top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

מונולית סייהויט: תעלומת 200 הדמויות המגולפות

אחת הצוויליזציות האבודות שבולטת בעבודות בנייה מצטיינות היא כמובן תרבות האינקה. כשהם בנו את המצודות והמקדשים שלהם, הם השתמשו בדרך כלל בתהליך שבו הם פיסלו גושי אבן ענקיים והציבו אותם בהרמוניה מושלמת, בצורה הטובה ביותר האפשרית, וללא צורך במלט.


דרך בנייה זו נפוצה באתר מאצ'ו פיצ'ו בפרו, אחד האתרים המפורסמים ביותר המזוהים עם האינקה. ולמרות זאת, שרידים של מבנים מסוג דומה נמצאו במקומות רבים אחרים ברחבי דרום אמריקה, ומתוארכים גם לתקופה שלפני האינקה וגם לתקופה בה אמפריית האינקה הייתה מהגדולות ביותר על פני כדור הארץ.


בתקופה הגדולה ביותר, במאה ה-14 וה-15, אימפריית האינקה שגשגה, לא רק בשטח הפרואני אלא עד האזור הצפון-מערבי של היבשת, שם אקוודור של היום מסמנת את גבולותיה, ודרומה עד סנטיאגו, העיר הגדולה ביותר בצ'ילה.

אתר סייהויט

האימפריה הגדולה הזו נשטפה עם גאות ההיסטוריה לאחר שהספרדים הגיעו בחיפוש אחר זהב, שלאינקה היה בשפע. אנשי האינקה חוסלו תחת הכיבוש הספרדי, וכך גם רוב מה שהיה ידוע על תרבותם, מנהגיהם ואורח חייהם. בהעדר מערכת כתיבה אלפבתית בקרב אנשי האינקה, רוב ההבנה שלנו עליהם נגזרת מסיפורים שהועברו מדור לדור של אנשים שנקשרו איכשהו לאינקה. מקור נוסף הוא, כמובן, ממצאים ארכיאולוגיים, המתוארכים לתקופת האינקה או לתקופה שלפני האינקה, שרבים מהם הם ממצאים מהפנטים.


מה שמביא אותנו לא למאצ'ו פיצ'ו, אלא לסייהויט (Sayhuite), אתר חשוב נוסף של האינקה הממוקם באבאנקאי (Abancay), פרובינציה במחוז אפורימאק (Apurímac) בפרו. על פי החוקרים, אתר קדום זה, שנקרא גם סייווטה (Saywte), היה ככל הנראה מרכז דתי הקשור בפולחן מים. האגדה מספרת כי זה היה מקדש יוצא דופן שהיה ממוקם בסייהויט, וככל הנראה, היה מכוסה ביריעות זהב עבות שקשה אפילו לדמיין.

מונולית סייהויט

אתר זה תוארך לתקופת אימפריית האינקה, שפרחה בין המאות ה-14 וה-15 לספירה. בהשוואה לאתרים אחרים של האינקה, בסייהויט נותר מעט מימי האינקה. האובייקט הראוי ביותר לציון בסייהויט הוא מונולית סייהויט, סלע מסתורי עם הרבה גילופים קטנים עליו. יותר מ-200 דמויות מגולפות על המונולית. צורות של נחשים, זוחלים, חתולים, רכיכות וצפרדעים המוקפים בטרסות, בריכות, נהרות, מנהרות ותעלות השקיה. המטרה והמשמעות המדויקים מאחורי מאפיינים אלה נותרו בגדר תעלומה.


נאמר כי השם 'סייהויט' מקורו במילה 'סייוויטה' ('saywayta') בשפת הקצ'ואה, שמתורגמת כ"מקום התמצאות". ממוקם על ראש גבעת טרסות בשם קונקצ'ה (Concacha), האתר היה פעם מתחם קדוש סגור. כל שנותר מהמקדש הזה כיום היא הבמה המוגבהת שלו, שעליה ניתן למצוא את מונולית הסייהויט. לטענת חוקרים אחדים, אתר זה היה אחד מארבעת האורקלים הקדושים של אפורימאק, המכונים גם 'בניו' של פצ'אקמק (Pachacamac). אולם, כיום, חסרות ראיות ארכיאולוגיות המבססות את אמיתותה של טענה זו.


מונולית סייהויט אינה האבן המגולפת היחידה באזור. בעמק שמתחת לאתר יש קבוצה של סלעים מגולפים המכונים ביחד בשם רומיוואסי (Rumiwasi), שפירושו 'בית אבן'. הגילופים ברומיוואסי עשויים להיות מתוארים כגיאומטריים, ומורכבים ממדרגות ו/או מתעלות. מונולית סייהואיט, לעומת זאת, מכיל לא רק גילופים בעלי עיצוב גיאומטרי, אלא גם זומורפיים (zoomorphic), כלומר בצורות של בעלי חיים. לכן, למרות שזהו לא הסלע המגולף היחיד באזור, הוא ללא ספק בעל הסגנון הייחודי ביותר.

Uladzimir Taukachou / מבט על של מונולית סייהויט

אורכו של מונולית הסייהויט הוא כ-2 מטר ורוחבו 4 מטר. למרות שניתן למצוא כיום את האבן על הבמה המוגבהת על ראש הקונקצ'ה, החוקרים אינם בטוחים היכן היא היתה מונחת במקור. מכיוון שהמונולית אינו מהווה סלע טבעי המוצב במקומו, ייתכן שהוא הועבר לשם. נראה כי הסלע הוזז, אולי על ידי בוזזים, מתישהו בעבר. מלבד שאלת מיקומו המקורי, החוקרים גם אינם בטוחים מי יצר את האובייקט הזה.


בכל מקרה, מונולית הסייהואיט משך תשומת לב רבה בזכות הגילופים שלו. על המשטח העליון של המונולית, ניתן לצפות ביותר מ-200 דמויות זומורפיות וגיאומטריות. הרוב מייצגים זוחלים, חתולים, נחשים, רכיכות וצפרדעים. יש חוקרים שטוענים כי לבחירה של בעלי חיים אלה יש משמעות סמלית שקושרת את המונולית לבני האינקה. לדוגמה, החתולים היו אולי התייחסות לבירת האינקה, קוסקו, ולאליטה שלה, במיוחד פאצ'אקוטי, הקיסר התשיעי והשליט הראשון של אמפריית האינקה.


מלבד דמויות זומורפיות, יש גם גילופים גיאומטריים על המונולית. אלה פורשו כייצוגים של טרסות, בריכות, נהרות, מנהרות ותעלות השקיה. אם זהו המקרה, ניתן לומר כי האבן מייצגת מודל נוף בקנה מידה. חוקרים אחרים חושבים שהמונולית עשוי אפילו להיות מודל של כל אימפריית האינקה. במובן זה, האזורים המובהקים של האימפריה מתוארים על ידי בעלי חיים אופייניים שניתן למצוא בהם, כלומר, אם מדובר בשטח ג'ונגל, הוא סומן עם בעלי חיים כמו יגואר או קוף, ואילו שטח כלשהו ליד הים הוצג על ידי גילופי שקנאי או סרטן לדוגמא.

סקיצה של מונולית סייהויט המציג את הדמויות המגולפות השונות / www.lithos-graphics.com

אף שהתאוריות האלה עשויות לספק הסבר הגיוני כלשהו למונולית האבן, היצירה עדיין ממשיכה להיות תעלומה גדולה בקרב רוב החוקרים. חלקם סוברים כי מונולית הסייהויט אולי שימש כאב טיפוס לפרויקטים של מים והשקיה לפני הקמתם, מעין מודל טופוגרפי להידראוליקה. יתר על כן, מודל כזה יכול היה לשמש כלי לימודי עבור מהנדסים וטכנאים אחרים בתחום זה.


בהקשר זה המונולית סיפק הוראות ועזרה למהנדסי האינקה הקדומים. על סמך זה הם היו מתחילים לעבוד על פרויקט בנייה מסוים. ראיות נוספות מצביעות על כך שהסלע עבר שינויים מספר פעמים, כפי שניתן לראות במסלולי המים שהשתנו ומסלולים חדשים שנוספו. כפי שציין החוקר ד"ר ארלן אנדרוז (Dr. Arlan Andrews), האינקה השתמשו באבן הזו כדי לראות כיצד המים יזרמו מעליה. חריצים שגולפו בקצות האבן איפשרו למים שנשפכו עליה לצאת החוצה מהתעלות.


אחרים, לעומת זאת, הציעו כי מונולית סייהויט שימש למטרה פולחנית. משערים כי יתכן שמונולית סייהויט שימש כמודל של היקום, או היה קשור לפולחן שסבב סביב מים. ישנם מעיינות טבעיים רבים בקרבת מקום, והתיאוריה אומרת שאם התקיימו טקסים באתר, יתכן שהם נקשרו לתיעול מים ולהבאת גשמים.


עם זאת, כלל לא בטוח שאנשי האינקה הם היוצרים של המונולית. מונולית סייהויט נותר בגדר תעלומה מסקרנת, ואין ספק שאנשים ימשיכו להעלות השערות לגביו, לגבי יוצריו ולגבי תפקידו, עוד שנים רבות.

מקורות:

139 צפיות0 תגובות

Comments


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page