top of page

חזיונות גיאומטרים

עודכן: 18 בדצמ׳ 2020

חזיונות גיאומטרים מוגדרים כחוויה של שדה ראיה של אדם שהופך להיות מוקף, באופן חלקי או מוחלט, באלמנטים גיאומטרים מהירים, צבעוניים ומורכבים, היוצרים צורות, פרקטלים וצבעים. צורות גיאומטריות אלו יכולות גם להבנות ולהתארגן באופן שנראה שהן מציגות מידע אמיתי בפני האדם, התופס אותן הרבה מעבר לתפיסה של צורות צבעוניות חסרות משמעות. הייצוגים הגיאומטרים עשויים להרגיש כאילו הם מציגים באופן מאד מפורט קונספטים מסויימים ותהליכים נוירולוגיים הקיימים במוח.


לעתים רחוקות הגיאומטריה היא ללא תנועה ובדרך כלל היא בתנועה מהירה, ומשנתה בהתאם לצורה ולסגנון שלה. במהלך תהליך זה הגיאומטריה מתפשטת על שדה הראייה, לצדדים או בצורה רדיאלית, כדי ליצור רשתות חופפות של דפוסים גיאומטרים העוברים מצבים רבים ומובחנים, כולם נראים בפריים תפיסתי יחיד.


חוויה זו מלווה לעיתים קרובות באפקטים חופפים אחרים כמו:

  • חזיון פנימי (internal hallucination) - מוגדר כתפיסה של חיזיון ויזואלי המתרחש באופן בלעדי בסביבה מדומיינת, אשר בדרך כלל ניתן לראות בעיניים עצומות בלבד, בדומה לאלה שבחלומות. זאת בניגוד מוחלט לחזיון חיצוני, המציג את עצמו בצורה שמתמזגת בסביבה החיצונית, כאילו הוא מתרחש בפועל.

  • דפוס סביבתי (environmental patterning) - מוגדר כחוויה של טקסטורות או אובייקטים מסוימים כמו שטיחים, עננים וצמחיה צפופה המתפתחים לדפוסים גיאומטרים מורכבים יותר ויותר, שתמיד מורכבים בבירור מהחומר המקורי ממנו הם נבעו. מבנים אלה נוטים להיות בעלי אופי סימטרי בעיקרם, אך כוללים גם צורות קבועות, פרקטלים ודפוסים גיאומטרים לא מאורגנים.

  • דריפטינג (drifting) - דריפטינג מוגדר כחווייה של טקסטורה, צורה ומבנה כללי של אובייקטים ונוף המופיעים באופן מעוות, נוזל ומשתנה על פני עצמו. שינויים אלה מתגברים בעוצמתם כאשר האדם בוהה, אך הם זמניים ויחזרו למראה הרגיל שלהם ברגע בו האדם מתאפס.

החוויה נוצרת לרוב תחת השפעה של מינונים מתונים של תרכובות פסיכדליות כמו DMT, LSD, פסילוציבין ומסקלין. עם זאת, היא יכולה להופיע במידה פחותה גם תחת השפעת קנבינואידים, אנטקטוגנים ודיסוציאטיביים כמו קנאביס, MDMA ו-DXM.


גיאומטריה מסוגלת להתבטא בתשע רמות עוצמה שונות ידועות. אלה נוטות להיות תלויות במינון, אך יכולות גם להשתנות בעוצמתן בקיצוניות, בגלל טריגרים חיצוניים כמו הלך הרוח והסביבה (Set and setting).

הדמיה המבוססת על נתונים שנאספו באמצעות סריקות fMRI של היררכיית התפיסה הסמנטית של המוח.

רמות חווית חזיונות גאומטריים


רמה 1 - רעש ויזואלי (Visual Noise) הרמה הנמוכה ביותר. ניתן להיתקל בה במצב מפוכח לחלוטין. הגיאומטריה נתפסת כרעש ויזואלי (המכונה גם שלג ויזואלי או Eigengrau), בשילוב עם אור תועה ואזורים אדומים כהים המופיעים מתחת לעפעפיים.

רמה 1 - רעש ויזואלי

רמה 2 - תנועה וצבע (Motion and color) רמה זו ניתן להשיג גם ללא חומרים פסיכדליים. ניתן לתאר את האפקט כהופעה של אזורים לא מובנים של הבזקים פתאומיים ושל ענני צבע. אלה מכונים בדרך כלל פוספנים (phosphenes) ולעיתים קרובות ניתן לחוות אותם במצב מפוכח על ידי שפשוף או הפעלת לחץ על או ליד העיניים העצומות.

רמה 2 - תנועה וצבע

רמה 3 - גיאומטריה מוגדרת חלקית (Partially defined geometry) ברמה זו מתחילןת להיווצר צורות ודפוסים מורכבים יחסית, עם מבנה מעורפל. דפוסים אלה נותרים אך ורק דו-ממדיים. הגיאומטריה ברמה זו היא עדינה, קטנה, ומוקטנת בעזרת לוח צבעים כהה שבדרך כלל מגביל את עצמו לגוונים ספורים בלבד, כמו שחורים, אדומים וסגולים כהים. היא מוצגת מול שדה הראייה של עניים פקוחות ועצומות על פני מעטה שטוח של גיאומטריה. עם זאת, היא מפורטת יותר באופן משמעותי בעיניים עצומות או בסביבות חשוכות.

רמה 3 - גיאומטריה מוגדרת חלקית

רמה 4 - גיאומטריה מוגדרת לחלוטין (Fully defined geometry) ברמה זו, הפרטים בהם הגיאומטריה מציגה את עצמה הופכים להיות מורכבים מאוד ומובנים לחלוטין, אך עדיין נותרים אך ורק דו-ממדיים. בשלב זה הגאומטריה הופכת לגדולה יותר ומסובכת מאוד בפרטים, עם לוח צבעים שהוא כמעט בלתי מוגבל באפשרויותיו. היא מוצגת בשדה הראייה של עניים פקוחות ועצומות, על פני מעטה שטוח של גיאומטריה שצף ישירות מול עיניו של האדם, ונשארת מפורטת יותר באופן משמעותי בעיניים עצומות או בסביבות חשוכות.