top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

מטמון זהב מלפני 1,100 שנה התגלה ליד יבנה

עודכן: 7 באוק׳ 2020

ביום שלישי האחרון, הגיעו חניכי שנת שירות "תנועת תרבות" עוז כהן ויובל יניב לעוד יום עבודה בחפירה במרכז הארץ, כשלפתע זיהו משהו מנצנץ באדמה. אותו נצנוץ מסקרן, הוביל לגילוי מטמון מטבעות מרשים ונדיר מהתקופה העבאסית, מלפני כ-1,100 שנה. "זה היה מפתיע. חפרתי באדמה וכשגרפתי אותה החוצה, ראיתי מה שנראה כמו עלים מאוד דקים. כשהסתכלתי שוב ראיתי שאלה מטבעות זהב. זה היה ממש מרגש, למצוא מטמון כל כך מיוחד ועתיק", אמר עוז כהן.

לדברי רוברט קול, מומחה מטבעות ברשות העתיקות, "נדיר ביותר שנמצאים בחפירות בארץ מטמונים מהתקופה העבאסית - ובמיוחד מטבעות זהב. זהו אחד המטמונים המוקדמים ביותר המוכרים מהתקופה הזו (סוף המאה ה -9) בארץ. המטבעות עשויים זהב טהור - 24 קראט. המשקל הכולל של המטמון הוא כ-845 גרם זהב טהור - סכום כסף משמעותי לאותם ימים. לשם דוגמה, בסכום כזה יכול היה אדם לקנות בית מפואר באחד השכונות הטובות בפוסטאט, הבירה העשירה של מצרים באותם הימים". מבדיקה ראשונית של המטבעות, מרביתם מתוארכים לסוף המאה ה-9 לספירה. בתקופה זו, היווה האזור חלק מהח'ליפות העבאסית העצומה, שנפרשה מפרס במזרח לצפון אפריקה במערב, ואשר מרכז השלטון שלה ישב בבגדד שבעירק. המטמון מורכב מדינרי זהב מלאים, אך גם - באופן יוצא דופן, מכיל כ-270 מטבעות זהב קטנים - חתיכות דינרי זהב, שנחתכו כדי לשמש כ'כסף קטן'. חיתוך מטבעות זהב וכסף היה מאפיין קבוע במערכת המוניטרית בארצות האיסלאם לאחר שנות החמישים של המאה ה-9, עם היעלמותם הפתאומית של מטבעות הברונזה והנחושת.

לדברי מנהלי החפירה, ליאת נדב-זיו וד"ר אלי הדד מרשות העתיקות, "המטמון, שנטמן באדמה במכוון בתוך פך חרס, הכיל 424 מטבעות זהב, שמרביתם מתוארכים לתקופה האיסלאמית הקדומה ולשושלת העבאסית. האדם שהטמין את אוצרו לפני 1,100 שנה ודאי ציפה לחזור לקחת אותו, ואפילו קיבע את הכלי בעזרת מסמר על-מנת שלא יזוז ממקומו. מה מנע ממנו לחזור ולאסוף את רכושו? אנחנו יכולים רק לנחש. מציאת מטבעות זהב, בודאי בכמות נכבדת כזו, היא נדירה ביותר. לא מוצאים מהם הרבה בחפירות ארכיאולוגיות משום שזהב תמיד היה יקר ערך, והתגלגל מדור לדור. המטבעות, העשויים מתכת אצילה שאינה מתחמצנת עם האויר, נמצאו במצב השתמרות מעולה, ממש כאילו הוטמנו אתמול. מציאתם עשויה להעיד על סחר בינלאומי בין יושבי האזור לאזורים מרוחקים".

אחד המטבעות שנתגלה בחפירה, הוא מטבע נדיר ביותר, שמעולם לא נמצא בחפירות בישראל: שבר של סולידוס מזהב של הקיסר תיאופילוס (829-842 לספירה Theophilos), שנטבע בקונסטנטינופול, בירת האימפריה הביזנטית דאז. הופעתו של שבר מטבעות ביזנטי קטן זה במאגר מטבעות איסלאמי, היא עדות חומרית נדירה לקשרים המתמשכים (מלחמה, סחר) בין שתי האימפריות שהיו יריבות בתקופה זו.


לדברי ד"ר קול, "למציאת המטמון הנדיר עשויה להיות תרומה גדולה למחקר, מאחר שהממצאים מתקופה זו בארץ דלים יחסית. אנחנו מקווים שחקר המטמון יספר לנו עוד על תקופה עלומה בהיסטוריה של הארץ".

128 צפיות0 תגובות

Comments


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page