top of page

מסדר צלב הוורד

הייתה תקופה בה החכמים שמרו על ידע אזוטרי אך ורק בקרב מעטים שהוכיחו את עצמם ראויים. מחפשי חוכמה קדומים עסקו בפיזיקה ובמתמטיקה, במסתורי החיים והמוות, בתודעה האנושית, בעולם הנסתר ובכוחות הטבע. אחת הדוגמאות הייתה בתי הספר למיסתורין העתיקים במצרים שהעבירו סודות לחניכים שגילו משמעת של נפש, גוף ורוח. עם זאת, בשיא הרדיפה והדיכוי הדתיים, זה הפך מסוכן עבור מחפשי ידע אזוטרי להנציח בגלוי את בתי הספר למסתורין. כך נולד מסדר צלב הוורד הסודי של הרוזיקרוקיאנים המיסטיים.


למרות שהיו רוזקרוקיאנים מכל שכבות האוכלוסייה, ובעוד חלק מהאנשים התייחסו למניפסטים (וכמעט 400 יצירות אחרות על מסדר צלב הוורד שפורסמו עד שנת 1620) כתרמיות או אלגוריות, אחרים, כולל תיאולוגים, פרופסורים ופילוסופים, נשאבו לרוזקרוקיאניזם. הנה כמה אנשים מפורסמים שהיו מקורבים למסדר צלב הוורד: ג'ורג' וושינגטון, אברהם לינקולן, בנג'מין פרנקלין, תומאס ג'פרסון, וולט דיסני, אייזק ניוטון, לאונרדו דה וינצ'י, רנה דקארט, דנטה אליגיירי, פרנסיס בייקון ואדית פיאף.

דימויים וסמלים שונים המשמשים את הרוזקרוקיאנים

מקור מסדר צלב הוורד

המקור האמיתי של מסדר צלב הוורד הוא תעלומה שנויה במחלוקת. החוקרים יודעים שבתחילת המאה ה-17 הופיעו בגרמניה שלושה כתבי יד אנונימיים בנוגע למסדר. היה זה ה-Fama Fraternitatis Rosae Crucis, בסביבות 1614, שהציג את סיפורו של המייסד. הפירוש של Fama הוא תהילה, דיווח או מוניטין בלטינית. Fraternitatis פירושו אחווה. התרגום של שמו של מניפסט זה הוא התהילה (או הדיווח) של אחוות צלב הוורד.


על פי ה-Fama Fraternitatis, מייסד מסדר צלב הוורד היה האב כריסטיאן רוזנקרויץ (Father C.R. Christian Rosenkreutz), רופא גרמני שנסע הרחק לאזורי טורקיה וערב, אולי בתחילת המאה ה-15. התאריך אינו וודאי. הוא בילה עם חכמים בולטים שלימדו אותו סודות קבלה, קסם אלוהי, מתמטיקה ופיזיקה.

רוזקרוקיאניזם. הדפס, 1649. כריסטיאן רוזנקרויץ / Fama Fraternitatis

חוכמת בתי הספר למסתורין

על פי צופן המסתורין (credo of the mysteries), רק על ידי פיתוח יכולות הרצון, האינטואיציה וההיגיון במידה יוצאת דופן, אפשר היה לקבל גישה לכוחות הנסתרים ביקום. רק באמצעות שליטה מוחלטת בגוף, בנפש וברוח ניתן היה לראות מעבר למוות ולבחון את המסלולים שיש לנקוט בחיים שלאחר המוות. רק כאשר אדם כבש את הגורל ורכש חופש אלוהי יכול הוא או היא, החניך, להיות נביא, קוסם, חניך.


במסעותיו חזרה לגרמניה, עצר רוזנקרויץ במצרים ובמרוקו, שם למד תורת הנסתר (חקר אמיתות נסתרות). לאחר שחזר לגרמניה, הקים אחווה והקים את מסדר צלב הוורד. עם זאת, על פי חניך המסדר, מקס היינדל (Max Heindel), קבוצה אחרת הקימה את מסדר צלב הוורד בשנת 1313. אף שתאריך זה מציב את ייסוד המסדר לפני האב כריסטיאן רוזנקרויץ, הוא עדיין נחשב כמחייה המסדר. מספר חוקרים טוענים כי מסדר צלב הוורד החל מאות שנים לפני פרסומי כתבי היד בראשית המאה ה-17. עם זאת, הוא קיבל שמות רבים ושונים שהשתנו עם הזמן.

האם כריסטיאן רוזנקרויץ היה אדם אמיתי?

יש תיאורטיקנים שטוענים כי מסדר צלב הוורד מעולם לא היה קיים לפני פרסום המניפסטים. הם גם משערים שכריסטיאן רוזנקרוץ הוא מיתוס, אם כי אחרים ממהרים לציין שמניפסט Fama Fraternitatis לא התייחס אליו ככזה.


מוריס מגרה (Maurice Magre), חוקר וסופר, מתייחס למסורות בעל פה המצביעות על כך שרוזנקרוץ היה הצאצא האחרון למשפחת גרמלאשהאוזן (Germelschausen) הגרמנית שהתגוררה בטירה ביער תורינגיאן (Thuringian) במהלך המאה ה-13. כביכול, המשפחה אימצה מערכת אמונות ששילבה מסורות פגניות ונוצריות, וכריסטיאן רוזנקרויץ המשיך את המסורת הזו.


היו שני פרסומים נוספים של מניפסטים אנונימיים אחרי ה-Fama Fraternitatis. הם היו ה-Confessio Fraternitatis משנת 1615 וה-Chymical Wedding of Christian Rosenkreutz משנת 1616. זמן מה לאחר מכן, לותרני בשם יוהנס ולנטינוס אנדראה (Johannes Valentinus Andreae) טען כי חיבר את האחרון. עם זאת, הוא אמר שזו נקודת מבט סאטירית וכי הוא התייחס לזה כאל לודיבריום (ludibrium). במילים אחרות, הוא צחק עליהם. למרבה הצער, כנראה שלעולם לא נדע אם זה נכון או לא מכיוון שהאקלים הדתי באותה עת לא איפשר השקפות שסוטות מהקו המרכזי. יתכן שלאחר מעשה הוא ניסה לכסות על האמת למען ביטחונו.