top of page

מהן התצורות המוזרות, במדבר גובי בסין, הנראות במפות גוגל?

עודכן: 7 באוק׳ 2020

צילומי לוויין ממפות גוגל מציגות תצורות מאסיביות שנראות מעוצבות למטרות צבאיות.

הייתה תקופה שבה מדבר נידח היה המקום המושלם לביצע כל מיני תוכניות ממשלתיות מוזרות ומורכבות. אך בעידן הטכנולוגיה הלוויינית, אי אפשר כבר לדעת מי צופה מלמעלה.


מקרה מסקרן הוא הגילוי של תצורות מאסיביות ומיסתוריות, מעשה ידי אדם, הנראות מהחלל החיצון כפסים לבנים ורחבים. הקואורדינטות של צילומי הלוויין מגוגל קובעות את המיקום בדונחאנג, ג'יוקואן, גאנסו, במדבר גובי (Dunhuang, Jiuquan, Gansu, in the Gobi Desert). על פי הדיווחים, האתר, המשתרע על שטח באורך של שני קילומטר וברוחב של קילומטר, נמצא בקרבת המטה של תוכנית החלל הסינית ואתר סיני ישן לניסויים גרעיניים.


כמעט מיד לאחר שהתמונות עלו באתר הטכנולוגי Gizmodo, החלו לההגיע תמונות נוספות של אתרים סמוכים בתצורות גאומטריות מוזרות וכדור שלג של ספקולציות, לגבי מה לעזאזל רואים שם, החל להתגלגל. אם מורידים כמה מההסברים הקיצוניים יותר כמו ניסיון מתואם לתקשר עם חייזרים, רוב הניחושים הצביעו על פעילות צבאית סינית כלשהי.


מדוע? אחת התצורות חושפת את הסיבה: מראה הנראה מגובה רב כמו סטונהנג', בזום פנימה מתגלים שלושה מטוסים החונים במרכזו. נראה שמדובר בסוג של מטרה צבאית לתקיפה אווירית או אימון בנשק. בגריד נוסף, כ-200 מטר משם, נראים בבירור אזורים מופצצים, וגם זה תומך בתאוריה של תרגול מטרות, ומסלול הדמה בצבע לבן-כחלחל כנראה שאינו מיועד לחייזרים אלא לתרגול הפצצות אוויר-קרקע. .


בשלב זה אף אחד לא באמת יודע בוודאות, אך ההסבר הסביר ביותר הוא שמדובר במטווח תרגול צבאי. זהו למעשה רק אחד מכמה אתרים דומים באזור, ולפחות באחד האחרים יש מטוסים שיושבים במרכזו.


טים ריפלי, מומחה להגנה מ-Jane's Defense Weekly, השווה את המבנים לרשתות דומות באזור 51, בסיס המבחנים הסודי של ארצות הברית בנבאדה. "תמונת המעגל נראית כמו מטווח ניסוי טילים, עם מכשרים שנועדו לתעד ולנטר את הפגיעות. לאמריקאים יש המון כאלה בנבאדה כמו אזור 51"

תאוריה נוספת טוענת שזהו איזור המשמש לכיול לווייני הריגול של סין.

כך אומר ג'ונתן היל, טכנאי מחקר ומתכנן משימה במתקן טיסות החלל למאדים באוניברסיטת אריזונה, המפעיל רבות מהמצלמות במהלך משימות המאדים של נאס"א. היל עובד עם תמונות של פני השטח של המאדים שמצולמות על ידי רוברים ולוויינים, כמו גם עם נתונים מלווינים של נאס"א המקיפים את כדור הארץ.


"רשתות הזיגזג של הקווים הלבנים הנראות בשניים מהצילומים - המוזרות ביותר מהתצורות השונות שבמדבר - הן יעדי כיול לווייני. מצלמות לוויין מתמקדות ברשתות שרוחבן 0.65 מייל ואורכן 1.15 מייל ומשתמשות בהן בכדי לכוון עצמן בחלל."


קיומם של יעדי הכיול הללו אולי נראה חשוד או חשוף מדי, אך היל אמר שזה לא כך. סין כבר ידועה כמפעילת לווייני ריגול, כמו מדינות רבות אחרות ובהן ארה"ב, הנעזרות גם הן ברשתות כיול. "דוגמה שמצאתי ממש עכשיו היא רשת כיול עבור לווייני הריגול של קורונה, שנבנו עוד בשנות השישים, בקאזה גרנדה, אריזונה.(לינק לאתר במפות גוגל)

רשתות הכיול גדולות מהצפוי, אמר, והציע כי למצלמות הלוויין, המשתמשות בהן לכיול, יש רזולוציה נמוכה באופן מפתיע.


כל שנותר לומר הוא שאנחנו לא באמת יודעים מה קורה שם, מומחים שונים טוענים טענות שונות ובסיכומו של דבר אף אחד, פרט לסינים או לחייזרים, יודע. ומי יודע, אולי גם בנסקה שבפרו כיילו לווינים.


25 צפיות0 תגובות
bottom of page