top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

למורה אנגלי להיסטוריה ולאיש מצ'דר מלפני 10,000 שנה יש את אותו דנ"א

מופרדים ב-10,000 שנה אבל מקושרים בדנ"א. הדנ"א של שלד בן 10,000 שנה נבדק והוביל למסקנה שקרוב משפחה חי מלמד היסטוריה במרחק של קילומטר משם, ומתחקה לאחור כמעט 300 דורות.


ארבע שנים לפני כן, כשאדריאן טרגט (Adrian Targett), מורה להיסטוריה בדימוס מסאמרסט (Somerset), נכנס לדוכן העיתונים המקומי שלו, הוא נבהל לראות פרצוף מוכר בוהה בו. הפנים האלה, שהופיעו בעמוד הראשון של כמה עיתונים, היו שייכים לקרוב משפחה רחוק שלו - מרחק של בערך 10,000 שנה, המכונה האיש מצ'דר (Cheddar Man).

דנ"א עתיק מהאיש מצ'דר, שלד מזוליתי שהתגלה ב-1903 במערה בקניון צ'דר, סאמרסט, עזר למדעני המוזיאון לצייר דיוקן של אחד מבני האדם המודרניים העתיקים ביותר בבריטניה. תגלית זו עולה בקנה אחד עם מספר שרידים אנושיים מזוליתיים אחרים שהתגלו ברחבי אירופה. האיש מצ'דר הוא השלד השלם העתיק ביותר שהתגלה בבריטניה וכבר מזמן הוכתר כבריטי המודרני הראשון שחי בסביבות 7,150 לפנה"ס. שרידיו נשמרים על ידי מוזיאון הטבע של לונדון, בגלריה של האבולוציה האנושית. האיש מצ'דר זכה לשמו, לא בגלל חיבתו לגבינה, שכנראה לא תורבתה עד כ-3,000 שנה מאוחר יותר, אלא בגלל שהוא נמצא בקניון צ'דר בסאמרסט, אנגליה (ששם, אגב, מקורה של גבינת הצ'דר).


לפני כ-25 שנה, בעבודה מדהימה של בילוש דנ"א, תוך שימוש בחומר גנטי שנלקח מחלל אחת משיניו הטוחנות של האיש מצ'דר, הצליחו מדענים לזהות את מר טרגט, בן 62, כצאצא ישיר. ניתוח הדנ"א הגרעיני שלו מצביע על כך שהוא היה חבר טיפוסי באוכלוסיית הציידים-לקטים במערב אירופה באותה תקופה, עם אי סבילות ללקטוז, כנראה עם עיניים בהירות (ככל הנראה ירוקות אבל אולי כחולות או לוז), שיער חום כהה או שחור , ועור כהה/כהה עד שחור, אם כי לא ניתן לשלול צבע עור ביינים. ישנם קומץ של וריאנטים גנטיים הקשורים לפיגמנטציה מופחתת, כולל כמה שנפוצים מאד באוכלוסיות אירופאיות כיום. עם זאת, לאיש מצ'דר היו גרסאות "אבות" של כל הגנים הללו, מה שמרמז מאד שהיה לו גוון עור "כהה עד שחור".

כך התגלה שלד האיש מצ'דר במערה

כעת האיש מצ'דר חזר לכותרות מכיוון שמחקר חדש של ה-DNA שלו, תוך שימוש בטכנולוגיה חדשנית, אפשר לחוקרים ליצור שחזור פורנזי של תווי פניו, צבע העור והעיניים שלו ומרקם השיער. וההפתעה הגדולה ביותר היא הממצא שלבריטי הקדום הזה היו 'עור כהה עד שחור - ועיניים כחולות בהירות. (שחזור קודם, לפני שבדיקות רצף גנטי מפורטות היו זמינות, הניח פנים לבנים, עיניים חומות ומראה של איש מערות 'מצויר'). איש לא חשב לספר למר טרגט דבר מזה או להזמין אותו לחשיפת השחזור החדש של אביו הקדמון במוזיאון הטבע.


"אני מרגיש קצת יותר רב תרבותי עכשיו", הוא צוחק. "ואני בהחלט יכול לראות שיש דמיון משפחתי. האף הזה דומה לשלי. ולשנינו יש את העיניים הכחולות האלה'. הניתוח המדעי הראשוני ב-1997, שבוצע עבור סדרת טלוויזיה על ממצאים ארכיאולוגיים בסאמרסט, גילה שהשושלת המשפחתית של מר טרגט נמשכה באזור קניון צ'דר במשך 10,000 שנה, והגנים שלהם מועברים מאם לבת דרך מה שמכונה מיטוכונדריה. דנ"א שעובר בירושה מהביצית. במילים פשוטות, לאדריאן טרגט ולאיש מצ'דר יש אם קדמונית משותפת.


רק צבע העור של האיש מצ'דר מסמן את ההבדל במרחב הזמן העצום הזה. בעבר ההנחה הייתה שגווני העור האנושיים התבהרו לפני כ-40,000 שנה כאשר אוכלוסיות נדדו צפונה מאור השמש האפריקאי הקשה, שם לעור כהה יותר היה תפקיד מגן. בקווי רוחב פחות שטופי שמש, עור בהיר יותר היה מעניק יתרון אבולוציוני מכיוון שהוא סופג יותר אור שמש שנדרש לייצור ויטמין D, חומר תזונתי חיוני למניעת מחלות משביתות כמו מחלת העצם רככת. מאוחר יותר, כאשר גידולי חקלאות החלו להחליף את אורח החיים של ציידים-לקטים וקהילות אכלו פחות בשר, שיירים ודגים שמנים - מקור תזונתי לויטמין D - עור חיוור יותר היה מעניק יתרון גדול עוד יותר ומאיץ את התפשטות הגנים הרלוונטיים.

שלד האיש מצ'דר במוזיאון הטבע בלונדון

עם זאת, גוון העור של האיש מצ'דר מתקשר עם מחקרים עדכניים יותר המצביעים על כך שגנים הקשורים לעור בהיר יותר החלו להתפשט רק לפני כ-8,500 שנים, על פי גנטיקאים של אוכלוסיה מאוניברסיטת הרווארד. הם מדווחים שלאורך תקופה של 3,000 שנה, ציידים-לקטים כהי עור, כמו אבותיו של מר טרגט השתלבו עם חקלאים מוקדמים שהיגרו מהמזרח התיכון ואשר נשאו שני גנים לעור בהיר (המכונים SLC24A5 ו-SLC45A2).


אין זה מפתיע שקניון צ'דר נותר האתר העיקרי בבריטניה לשרידי אדם פליאוליתים. האיש מצ'דר נקבר לבדו בחדר ליד פתח מערה. אבל לא רק לאדריאן טרגט יש קשרים איתו. ואכן עבור בריטים מודרניים רבים, פניו האמיתיות של האיש מצ'דר מציעות מפגש דנ"א קרוב באופן ייחודי עם העבר שלהם. בריטים מודרניים שואבים כ-10% ממוצאם הגנטי מאוכלוסיית הציידים-לקטים במערב אירופה שממנה צץ האיש מצ'דר.

מקורות:

Comments


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page