדש הזה של משפחת הלובסטרים המשיך לנדוד ולהרוויח בכל מקום בין 50,000 ל-80,000 דולר לעונה (כ-350,000 עד 500,000 דולר בכסף של היום).

כשהילדים גדלו, התברר שדונה - הילדה היחידה ללא אקטרודקטיליה - הייתה האהובה על אביה. בהתחשב בכל הדברים, המשפחה המשיכה לנהל חיים חריגים אך לא ראויים לציון ושקטים. לעולם החיצון נראה שהכל הולך חלק עבור המשפחה, אבל מאחורי הקלעים, גריידי ג'וניור ירד מהפסים. הוא הפך ידוע לשמצה, אבל לא בגלל הופעת הקרקס שלו.


אולי מצבו, שמו וההסתכלות עליו במשך כל השנים האלה גבו מחיר פסיכולוגי מגריידי סטיילס ג'וניור יותר ממה שמישהו הבין. הוא ניסה לשתות את צערו, להטביע את עצמו בוויסקי, אבל חייו רק הפכו לבלתי נסבלים יותר. ככל שחלפו השנים, הוא הפך לאדם קירח, בעל חזה חבית, מלא שנאה והאלכוהוליזם שלו הפך לכרוני ומסוכן.


הוא היה גזען גלוי והפך יותר ויותר מתעלל כלפי אשתו וילדיו. כל האלכוהול הזה בשילוב עם חוזק פלג גופו העליון היה השילוב הגרוע ביותר שניתן להעלות על הדעת; למרות שלא היה מסוגל ללכת, גריידי ג'וניור יכול היה להניע את עצמו במהירות על פני הרצפה כדי להכות את ראשה או להשתמש בידיו דמויות הטפרים כדי לחנוק את מרי. במהלך ריב נורא אחד ב-1973, הוא השליך את מרי ארצה.


מרי מצוטטת כמי שאומרת שהוויסקי שינה את בעלה "מאיש משפחה אכפתי לאיש מכה". אין ספק שלובסטר בוי גדל למפלצת, אבל הגרוע מכל עוד לא הגיע. לאחר שהיכה את מרי במשך שנים, גריידי ג'וניור זרק אותה ואת ילדיו החוצה. מרי פנתה לאמן קרקס אחר בשם הארי גלן ניומן (Harry Glenn Newman) שהיה, באותה תקופה, האיש הקטן ביותר בעולם. נולד להם בן ביחד, לו קראו גלן על שם אביו. התינוק גלן היה בגודל רגיל אך לוקה בנפשו, ולאחר מכן הצטרף למופע המשפחתי, וכונה "ראש הבלוק האנושי" ("Human Blockhead") מכיוון שהכישרון שלו היה טמון בתקיעת מסמרים לתוך נחיריו.


בינתיים, ברחבי העיר, גריידי ג'וניור הגיש בקשה לגירושין וזכה במשמורת על בנותיו, קאתי ודונה, כי מרי לא הגיעה לבית המשפט. הוא המשיך והתחתן בפעם השנייה. שמה של האישה המסכנה הבאה היה ברברה בראונינג (Barbara Browning) ויחד נולד להם ילד נוסף - גריידי סטיילס השלישי - שנולד שוב עם מצב אקטרודקטילי.


נרוץ קדימה כמה שנים עד 1978. בשלב הזה, לובסטר בוי כל כך שנא את העולם, שהוא היה שיכור על הבמה וזינק לעבר מבקרי הקרקס כדי להפחיד אותם. באותה שנה, דונה בת ה-15 התאהבה בנושר מתיכון בשם ג'ק ליין (Jack Layne). גריידי ג'וניור שנא את החבר של דונה, במיוחד כשג'ק צחק עליו בגלוי והתייחס אליו כאל "פריק", אבל כשג'ק ביקש מדונה להתחתן איתו, היא אמרה כן.


לאחר שברחה להתארח בביתה של אחותו של ג'ק, דונה התקשרה לאביה, והוא אמר לה: "אם לא תגיעי הביתה תוך חמש דקות, אני הולך להכות אותך קשות. ואז, אני הולך להרוג אותו". דונה איימה לעבור לגור עם ג'ק אם אביה לא יתן את ברכתו לחתונה. עם זאת נראה היה שסטיילס נסוג ואמר שהוא מעדיף שהם יהיו נשואים על פני חיים משותפים בחטא. תאריך החתונה נקבע ל-28 בספטמבר 1978. ימים לפני החתונה, חבר של ג'ק אמר שהוא ראה את סטיילס שולף אקדח מהצד השמאלי של כיסא הגלגלים שלו, מכוון אותו אל ג'ק ליין ואומר, "אני אהרוג אותך לפני שאתה תתחתן עם הבת שלי."


סטיילס החל לאיים על חייו של ג'ק ואפילו לקח את דונה לחנות משכון שם קנה אקדח בקליבר 32, בהתבדחות שהוא "ישתמש בו על ג'ק". ערב חתונתם, סטיילס זימן את חתנו לעתיד "לשיחה פרטית", וג'ק העז להיכנס לקרוואן שלו לבד. "השגת אותה עכשיו. אל תצחק על זה", הוא אמר לג'ק. "אמרתי לך שאני אשיג אותה," ענה ליין. סטיילס משך את האקדח מתחת לכרית, ירה בליין בחזה. כשג'ק הסתובב לברוח, הוא ירה בו שוב, הפעם בגב.


ג'ק יצא מהקרוואן אל דונה המאובנת, ששמעה את היריות. אביה הפסיכוטי הופיע במרפסת וחייך כשהחזיקה את ארוסה הגוסס בזרועותיה. הוא אמר לה: "עדיף הוא ממני... אמרתי לך שאהרוג אותו". דונה קיללה: "אני אראה אותך בקבר שלך", לפני שברחה לרחוב. לובסטר בוי הרג את ג'ק בדם קר, וכשהמשטרה הגיעה, הוא אמר, "קחו אותי. אני מוכן". דונה לא דיברה שוב עם אביה.


כשגריידי סטיילס ג'וניור עמד למשפט על רצח ג'ק ליין ב-1979, התפתח טירוף תקשורתי. במהלך משפטו, שכלל אותו קורא לחברי קרקס כמו הגברת המזוקנת לדוכן כעדים, גריידי ג'וניור הפגין אפס חרטה והודה בגלוי באשמתו. הוא ציין בזחיחות שאין שום דרך לכלוא אותו מכיוון שאף בית סוהר במדינה לא היה מצויד להתמודד עם מוגבלויותיו הרבות. הוא גם ציין שלהגביל אותו בכלא יהיה עונש אכזרי ויוצא דופן, שכן הוא כבר אובחן עם שחמת כבד חריפה מבקבוק הוויסקי שלו ביום, ונפחת של שנים של עישון שלוש חפיסות סיגריות פאל מאל ביום.

לרוע המזל, הוא צדק: אף בית סוהר באמריקה לא היה מצויד להתמודד עם מוגבלויותיו הרבות. למרות שהורשע ברצח מדרגה 3, הוא שוחרר בקלילות עם מעצר בית ו-15 שנות מאסר על תנאי, וממש התחמק מרצח. הוא חזר הביתה, שם הכפיף את אשתו ברברה ובנו גריידי השלישי לעוד השתוללויות שיכורות מקוממות שלו. אם מישהו רק היה מלמד אותו לקח...


הימנעות מכלא גרמה ללובסטר בוי להיות שחצן. אחת האימרות שהחל לומר למשפחתו הייתה, "הרגתי בעבר ויצאתי מזה, אני יכול לעשות את זה שוב". בבת עינו לשעבר שלו, דונה, הפכה למוקד הזעם שלו, וכשהיא הייתה בחודש השביעי להריונה, הוא זרק אותה מכיסא הגלגלים שלה, וכתוצאה מכך היא עברה ניתוח חירום קיסרי כדי ליילד את בתה. מיסטי נולדה ללא רגליים ועם אקטרודקטיליה בידה, והפכה רשמית לדור השישי של המשפחה שיש לו את המצב.


אף על פי שברברה מצאה הגיון והתגרשה מסטיילס, אשתו הראשונה מרי הסכימה באופן בלתי מוסבר להינשא לו מחדש, למרות שידעה שהוא מתעלל אכזרי ושיכור. מאוחר יותר היא הסבירה את אהבתה לבעלה לשעבר שהובילה אותה בחזרה לזרועותיו בזה שהוא הבטיח לה שימי השתייה שלו הסתיימו. הם נישאו בשנית ב-1989, אבל הוא נפל מהר ומרי דיווחה: "שבועיים לאחר מכן, הוא חזר לאותו גריידי ישן".


באוקטובר 1992, משפחת סטיילס עצרה מהנדודים לאחר חודשים של סיורים והתיישבה בבית החורף שלה בגיבסון, פלורידה, שואוטאון לשעבר. לובסטר בוי היה מחנה את כיסא הגלגלים שלו בשואוטאון באר ושותה שוטים כפולים של סבן קראון של סיגרם במשך שעות על גבי שעות, אשר יחד עם התחושה הבלתי מנוצחת שלו שהוא מעל החוק, גרמו לו להתעלל אפילו יותר מאי פעם. הוא היה שוכב במיטה ומתגרה במשפחתו על איך הוא עומד להרוג את כולם; לעתים קרובות הוא התעלל מינית במרי, חנק אותה בטפריו או חנק אותה עם כרית. פעם אחת, הוא העיר אותה כשהוא מצמיד סכין קצבים לגרונה.


מרי אמרה שהנטייה האלימה של בעלה החמירה. המכות שהוא חלק לה ולבנה המוגבל בנפשו, גלן, הפכו קשות יותר ויותר עד שלבסוף הדברים הגיעו למסה קריטית בלילה אחד בנובמבר 1992. זמנים נואשים דורשים צעדים נואשים, והאם והבן המסכנים החליטו שנמאס להם וצריך לעשות משהו דרסטי כדי לעצור את שלטון האימה של לובסטר בוי. התמודדות הגיעה.


שלוש שנים בלבד לאחר שנישאה לו בשנית, מרי ובנה גלן עלו לכאורה על תוכנית להציל את עצמם מהמתעלל על ידי תשלום לשכן שלהם כדי שיהרוג אותו. בגיל 17 בלבד, שחקן המופע כריס וויאנט (Chris Wyant) היה רק ילד, אבל ילד עם קשרי כנופיות. היה לו חבר שקנה לו אקדח קולט חצי אוטומטי, ומרי נתנה לו 1,500 דולר כדי לבצע את המעשה הקטלני.


אחרי שמרי דאגה שגריידי יהיה לבד בבית, כריס וויאנט נכנס לקרוואן של סטיילס ומצא אותו יושב בתחתונים, צופה בטלוויזיה ושותה תה קר. וויאנט ירה בו באחורי הראש שוב ושוב מטווח קצר, ובגיל 55, לובסטר בוי מת. הוא לא יכול היה לפגוע יותר באשתו ובילדיו, אבל - בצדק או שלא בצדק - מבצעי הרצח שלו יצטרכו לשלם. מישהו ילך לכלא לתקופה ארוכה מאד.


לאחר שנכשל בפוליגרף בחקירת המשטרה, בנה של מרי גלן נשבר ושפך את הסיפור לבלשים. למרות שהיה לו איי קיו 79, גלן זכה בתואר המוח מאחורי הרצח. בדיוק כמו שקרה לגריידי כמעט עשור וחצי לפני כן, גלן, מרי וכריס וויאנט הצעיר הועמדו למשפט על רצח. למרות שנים של התעללות מידיו, הם לא היו ברי מזל כמו לובסטר בוי בכל הקשור לגזר הדין.

איש מהם לא הכחיש את כוונתו להרוג אותו, ובמהלך המשפט, מרי סיפרה על ההתעללות הממושכת של בעלה. "בעלי התכוון להרוג את המשפחה שלי... אני מאמינה בזה מעומק ליבי". השופט פסל עדות מומחה לפיה גברת סטיילס הייתה בת זוג מוכה שפעלה מתוך הגנה עצמית, ואמר כי לא הייתה בסכנה מיידית בזמן הרצח. מרי הודתה שבעלה לא התעלל בה באותו לילה, אך התחננה בפני המושבעים והשופט שיאמינו שהאיומים הקודמים שלו פירושם שהיא... ידעה שבאותו יום, או (שהוא) יצטרך למות או שבכל ברגע אני או הילדים שלי הולכים למות",


רק בן 17 באותה עת, גריידי סטיילס השלישי העיד כי ימים ספורים לפני רצח אביו, הוא פרץ דרך דלת נעולה כדי לחלץ את אמו החורגת מעוד התקפת שיכרות. "אבא שלי היה עליה, חנק אותה", אמר לבית המשפט. אפילו קאתי העידה נגד אישיותו של אביה במשפט הרצח שלו ואמרה "הוא היה כמו השטן עצמו... מאוד אכזרי, קר לב מאד, מאד סדיסט".


אבל בניגוד לגריידי סטיילס ג'וניור, השלישייה הבעייתית הזו לא יצאה בשלום מהרצח, למרות שהנסיבות אולי קבעו שהם היו צריכים. חבר המושבעים מצא את כולם אשמים: "המוח" גלן קיבל מאסר עולם ללא אפשרות לשחרור על תנאי למשך 25 שנה לפחות. מרי נמצאה אשמה בקשירת קשר לביצוע רצח, וויאנט נידון ל-27 שנים מאחורי סורג ובריח. מרי ערערה ללא הצלחה על הרשעתה בניסיון לגרום לגלן לבצע עסקת טיעון, אך הוא סירב. היא נשלחה לכלא בפברואר 1997 למשך 12 שנים.


ב-2014, גריידי סטיילס השלישי התעקש שהרצח של אביו לא התרחש בדיוק כפי שהוסבר בבית המשפט. כפי שהוא ידע זאת, הכל היה אי הבנה: "מה שקרה בפועל זה אמא שלי ואבא שלי נקלעו לריב נוסף כרגיל, ואמא שלי אמרה ש'צריך לעשות משהו'. אחי [גלן] שמע את זה והלך לילד השכן ואמר לו שצריך לעשות משהו. אחי חשב שזה אומר להפחיד אותו או להכות את [אבא שלי] או משהו כדי לגרום לו להבין שהוא עומד לאבד את המשפחה שלו".


לובסטר בוי הפך את חיי משפחתו לגיהנום, אבל בנו הביולוגי היחיד שלו - שהוא עדיין מופע צדדי והופיע ב-Venice Beach Freakshow עם חברתו ג'סה אולמסטד (Jessa Olmstead), הלא היא הגברת המזוקנת - מצטער שלא יכול היה לומר לאביו: "תודה שהראית לי מי לא להיות, ואולי אתה יכול להעריך את מי שהפכתי להיות בגלל זה", אמר. "היית ממזר שיכור, אבל היית אבא שלי". לגריידי השלישי יש בת בשם שרה שלא ירשה אקטרודקטיליה. אחותו, קאתי נשואה והופיעה בסרטו של טים ברטון, סיפורי דגים (Big Fish - 2003) ובסדרת הטלוויזיה קרנבלה (Carnivale); היא, בתה מיסטי וגריידי השלישי מופיעים מדי פעם בסצנת הקרנבל בתור "משפחת הלובסטרים". גריידי השלישי וקאתי הופיעו גם בסדרה AMC Freakshow (2014).

תאמינו או לא, תוכנית הטלוויזיה בה לובסטר בוי צפה כשהוא נרצח הייתה מיני-סדרה בשם Monkey Boy (1991), המספרת את סיפורו של תינוק עם מוטציה גנטית, חצי אדם וחצי קוף, שגדל להיות מפלצת בלתי נשלטת ותוקפנית שחייבת להרוג כדי לשרוד - לא רחוק מדי מחייו של לובסטר בוי עצמו. גריידי סטיילס ג'וניור נקבר בטמפה, וזר בודד עיטר את ארונו. בהודעה נכתב: "מאשתך האוהבת", אבל המציאות הייתה שסטיילס היה כל כך שנוא על ידי משפחתו וכל הקהילה שלו שרק עשרה אנשים השתתפו. בית ההלוויות לא מצא אפילו מישהו שמוכן לפעול כנושא הארון. המצבה שלו אינה נושאת כתובת, אם כי יתכן שהוא מונצח בדמות בהשראת "לובסטר בוי" בעונה הרביעית של American Horror Story.


המתבגר היורה כריסטופר וויאנט שוחרר מהכלא בשנת 2009. המוח גלן מת בכלא בשנת 2014. באחד הקעקועים שלו נכתב "סלחי לי, אמא". אם כבר מדברים עליה, מרי שוחררה בשנת 2000 וחזרה לגור בגיבסון. רישומי הכלא שלה מציינים שיש לה קעקוע על ישבנה ובו כתוב: "גריידי סטיילס ג'וניור". הזהרנו אתכם שלובסטר בוי למד לכתוב את שמו.

מקורות:

601 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page