top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

מדענים קיימו תקשורת בזמן אמת עם חולמים צלולים

עודכן: 27 בפבר׳ 2021

מקור: Vice


האנושות הצליחה להגיע למקומות רחוקים, כמו הירח, האוקיינוסים והמרחבים הפראיים בקטבי כדור הארץ. כעת, מדענים עשו פריצת דרך חדשה בחקר גבול מסוג אחר לגמרי - עולם החלומות.


צוות חוקרים בינלאומי הצליח לקיים דיאלוגים בזמן אמת עם אנשים בעיצומם של חלומות צלולים, התופעה מכונה "חלימה אינטראקטיבית", כך עולה ממחקר שפורסם ב-18 בפברואר ב-Current Biology.המשתתפים במחקר הצליחו להגיב נכון לשאלות, כמו בעיות פשוטות במתמטיקה, בעוד שהם עמוק בתוך שנת ריצוד עיניים מהיר (REM). המחקר חושף "ערוץ תקשורת שכמעט ולא נחקר" שיכול לאפשר "אסטרטגיה חדשה למחקר אמפירי של חלומות", מדווח המחקר.

"ישנם מחקרים על חולמים צלולים המתקשרים מתוך חלומות, וזוכרים גם לבצע משימות", אמרה קארן קונקולי (Karen Konkoly), דוקטורנטית באוניברסיטת נורת'ווסטרן והמחברת המובילה של המחקר. "אך יש מחקר מוגבל למדי על הגירויים הנכנסים לחלומות צלולים... דבר אחד שהפתיע אותנו הוא שאתה יכול פשוט לומר משפט למישהו, והוא יכול להבין אותו בדיוק כפי שהוא באמת", הוסיפה.


קונקולי ועמיתיה גייסו 36 אנשים לשינה במעבדות הממוקמות בארה"ב, צרפת, גרמניה והולנד, במטרה שיכנסו למצב צלול בו האדם מודע לכך שהוא נמצא בחלום. המחקר כלל כמה חולמים צלולים מנוסים, כולל אדם אחד עם נרקולפסיה, וכן אנשים שפחות הכירו חלום מסוג זה.


החוקרים אימתו כי המשתתפים נכנסו לשנת REM על ידי הנחת אלקטרודות ליד עיניהם, על הקרקפת ועל הסנטר. בעזרת מדידה של פעילות כמו גלי מוח ותנועות גלגל העין, מומחי שינה יכולים לקבוע אם אדם נכנס למצב שינה עמוק זה. לאחר מכן התבקשו חלק מהמשתתפים לאשר שהם נמצאים בחלום על ידי תגובת עיניים קבועה מראש בה הם הזיזו את עיניהם בתבנית ספציפית משמאל לימין.


אותות עיניים אלה, יחד עם עוויתות פנים, שימשו כאמצעי תקשורת במהלך מפגשי השינה. לדוגמא, החוקרים ביקשו ממשתתף אמריקני בן 19 להפחית שש משמונה כשהוא בחלום צלול, והוא סימן נכון את התשובה "שתיים" בשתי תנועות עיניים משמאל לימין. כשנשאל שוב, הוא חזר על התשובה הנכונה. כ-18% מהניסויים הביאו לרמה כזו של תקשורת ברורה ומדויקת עם החולם; 17% הניבו תשובות שלא ניתנות לפענוח, 3% הניבו תגובות שגויות, ו-60% אחוז כלל לא הגיבו.

משמאל למטה - IN - מתייחס לשיטות בהן הועבר מידע מהחוקר לחולם. מימין למטה - OUT - מתייחס לשיטות בהן הועבר מידע מהחולם לחוקר. למעלה דוגמאות לשלושה חלומות, מקודדים בצבע לכל שיטת קלט. / Current-biology"מדהים לשבת במעבדה ולשאול המון שאלות ואז מישהו באמת יכול לענות על אחת", אמרה קונקולי. "זה סוג ניסוי עם תגמול מיידי. אתה לא צריך לחכות כדי לנתח את הנתונים שלך או משהו כזה. אתה יכול לראות את זה שם בזמן שהם עדיין ישנים". יתרה מכך, לאחר שהתעוררו משתתפים רבים הצליחו להיזכר באינטראקציות עם החוקרים, כאשר אנשים דיווחו כי ההנחיות נשמעות כמו קריין או שדרן רדיו שמגיע בבירור מחוץ לחלום.


כולנו חווינו התעוררות מחלום מוחשי (Vivid dream), רק כדי להרגיש כאילו פרטיו המקוטעים מתפוגגים במהירות במוחנו המתעורר עד שלא נוכל לזכור עוד את האירועים. על פי אותו קו, אנשים מסוימים זכרו שאלות ותשובות שונות לאחר שהתעוררו מאלה שנשאלו או ענו בחלום, והדגישו את הקושי בשחזור מדויק של חלומות ברגע שאדם ער.


הצוות מתכנן להמשיך מחקר זה עם ניסויים נוספים אשר יבדקו את האפשרויות של תקשורת דו-כיוונית עם חולמים צלולים. "חשבנו על כל כך הרבה ניסויים שיכולנו לעשות עם זה", אמרה קונקולי. "מה שאנחנו עובדים עליו עכשיו הוא: כיצד נוכל לייעל את ההליך? איך נוכל שזה יקרה יותר? איך נוכל לגרום לאנשים לחלום יותר חלומות צלולים? איך נוכל לתקשר בצורה אמינה יותר?"


"יש לנו הרבה רעיונות שונים", סיכמה, "ואנחנו נרגשים לבדוק אותם."


327 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page