top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

סילנה קפנסיס: צמח החלומות האפריקאי


סילנה קפנסיס (Silene Capensis) שימש את השמאנים של אנשי הקוסה (Xhosa) של עמק הנהרות בכף המזרחית של דרום אפריקה במשך אלפי שנים., שם הוא מכונה 'Undela Ziimhlophe' או "שבילים לבנים". אלה פרחים לבנים ריחניים שנפתחים רק בלילה, כשהם מפיצים ארומה ריחנית וכמעט מהפנטת. ידוע גם בשם צמח החלומות האפריקאי או Ubulawu, סילנה קפנסיס מעורר חלומות חיים מרהיבים (vivid dreams) - אך מעולם לא חדר למיינסטרים ונשאר בשוליים של התרבות המערבית.


מאמר זה בוחן את מה שאנו יודעים על השימוש המסורתי בצמח החלומות האפריקאי, אילו השפעות יש לו על הנפש והגוף וכיצד נוכל להשתמש בו בצורה הטובה ביותר להעצמת החלומות שלנו.

פרח הסילנה קפנסיס

המחקר על הסילנה קפנסיס

נתחיל מהעובדות המדעיות.

הרבה ממה שאנו יודעים על הסילנה קפנסיס והתפקיד שהוא ממלא בתרבויות השבטים האפריקאים המשתמשים בו, נובע ממחקריהם של מנטון הירסט (Manton Hirst) וז'אן פרנסואה סובייקי (Jean-Francois Sobieki). חוקרים אמיצים אלה בילו שנים כשהם חיים מקרוב עם אנשי הקוסה ודיווחו בפירוט על תרבותם ועל מנהגיהם הדתיים.


עם זאת, בהתחשב במעמדו המעורפל יחסית, הסילנה קפנסיס לא היה ממש נושא למחקר מדעי פורמלי. ההתפתחות המרגשת ביותר הוא מחקר משנת 2013, שניסה למצוא את המנגנון הפיזיולוגי שמאחורי יכולתו של שורש החלומות האפריקאי לגרום למצבי חלום יוצאי דופן. למרות שנראה שלמחקר זה היה מחסור משמעותי במימון, הוא הצליח לספק השערה די אפשרית לפיה סאפונין הוא השחקן העומד מאחורי השפעות השורש.


זה למעשה סיווג את הסילנה קפנסיס כ"מעכב אצטילכולין אסטראז" (AChEI inhibitor) - והכניס אותו לאותה קטגוריה כמו הגלנטמין (Galantamine) וההופרזין (Huperzine-A), שניהם הפכו בעשור האחרון לעזרים מסחריים פופולריים לחלומות צלולים.השימוש המסורתי בצמח החלומות האפריקאי

ראשית, זה בכלל שגוי לקרוא לסילנה קפנסיס 'צמח', מכיוון שהרכיבים הפסיכואקטיביים נמצאים בשורשים של הצמח הפורח. כעת, כדי להבין את שורש החלומות, עלינו להבין כי חלימה מוטמעת עמוק בתרבות הקוסה. חלומות נתפסים כמתנות או מסרים מהאבות הקדומים - המאופיינים כ'רוחות לבנות' נישאות או רוחות רפאים. האבות הקדומים - באמצעות חלומות - עשויים להעניק הדרכה לריפוי או ידע לצאצאיהם.


סילנה קפנסיס הוא רק אחד מתוך יותר מ-300 צמחי מרפא וצמחים פסיכואקטיביים שאנשי הקוסה משתמשים בהם למטרות רפואיות. עם זאת, הוא אחד החזקים ביותר ונחשב לקדוש - בשל השפעות החלימה האינטנסיביות שלו. שורש החלומות נצרך כחלק מטקסים שונים - כולל טקס המתים המסורתי של הקוסה. בטקס שור נמרח בתערובת סילנה קפנסיס מוקצפת ואז נשחט, לפני שהוא מרוסס במרה מכיס המרה שלו. לפני שהם מתחילים עם הפינוק הטעים הזה, לאנשי הקוסה יש מנה ראשונה של תערובת שורשי חלומות מוקצפת.


טקסים אחרים כוללים משתה בן 3 ימים המתקיים במהלך ירח מלא. במהלך החוויה הדתית הזו, המשתפים צורכים ואף שוטפים את עצמם עם הקצף של תערובת הסילנה קפנסיס. נראה שהמשתתפים צורכים או סופגים תמצית של שורש החלומות בכמות המירבית ביותר האפשרית מבחינה אנושית. במהלך התבודדות בת 3 ימים, המשתתפים נמנעים מבשר, חלב, אלכוהול ומין. התוצאה - באופן מובן - היא מרתון מדהים של חלומות עזים וסימבוליים.


למעשה, הסילנה קפנסיס נמצא בשימוש נרחב גם כחומר רפואי על ידי השמאנים של הקוסה, כולל בטיפול בהפרעות נפשיות ובשיפור הזיכרון. התגובה הגורמת להקאה מזככת נחשבת גם היא בעלת ערך - ל"טיהור" פיזי ונפשי.

אנשי הקוסה

ההשפעות של הסילנה קפנסיס

ההשפעות של הסילנה קפנסיס מתבטאות בדרך כלל במהלך השינה כמצבי חלום נבואיים צלולים עשירים במשמעות. אנשים בדרך כלל לא נתקלים בהשפעות כלשהן כשהם ערים, אם כי היה דיווח אחד על מישהו שראה קווי אור גליים באוויר כעשרים דקות לאחר צריכת השורש. לעתים קרובות אנשי הקוסה משווים את מצב החלימה לכניסה למים.


החלומות הופכים צבעוניים במיוחד, וזוכרים אותם בצורה חיה בהתעוררות. לסיכום העצה השמאנית: אם תתמקדו בשאלה שתרצו לענות עליה, התשובה תגיע אליכם בחלומותיכם - מחוכמת האבות הקדומים. בתרבות הקוסה, 'האבות הקדומים' נחשבים בדרך כלל כסבא או סבא רבא. לכן, אם נשים את האנשים האלה במחשבתנו, ייתכן שנקבל קצת חוכמה שהועברה מטה.


לא דווח בשום דו"ח על תופעות לוואי חמורות מסילנה קפנסיס. ישנם לא מעט דיווחים על הקאות, אם כי זה צפוי.


כדי להבין באמת, הנה ארבע חוויות סילנה קפנסיס שנלקחו מאתר erowid.org:

החלום שראיתי היה מוזר מאוד בטבעו ועסק בחתול אינטליגנטי שעל גופו חיו טפילים סימביוטיים, סוג מסויים של תולעים עשויות מחומר מתכתי האוכלות את בשרו והופכת אותו למשהו אחר. החתול הוציא את אחד הטפילים והפיל אותו על הקרקע והוא הפך ללטאה, הטפילים היו איזה אמצעי מוזר של יצירה / מטמורפוזה שהחתול השתמש בה כמדיום כדי להפוך את גופו למשהו אחר. הצבעים בחלום הזה היו מתכתיים ובהירים מאוד, כמו ב-DMT. היו רקעים קליידוסקופיים מסתובבים וצורות רבות, כולל הלטאה, שהיו חדים וקריסטליים במיוחד. באף אחד מ-60 החומרים הפסיכואקטיביים שניסיתי, לא ראיתי צבעים כאלה. בחוויה לא נצרכו חומרים אחרים פרט לתה שחור.

-- Hum, via erowid


חלמתי שאחי ואני גרנו במשחק וידאו המבוסס באופן קלוש על תרחיש בו יפן הקיסרית שולטת בעולם. ישנם גזעים שונים, כולם מבוססים על צבעים. האנשים בצבעים האדומים הם הקסטה השלטת. אני עובד למען הממשלה, אבל לאט לאט אני מגלה שאני לא אוהב את מה שהם מתכננים ומתכנן למרוד. הנסיכה היא סוג של מדען מטורף גחמני עד שהיא לא מועילה לדבר. בכל פעם שמשהו מכעיס אותי, אני משיג את האנרגיה דמוית המאנה (Mana) הזו שאני יכול לאגור ואז משתמש בה כדי לעשות דברים כמו להשיג יתרונות בקרבות, להרגיע את עצמי ולחשוף מעברים סודיים וקודי צ'יט (cheat codes). אי שם בהמשך, אני מגלה ציור של אדם שמתבגר לנגד עיניי.

-- Yex, via erowid


החלומות שהצמח הזה מעורר הם חיים, ארוכים, ונראה כי הם כרוכים במסעות עצומים. לפני שהתעוררתי רצתי ללא מאמץ מתחנת מטרו לתחנת מטרו במירוץ מוזר כלשהו. לא התעייפתי לרגע, והייתי מוקף במחזות עוצמתיים - מבני זכוכית מאסיביים שהתנשאו מעל הנוף, הערות חשובות שהושארו על מצבות בבית קברות, ומעל הכל מסע שהייתי צריך לסיים שהניע אותי קדימה ממקום אחד של המחשבה למשנהו. החלומות הם די מדהימים.

-- Electric Shamen, via erowid


אוקיי. אז לא מזמן הזמנתי סילנה קפנסיס, מספק אינטרנטי. התעניינתי באותה תקופה בחלימה צלולה וחשבתי לתת לזה הזדמנות. הזמנתי 14 גרם של 'שורש שלם של סילנה קפנסיס'. הכנתי את השורש על ידי פירוקו לחתיכות קטנות מאד. אז לקחתי בקבוק מים ומילאתי ​​אותו במים, בערך חצי. שמתי את חתיכות השורש במים ושמתי את הבקבוק במקרר ללילה. למחרת בבוקר ניערתי את בקבוק המים, עד שנוצר הרבה קצף. שתיתי כמעט את כל הקצף, המתנתי שעה ואכלתי ארוחת בוקר. באותו לילה הלכתי לישון בסביבות השעה 2 בבוקר וחלמתי את החלום האינטנסיבי והצלול ביותר בחיי. למעשה זה היה החלום הצלול הראשון שלי. אני זוכר כל פרט בחלום והוא היה מאד חי. אני בוודאי אנסה שוב את השורש המדהים הזה.

-- Tshamany, via erowid


שורש הסילנה קפנסיס

לסילנה קפנסיס אלפי שנים של משמעות פולחנית בשבטים אפריקאים הרואים את מצב החלום כקדוש. אין שאלה באשר ליעילותו, כאשר הוא נצרך כראוי, לעורר מצבי חלום חזקים. עם זאת, יש גם רשימה של חסרונות שבאים עם היתרונות. כל מי שרוצה להתנסות בשורש הזה צריך לזכור כי עוצמת השורשים היבשים משתנה בין מנה למנה - כך שלוקח זמן עד שמגיעים למינון שאפשר לעבוד איתו. ומכיוון שאין לנו גישה למתכונים או לשיטות המדויקות בהן משתמשים אנשי הקוסה, זו כנראה תהיה חוויה 'מדוללת' במקצת בהשוואה לזו של הילידים.


בסיכום המחקר מ-2013 נכתב:

שימוש בשורש סילנה קפנסיס מראה מגמה של הגברת המודעות והחיות של חלומות המשתמש, אם כי לא ברמה סטטיסטית מובהקת. השורש מעלה את רמת התובנה, השליטה, הזיכרון והרגש של המשתמש, תוך ירידה ברמת הריאליזם הנתפס, אך לא לרמת השגת צלילות מוחלטת. נראה סביר להניח שאם משולב עם טכניקות חלום צלול אחרות השורש עשוי להיות שימושי כתוספת בהגעה לצלילות, ובכך לסייע לאפשר לחולם את כל היתרונות של חלימה צלולה, טיפולית וחוויתית.

מקורות:

 

אנו ממליצים לא להתנסות באופן עצמאי בחומרים משני תודעה שאינכם מכירים, פעולה כזו עלולה להיות מסוכנת.

אם אתם/ן מעוניינים להתנסות וחוקי המקום בו הינכם שוהים מאפשרים זאת, פנו למדריכים מנוסים על מנת לעבור את החוויה באופן בטוח.

 

1,185 צפיות2 תגובות

2 Comments


תודה על הכתבה.

האם הצמח ושורשיו חוקיים בארצנו המפותחת?

אם כן אשמח לדעת אם יש חנות ממנה אפשר לקנות את השורש בארץ או באתר מומלץ מחול.

תודה רבה

Like
גור זיו
גור זיו
Mar 15, 2021
Replying to

הצמח חוקי לגמרי בארץ כמו בכל העולם. לא מכיר מקום שניתן להשיג אותו בארץ, אפשר להזמין אותו ממספר אתרים באינטרנט. פשוט חפש בגוגל African Dream Root או Silene Capensis. ניתן להזמין גם תמצית מוכנה שמטפטפים ממנה כמה טיפות תחת הלשון או בכוס מים.

Like

בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page