top of page

מקדש אש עתיק נדיר התגלה באיראן

צוות ארכיאולוגים איראנים חשף שרידים של מקדש אש עתיק במחוז סוואדקוה (Savadkuh), במרכז רכס הרי אלבורז. המקדש התגלה כחמישה קילומטרים ממערת אספאהבוד חורשיד (Espahbod Khorshid Cave) ההיסטורית ופרופ' מהדי עבדיני ערקי (Mehdi Abedini Araqi), מוביל הסקר הארכיאולוגי, אמר ל"Tehran Times" כי מקור מקדש האש בתקופת האימפריה הסאסאנית (224-651 לספירה). אמנם ישנם מקדשי אש רבים שנחשפו באיראן ובמקומות אחרים בעולם, אך מקדש זה הוא מיוחד מאד מכיוון שהוא תוכנן סביב פורמט בנייה איראני עתיק שלרוב נמצא מחובר לבניינים גדולים יותר, ולעתים נדירות נראה עומד לבדו.

אש במקדש הזורואסטרי של יזד, איראן

מקדשי האש המיוחדים - שרטאקי

מקדש האש האיראני שהתגלה לאחרונה עמד באזור המכונה "ערש הציוויליזציה". מאמר משנת 2017 של Tasnim News Agency הסביר כי התיישבות אנושית באזור מאזנדראן באיראן של ימינו, נמשכת לפחות 75,000 שנה. מקדש האש נמצא כחמישה קילומטרים מ"דז'י-א-אפסאניה", מערה עתיקה שהתגלתה על ידי ארכיאולוגי בשנת 1956 בדרך מקאמשהר (Qaem Shahr) לטהראן. Archaeology News Network מסבירים כי מקדש האש שנחשף לאחרונה נבנה בצורה של שרטאקי, שהיה מרכיב בולט ששימש בארכיטקטורה האיראנית העתיקה. הסגנון הארכיטקטוני שרטאקי שפירושו המילולי "בעל ארבע קשתות" הוא יחידה ארכיטקטונית שהורכבה מארבעה קמרוני חבית וכיפה.


לפני שנבחן את עיצוב השרטאקי המיוחד ונחקור את הפונקציה של מקדשי האש, הבה נחקור תחילה את המערה בסמוך למקום בו נחשף בכדי למקם את התגלית החדשה בהקשר היסטורי. אתר המערות העצום של אספאהבוד חורשיד היה פעם טירה ומגדל שנבנו מאבן ומטיט. גובהו 15 מטר ויש בו מסדרון וגרם מדרגות באורך 115 מטר המחברים בין שתי הקומות הקיימות, המבנה כולל 10 חדרים מכוסים במבנה גג מעץ. אנשים חיו במערה זו בתקופה הסאסאנית. על פי Tasnim News Agency, זה היה כנראה "מרכז ההגנה של אספאהבוד ממאזנדראן בעבר". האימפריה הסאסאנית הייתה השושלת האיראנית העיקרית בין השנים 224 עד 651 לספירה, ואחרי תקופת הסאסאנים במאזנדראן, המוסלמים הגיעו לשליטה על כל המחוז.

תבליט מנאקש-אי רוסטם עם ארדשיר הראשון, מייסד האימפריה הסאסאנית, ופרש בלתי מזוהה

מקדש אש זורואסטרי ייחודי

הארכיאולוגים גילו כי מקדש האש נבנה בצורת "שרטאקי", שהיה מרכיב בולט בארכיטקטורה האיראנית במשך 1,500 שנה. יחידת המבנה האלוהי של שרטאקי כללה ארבע קמרונות חבית וכיפה, המייצגת באופן סמלי את ארבע פינות כדור הארץ והשמיים שמעל. הדוגמה המפורסמת ביותר של שרטאקי בארכיטקטורה האיראנית מצויה בארמון שאפור הראשון בבישפור (Bishapur) בפרובינציית פארס.


עם זאת, מקדש האש החדש שהתגלה הוא מיוחד בדרך אחרת. אמנם הרבה שרטאקי קדם-אסלאמיים שרדו, אך הם בדרך כלל חלק ממתחמים גדולים יותר, בתגלית האחרונה השרטאקי עומד לבדו.


מה קרה במקדשי האש האיראניים העתיקים? תחת השלטון הסאסאני הטריטוריה שהיא היום איראן נסחפה ללאומנות והזורואסטריות הפכה לדת המדינה. על פי מייקל שנקר (Michael Shenkar), במאמרו משנת 2007 "ארכיטקטורת המקדש בעולם האיראני לפני הכיבוש המקדוני" (Temple Architecture in the Iranian World before the Macedonian Conquest), מקדש האש היה ידוע בכינוי "אגיארי", שם חסידי הזורואסטריזם מיזגו מים ואש כטיהור רב עוצמה של הסביבה הפולחנית. אך האש נקשרה גם באושר העתידי של המתפללים.

שרידי המקדש האש איראני העתיק שהתגלה / Mehr News Agency

מקדש האש

ה"יסנה" הוא השם האווסטי של מעשה הפולחן העיקרי של הזורואסטריזם והמילה מייצגת גם את האוסף הליטורגי העיקרי של טקסטים באווסטה (שפת כתבי הקודש הזורואסטריים), המדוקלמים במהלך טקסי יסנה. דוקטרינה דתית זו קובעת "אפר לבן נקי לטקסי ההיטהרות [נחשב] כבסיס החיים הפולחניים."


הראיות הראשונות לקיום טקסים זורואסטרים הכוללים אש נמצאו במאה ה-9 לפנה"ס, בערך באותו הזמן שבו נמצאו ראיות ראשונות לקיום הדת הזורואסטרית. באווסטה עצמה אין כל אזכור למקדש אש, ואף אין מילה למקדש אש בפרסית עתיקה. העובדה שטקסי האש הם התפתחות מאוחרת יותר בדת הזורואסטרית, ולא היו קיימים בדת המוקדמת, מתבטאת גם בליטורגיה המאוחרת יותר אטאש נייאש. בחלקים העתיקים ביותר של ליטורגיה זו, נטען כי האש מדברת אל "כל מי שהיא מבשלת בשבילו את ארוחות הערב והבוקר".


המקדש עצמו הוא פיתוח מאוחר אף יותר: מכתבי הרודוטוס ידוע כי הזורואסטרים של אמצע המאה ה-5 לפנה"ס התפללו תחת כיפת השמים, ובנו תילים כדי להדליק מעליהם אש. סטרבו מאשר זאת, ומציין כי במאה ה-6 לפנה"ס המקדש בעיר זלה (Zile) שבקפדוקיה היה תל מלאכותי מוקף חומה ופתוח לשמים, על אף שאין כל עדות לכך