חזיונות גיאומטרים

עודכן: 18 בדצמ׳ 2020

חזיונות גיאומטרים מוגדרים כחוויה של שדה ראיה של אדם שהופך להיות מוקף, באופן חלקי או מוחלט, באלמנטים גיאומטרים מהירים, צבעוניים ומורכבים, היוצרים צורות, פרקטלים וצבעים. צורות גיאומטריות אלו יכולות גם להבנות ולהתארגן באופן שנראה שהן מציגות מידע אמיתי בפני האדם, התופס אותן הרבה מעבר לתפיסה של צורות צבעוניות חסרות משמעות. הייצוגים הגיאומטרים עשויים להרגיש כאילו הם מציגים באופן מאד מפורט קונספטים מסויימים ותהליכים נוירולוגיים הקיימים במוח.


לעתים רחוקות הגיאומטריה היא ללא תנועה ובדרך כלל היא בתנועה מהירה, ומשנתה בהתאם לצורה ולסגנון שלה. במהלך תהליך זה הגיאומטריה מתפשטת על שדה הראייה, לצדדים או בצורה רדיאלית, כדי ליצור רשתות חופפות של דפוסים גיאומטרים העוברים מצבים רבים ומובחנים, כולם נראים בפריים תפיסתי יחיד.


חוויה זו מלווה לעיתים קרובות באפקטים חופפים אחרים כמו:

  • חזיון פנימי (internal hallucination) - מוגדר כתפיסה של חיזיון ויזואלי המתרחש באופן בלעדי בסביבה מדומיינת, אשר בדרך כלל ניתן לראות בעיניים עצומות בלבד, בדומה לאלה שבחלומות. זאת בניגוד מוחלט לחזיון חיצוני, המציג את עצמו בצורה שמתמזגת בסביבה החיצונית, כאילו הוא מתרחש בפועל.

  • דפוס סביבתי (environmental patterning) - מוגדר כחוויה של טקסטורות או אובייקטים מסוימים כמו שטיחים, עננים וצמחיה צפופה המתפתחים לדפוסים גיאומטרים מורכבים יותר ויותר, שתמיד מורכבים בבירור מהחומר המקורי ממנו הם נבעו. מבנים אלה נוטים להיות בעלי אופי סימטרי בעיקרם, אך כוללים גם צורות קבועות, פרקטלים ודפוסים גיאומטרים לא מאורגנים.

  • דריפטינג (drifting) - דריפטינג מוגדר כחווייה של טקסטורה, צורה ומבנה כללי של אובייקטים ונוף המופיעים באופן מעוות, נוזל ומשתנה על פני עצמו. שינויים אלה מתגברים בעוצמתם כאשר האדם בוהה, אך הם זמניים ויחזרו למראה הרגיל שלהם ברגע בו האדם מתאפס.

החוויה נוצרת לרוב תחת השפעה של מינונים מתונים של תרכובות פסיכדליות כמו DMT, LSD, פסילוציבין ומסקלין. עם זאת, היא יכולה להופיע במידה פחותה גם תחת השפעת קנבינואידים, אנטקטוגנים ודיסוציאטיביים כמו קנאביס, MDMA ו-DXM.


גיאומטריה מסוגלת להתבטא בתשע רמות עוצמה שונות ידועות. אלה נוטות להיות תלויות במינון, אך יכולות גם להשתנות בעוצמתן בקיצוניות, בגלל טריגרים חיצוניים כמו הלך הרוח והסביבה (Set and setting).

הדמיה המבוססת על נתונים שנאספו באמצעות סריקות fMRI של היררכיית התפיסה הסמנטית של המוח.

רמות חווית חזיונות גאומטריים


רמה 1 - רעש ויזואלי (Visual Noise) הרמה הנמוכה ביותר. ניתן להיתקל בה במצב מפוכח לחלוטין. הגיאומטריה נתפסת כרעש ויזואלי (המכונה גם שלג ויזואלי או Eigengrau), בשילוב עם אור תועה ואזורים אדומים כהים המופיעים מתחת לעפעפיים.

רמה 1 - רעש ויזואלי

רמה 2 - תנועה וצבע (Motion and color) רמה זו ניתן להשיג גם ללא חומרים פסיכדליים. ניתן לתאר את האפקט כהופעה של אזורים לא מובנים של הבזקים פתאומיים ושל ענני צבע. אלה מכונים בדרך כלל פוספנים (phosphenes) ולעיתים קרובות ניתן לחוות אותם במצב מפוכח על ידי שפשוף או הפעלת לחץ על או ליד העיניים העצומות.

רמה 2 - תנועה וצבע

רמה 3 - גיאומטריה מוגדרת חלקית (Partially defined geometry) ברמה זו מתחילןת להיווצר צורות ודפוסים מורכבים יחסית, עם מבנה מעורפל. דפוסים אלה נותרים אך ורק דו-ממדיים. הגיאומטריה ברמה זו היא עדינה, קטנה, ומוקטנת בעזרת לוח צבעים כהה שבדרך כלל מגביל את עצמו לגוונים ספורים בלבד, כמו שחורים, אדומים וסגולים כהים. היא מוצגת מול שדה הראייה של עניים פקוחות ועצומות על פני מעטה שטוח של גיאומטריה. עם זאת, היא מפורטת יותר באופן משמעותי בעיניים עצומות או בסביבות חשוכות.

רמה 3 - גיאומטריה מוגדרת חלקית

רמה 4 - גיאומטריה מוגדרת לחלוטין (Fully defined geometry) ברמה זו, הפרטים בהם הגיאומטריה מציגה את עצמה הופכים להיות מורכבים מאוד ומובנים לחלוטין, אך עדיין נותרים אך ורק דו-ממדיים. בשלב זה הגאומטריה הופכת לגדולה יותר ומסובכת מאוד בפרטים, עם לוח צבעים שהוא כמעט בלתי מוגבל באפשרויותיו. היא מוצגת בשדה הראייה של עניים פקוחות ועצומות, על פני מעטה שטוח של גיאומטריה שצף ישירות מול עיניו של האדם, ונשארת מפורטת יותר באופן משמעותי בעיניים עצומות או בסביבות חשוכות.

רמה 4 - גיאומטריה מוגדרת לחלוטין

רמה 5 - גיאומטריה תלת מימדית (3D geometry) ברמה זו הופכת הגאומטריה לתלת ממדית לחלוטין, בצורתה ובמיקומה על פני שדה הראייה. זה מוסיף נדבך חדש של מורכבות ויזואלית, שמציג את הגיאומטריה על פני המשטחים והחפצים בסביבה של האדם, במקום להציג אותה רק על פני מעטה בסיסי ושטוח, מול שדה הראייה של האדם.

רמה 5 - גיאומטריה תלת מימדית

רמה 6 - תפיסה ויזואלית משתלטת באופן חלקי (Partially overriding visual perception) ברמה זו הגיאומטריה הופכת כה אינטנסיבית, חיה ובהירה עד שהיא מתחילה לחסום ולהחליף את העולם החיצוני. התפיסה הויזואלית של סביבתו של האדם מתחילה להיות מוחלפת על ידי גיאומטריה, כאשר אובייקטים ונוף הופכים למבנים גיאומטרים מורכבים או פשוט נחסמים ומכוסים על ידה. זה מתרחש בצורה שפוגעת באופן דרסטי בשימוש בחוש הראייה הרגיל של האדם. מהרמה הזו ואילך של חזיונות גיאומטרים, ניתן אפילו לראות גיאומטריה הנתפסת כארבע-ממדית או כנוצרת מתוך עקרונות גיאומטרים חדשים, שלא ניתן לתאר במילים, לא-אוקלידיים או אִיגְיוֹנִיים, אם כי זה נפוץ יותר ברמות הגבוהות יותר.

רמה 6 - תפיסה ויזואלית משתלטת באופן חלקי

רמה 7 - תפיסה ויזואלית משתלטת לחלוטין (Fully overriding visual perception) ברמה זו הגיאומטריה ממשיכה להיות אינטנסיבית יותר, חיה ובהירה יותר כשהיא מתחילה לחסום או להחליף את העולם החיצוני לחלוטין וחוש הראייה הרגיל של האדם נפגם לחלוטין. זה יוצר את התפיסה שהאדם כבר לא נמצא בסביבה החיצונית, אלא "פרץ" למציאות אחרת של צורות גאומטריות מורכבות מעולמות אחרים.

רמה 7 - תפיסה ויזואלית משתלטת לחלוטין (לא ניתן ליצור ולהציג סימולציה של רמה זו)

רמות גיאומטריה 8A ו-8B

ברמה הגבוהה ביותר, הגיאומטריה יכולה להתפצל לשתי רמות נפרדות בעוצמה שווה, המכונות רמה 8A ו-8B. גורמים סביבתיים, מצבו הנפשי של האדם והחומר הנצרך עשויים לקבוע איזו רמה האדם יחווה.


ברגע שגיאומטריה ויזואלית מגיעה לרמה 8A או 8B היא מתחילה להיות מובנית ומאורגנת באופן שנראה שהיא מציגה מידע אמיתי לאדם שחווה אותה, הרבה מעבר לשבע הרמות הקודמות של צורות וצבעים שבאופן יחסי חסרי משמעות, אם כי מורכבים. זה מתרחש באמצעות תפיסה של הבנה פנימית של הצורות הגיאומטריות, המרגישות כאילו הן מתארות קונספטים ספציפיים ותהליכים נוירולוגיים שמתקיימים במוח. למרות שזה אפשרי במידה פחותה בהרבה ברמות נמוכות יותר, זה לא מתרחש באופן עקבי, והעוצמה ברמות 8A ו-8B גבוהה משמעותית. בנקודה זו ניתן לראות קונספטים לא רק משולבים בשדה הראייה הפקוח או העצום של האדם, אלא ניתן להרגיש בהם באופן בו זמני גם באמצעות תחושות פיזיות וקוגניטיביות מורכבות שלא ניתן לתאר.


ראוי לציין כי ישנן תכונות מסוימות בחומרים פסיכדליים, הנוטים לגרום בסבירות גבוהה יותר לרמה 8A במקום 8B ולהיפך. פסיכדלים המעוררים פיזית ומכילים כמויות נמוכות של חומר הזייתי מביאים בדרך כלל לרמה 8A. חומרים הנוטים לגרום לרמה 8A כוללים LSD, 2C-B ו- 4-HO-MET. לעומת זאת, פסיכדלים המובילים לרמה 8B הם בדרך כלל חומרים מרגיעים פיזית, המכילים כמויות גדולות של חומר הזייתי. חומרים הנוטים לגרום לרמה 8B כוללים פסילוציבין, LSA, DMT ו-2C-T-7.


רמה 8A - חשיפה נתפסת לרשת קונספט סמנטית (Perceived exposure to semantic concept network)

גיאומטריה 8A היא אחת משתי הרמות הפוטנציאליות הסופיות של הגיאומטריה הויזואלית; השניה היא גיאומטריה 8B.


ניתן לתאר חוויה ברמה 8A כתחושה של חשיפה למסה גיאומטרית אינסופית המורכבת כולה מייצוגים פנימיים מובנים, הנתפסים כדי להעביר כל מושג, זיכרון, תהליך ומבנה פנימיים המאוחסנים בתוך התודעה. חוויה זו לא נתפסת רק באמצעות נתונים גיאומטרים ויזואלים, אלא מורגשת ברמת פירוט בלתי מובנת, המתבטאת בצורה של תחושות קוגניטיביות ופיזיות מורכבות. תחושות אלה מורגשות כמעבירות כמות שווה של מידע פנימי כמו זה שנחווה גם דרך ראייתו של האדם.


בקצה התחתון של רמה 8A, ההשפעה הזו היא משהו המשתנה בקיצוניות ואינו קבוע ועקבי בעוצמתו. במקום זאת, הוא מופעל ר