top of page

מונולית סייהויט: תעלומת 200 הדמויות המגולפות

אחת הצוויליזציות האבודות שבולטת בעבודות בנייה מצטיינות היא כמובן תרבות האינקה. כשהם בנו את המצודות והמקדשים שלהם, הם השתמשו בדרך כלל בתהליך שבו הם פיסלו גושי אבן ענקיים והציבו אותם בהרמוניה מושלמת, בצורה הטובה ביותר האפשרית, וללא צורך במלט.


דרך בנייה זו נפוצה באתר מאצ'ו פיצ'ו בפרו, אחד האתרים המפורסמים ביותר המזוהים עם האינקה. ולמרות זאת, שרידים של מבנים מסוג דומה נמצאו במקומות רבים אחרים ברחבי דרום אמריקה, ומתוארכים גם לתקופה שלפני האינקה וגם לתקופה בה אמפריית האינקה הייתה מהגדולות ביותר על פני כדור הארץ.


בתקופה הגדולה ביותר, במאה ה-14 וה-15, אימפריית האינקה שגשגה, לא רק בשטח הפרואני אלא עד האזור הצפון-מערבי של היבשת, שם אקוודור של היום מסמנת את גבולותיה, ודרומה עד סנטיאגו, העיר הגדולה ביותר בצ'ילה.

אתר סייהויט

האימפריה הגדולה הזו נשטפה עם גאות ההיסטוריה לאחר שהספרדים הגיעו בחיפוש אחר זהב, שלאינקה היה בשפע. אנשי האינקה חוסלו תחת הכיבוש הספרדי, וכך גם רוב מה שהיה ידוע על תרבותם, מנהגיהם ואורח חייהם. בהעדר מערכת כתיבה אלפבתית בקרב אנשי האינקה, רוב ההבנה שלנו עליהם נגזרת מסיפורים שהועברו מדור לדור של אנשים שנקשרו איכשהו לאינקה. מקור נוסף הוא, כמובן, ממצאים ארכיאולוגיים, המתוארכים לתקופת האינקה או לתקופה שלפני האינקה, שרבים מהם הם ממצאים מהפנטים.


מה שמביא אותנו לא למאצ'ו פיצ'ו, אלא לסייהויט (Sayhuite), אתר חשוב נוסף של האינקה הממוקם באבאנקאי (Abancay), פרובינציה במחוז אפורימאק (Apurímac) בפרו. על פי החוקרים, אתר קדום זה, שנקרא גם סייווטה (Saywte), היה ככל הנראה מרכז דתי הקשור בפולחן מים. האגדה מספרת כי זה היה מקדש יוצא דופן שהיה ממוקם בסייהויט, וככל הנראה, היה מכוסה ביריעות זהב עבות שקשה אפילו לדמיין.

מונולית סייהויט

אתר זה תוארך לתקופת אימפריית האינקה, שפרחה בין המאות ה-14 וה-15 לספירה. בהשוואה לאתרים אחרים של האינקה, בסייהויט נותר מעט מימי האינקה. האובייקט הראוי ביותר לציון בסייהויט הוא מונולית סייהויט, סלע מסתורי עם הרבה גילופים קטנים עליו. יותר מ-200 דמויות מגולפות על המונולית. צורות של נחשים, זוחלים, חתולים, רכיכות וצפרדעים המוקפים בטרסות, בריכות, נהרות, מנהרות ותעלות השקיה. המטרה והמשמעות המדויקים מאחורי מאפיינים אלה נותרו בגדר תעלומה.


נאמר כי השם 'סייהויט' מקורו במילה 'סייוויטה' ('saywayta') בשפת הקצ'ואה, שמתורגמת כ"מקום התמצאות". ממוקם על ראש גבעת טרסות בשם קונקצ'ה (Concacha), האתר היה פעם מתחם קדוש סגור. כל שנותר מהמקדש הזה כיום היא הבמה המוגבהת שלו, שעליה ניתן למצוא את מונולית הסייהויט. לטענת חוקרים אחדים, אתר זה היה אחד מארבעת האורקלים הקדושים של אפורימאק, המכונים גם 'בניו' של פצ'אקמק (Pachacamac). אולם, כיום, חסרות ראיות ארכיאולוגיות המבססות את אמיתותה של טענה זו.


מונולית סייהויט אינה האבן המגולפת היחידה באזור. בעמק שמתחת לאתר יש קבוצה של סלעים מגולפים המכונים ביחד בשם רומיוואסי (Rumiwasi), שפירושו 'בית אבן'. הגילופים ברומיוואסי עשויים להיות מתוארים כגיאומטריים, ומורכבים ממדרגות ו/או מתעלות. מונולית סייהואיט, לעומת זאת, מכיל לא רק גילופים בעלי עיצוב גיאומטרי, אלא גם זומורפיים (zoomorphic), כלומר בצורות של בעלי חיים. לכן, למרות שזהו לא הסלע המגולף היחיד באזור, הוא ללא ספק בעל הסגנון הייחודי ביותר.

Uladzimir Taukachou / מבט על של מונולית סייהויט

אורכו של מונולית הסייהויט הוא כ-2 מטר ורוחבו 4 מטר. למרות שניתן למצוא כיום את האבן על הבמה המוגבהת על ראש הקונקצ'ה, החוקרים אינם בטוחים היכן היא היתה מונחת במקור. מכיוון שהמונולית אינו מהווה סלע טבעי המוצב במקומו, ייתכן שהוא הועבר לשם. נראה כי הסלע הוזז, אולי על ידי בוזזים, מתישהו בעבר. מלבד שאלת מיקומו המקורי, החוקרים גם אינם בטוחים מי יצר את האובייקט הזה.


בכל מקרה, מונולית הסייהואיט משך תשומת לב רבה בזכות הגילופים שלו. על המשטח העליון של המונולית, ניתן לצפות ביותר מ-200 דמויות זומורפיות וגיאומטריות. הרוב מייצגים זוחלים, חתולים, נחשים, רכיכות וצפרדעים. יש חוקרים שטוענים כי לבחירה של בעלי חיים אלה יש משמעות סמלית שקושרת את המונולית לבני האינקה. לדוגמה, החתולים היו אולי התייחסות לבירת האינקה, קוסקו, ולאליטה שלה, במיוחד פאצ'אקוטי, הקיסר התשיעי והשליט הראשון של אמפריית האינקה.


מלבד דמויות זומורפיות, יש גם גילופים גיאומטריים על המונולית. אלה פורשו כייצוגים של טרסות, בריכות, נהרות, מנהרות ותעלות השקיה. אם זהו המקרה, ניתן לומר כי ה