top of page

מהו תיק היד המסתורי המופיע בתרבויות שונות בכל רחבי העולם העתיק?

אחד הסמלים המסתוריים יותר שנמצאו בתבליטים עתיקים הוא דימוי שנראה באופן מוזר כמו תיק יד. האובייקט מופיע בתיאורים שיצרו השומרים מעיראק, בהריסות המקדשים העתיקים בטורקיה, בעיטורים של המאורים מניו זילנד, באמנות שנוצרה על ידי האולמקים של מרכז אמריקה, לצד האל שיווה בהודו ובאמנות סלע באוסטרליה. ניתן לראות תיקי יד באמנות של תרבויות שונות מכל רחבי העולם ולאורך כל הזמנים, כאשר המקרה המוכר הראשון של תיק יד מופיע בסוף עידן הקרח. מהו הסמל המסתורי הזה שניתן למצוא ברחבי העולם העתיק?

תיקי היד מופיעים בתרבויות קדומות בכל רחבי העולם

שאלו תריסר חוקרים מה דעתם על תיקי היד העתיקים והמסתוריים הללו, וייתכן מאד שתקבלו שתים עשרה תיאוריות שונות. הטענה הנפוצה ביותר אולי שפורסמה באתרי חדשות עצמאיים ובלוגים של הסטוריה אבודה היא ההצעה שתיקים אלה קשורים בדרך כלשהי לחוצנים. מקובל במיוחד לראות חפצים אלה קשורים בעבודתו של זכריה סיטשין ותאורית האנונאקי החוצניים שלו. האם תיקי היד האלה עשויים להיות טכנולוגיה חוצנית? אולי סוללה? אולי רפואה מתקדמת?


על אף שחלק מהטענות הללו נשמעות תלושות יתכן שיש בהן זרע של אמת. כדי להבין באמת את התיקים הללו נדרש מסע אל העבר הרחוק ביותר ואל הייצוגים העתיקים ביותר, את אלה ניתן למצוא באתר גבקלי טפה בן ה-13,000 שנה וכן בסלעים מתקופת האבן באתרים הכוללים את אזור אמנות הסלע קוסו בארה"ב (Coso rock art district), שם כמה ייצוגים הם בני מעל 10,000 שנה, ובארץ ארנהם באוסטרליה, בה הייצוגים בני מעל 15,000 שנה.


תיאור תיק היד נקרא כך מכיוון שהוא נראה דומה מאוד לתיק המודרני. האובייקטים "כוללים בדרך כלל חלק עליון דמוי ידית מעוגלת ותחתית מלבנית ועשויים לכלול רמות שונות של פרטים נוספים של טקסטורה או דוגמאות". לעתים מופיעים היצוגים כאובייקטים עצמאיים, לפעמים הם מתוארים ביד אדם, אלוהות או ישות מיתית באופן הדומה לאופן שבו מחזיקים בסל.

Credit: Stephen Bodio / אזור אמנות הסלע של קוסו, ארה"ב

תיאוריה אפשרית אחת לריבוי של הדימוי הזה היא ייצוגו הפשוט והישיר של הקוסמוס. החלק המעוגל של האובייקט (מה שנראה כמו רצועת התיק) מייצג את חצי הספירה של השמיים, כשהבסיס המרובע מייצג את הארץ. "בתרבויות עתיקות מאפריקה להודו ולסין, תיאור המעגל נקשר באופן סמלי למושגים של רוחניות או אי-חומריות, ואילו זה של מרובע נקשר לעיתים קרובות למושגים של הארץ ושל חומריות". לפיכך, הדימוי משמש לסמל את האיחוד (מחדש) של הארץ והשמים, של החומר ואלמנטים קיימים שאינם חומריים.


ניתן לראות את אחד המקרים המוקדמים ביותר של מוטיב תיק היד בשרידי אתר גבלקי טפה, הממוקם בראש רכס הרים בדרום מזרח טורקיה. אתר גבלקי טפה, המתוארך ל-11,000 לפנה"ס, הוא אחד ממתחמי המקדש העתיקים ביותר שהתגלו אי פעם. אחת התמונות הידועות ביותר מאתר זה היא עמוד מסוים המעוטר בגילופים מרהיבים, בעיקר בצורות של בעלי חיים. על עמוד זה אנו מוצאים שורה של שלושה תיקי יד. בין בעלי החיים, בעיקר ציפורים, אנו מוצאים גם שלושה שיש לציין, שניים הם נחש, והאחר עקרב. באזור אחר של האתר גילוף חשוב נוסף של דמות נשית בתנוחת כריעה (ככל הנראה יולדת) אך עם ראש פטרייתי מוזר ביותר. זה מתפרש כייצוג של אלת האדמה היצירתית. נחזור לזה בהמשך.

תיקי היד בשרידי אתר גבלקי טפה

במסופוטמיה, האזור שבו ידועים מרבית הייצוגים הרלוונטים, ישנן אגדות מתועדות של המביא ההרואי של הציוויליזציה לאנושות, ישות המכונה אדאפה, דגון או אואנס (Oannes). דמות מיתית זו מופיעה בכמה צורות, אדם עם זנב דג, אדם עם ראש נשר או אדם מכונף, שתמיד נושא תיק ביד אחת. האלוהות המוזרה שנחשבה כמייסדת הציוויליזציה, הגיחה ממימי המפרץ הפרסי והביאה עמה את ידע הכתיבה, האמנות והמדעים. ישות מוזרה זו לא הייתה לבד, אלא נאמר כי היא הנהיגה שבעה חכמים המכונים אפקלו / אבגל (Apkallu), כולם היו אנשי דג שהאל אֶנְכִּי / אֶאָה הטיל עליהם משימה להביא את הציוויליזציה לכדור הארץ. אגדה זו היא בת 4500 שנה לפחות, אך שורשיה הם בעידן לא ידוע, יש לציין כי מבחינה גיאוגרפית האתר העתיק של גבקלי טפה ניצב גם הוא באזור מסופוטמיה.


במקום אחר, דימוי התיק עם קווי דמיון מדהימים מופיע בתבליט שיצרו האולמקים של מסו-אמריקה הקדומה מתישהו בין השנים 1200-400 לפנה"ס. ברבים מהדימויים הללו דמות דמות אדם נושאת את תיק היד בידה, כאילו מדובר בסל או בתיק. "כאשר היה בשימוש באמנות האשורית נאמר שהתיק הכיל אבק קסמים. כאשר הוא מתואר באמנות האולמקים, מניחים שהוא הכיל צמחים משני תודעה".

תיק היד בתבליט האולמקים

עכשיו הכירו את אם הבריאה, או את ינגאנה (Yinganna), שנחשבת על ידי האבוריג'ינים בארץ ארנהם כגלגול של אנרגיית אם הארץ והיבט, או קרובה מיידית של נחש הקשת (Rainbow Serpent). בסיפור של ינגאנה אנו מוצאים הקבל