top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

חזיונות גיאומטרים

עודכן: 18 בדצמ׳ 2020

חזיונות גיאומטרים מוגדרים כחוויה של שדה ראיה של אדם שהופך להיות מוקף, באופן חלקי או מוחלט, באלמנטים גיאומטרים מהירים, צבעוניים ומורכבים, היוצרים צורות, פרקטלים וצבעים. צורות גיאומטריות אלו יכולות גם להבנות ולהתארגן באופן שנראה שהן מציגות מידע אמיתי בפני האדם, התופס אותן הרבה מעבר לתפיסה של צורות צבעוניות חסרות משמעות. הייצוגים הגיאומטרים עשויים להרגיש כאילו הם מציגים באופן מאד מפורט קונספטים מסויימים ותהליכים נוירולוגיים הקיימים במוח.


לעתים רחוקות הגיאומטריה היא ללא תנועה ובדרך כלל היא בתנועה מהירה, ומשנתה בהתאם לצורה ולסגנון שלה. במהלך תהליך זה הגיאומטריה מתפשטת על שדה הראייה, לצדדים או בצורה רדיאלית, כדי ליצור רשתות חופפות של דפוסים גיאומטרים העוברים מצבים רבים ומובחנים, כולם נראים בפריים תפיסתי יחיד.


חוויה זו מלווה לעיתים קרובות באפקטים חופפים אחרים כמו:

 • חזיון פנימי (internal hallucination) - מוגדר כתפיסה של חיזיון ויזואלי המתרחש באופן בלעדי בסביבה מדומיינת, אשר בדרך כלל ניתן לראות בעיניים עצומות בלבד, בדומה לאלה שבחלומות. זאת בניגוד מוחלט לחזיון חיצוני, המציג את עצמו בצורה שמתמזגת בסביבה החיצונית, כאילו הוא מתרחש בפועל.

 • דפוס סביבתי (environmental patterning) - מוגדר כחוויה של טקסטורות או אובייקטים מסוימים כמו שטיחים, עננים וצמחיה צפופה המתפתחים לדפוסים גיאומטרים מורכבים יותר ויותר, שתמיד מורכבים בבירור מהחומר המקורי ממנו הם נבעו. מבנים אלה נוטים להיות בעלי אופי סימטרי בעיקרם, אך כוללים גם צורות קבועות, פרקטלים ודפוסים גיאומטרים לא מאורגנים.

 • דריפטינג (drifting) - דריפטינג מוגדר כחווייה של טקסטורה, צורה ומבנה כללי של אובייקטים ונוף המופיעים באופן מעוות, נוזל ומשתנה על פני עצמו. שינויים אלה מתגברים בעוצמתם כאשר האדם בוהה, אך הם זמניים ויחזרו למראה הרגיל שלהם ברגע בו האדם מתאפס.

החוויה נוצרת לרוב תחת השפעה של מינונים מתונים של תרכובות פסיכדליות כמו DMT, LSD, פסילוציבין ומסקלין. עם זאת, היא יכולה להופיע במידה פחותה גם תחת השפעת קנבינואידים, אנטקטוגנים ודיסוציאטיביים כמו קנאביס, MDMA ו-DXM.


גיאומטריה מסוגלת להתבטא בתשע רמות עוצמה שונות ידועות. אלה נוטות להיות תלויות במינון, אך יכולות גם להשתנות בעוצמתן בקיצוניות, בגלל טריגרים חיצוניים כמו הלך הרוח והסביבה (Set and setting).

הדמיה המבוססת על נתונים שנאספו באמצעות סריקות fMRI של היררכיית התפיסה הסמנטית של המוח.

רמות חווית חזיונות גאומטריים


רמה 1 - רעש ויזואלי (Visual Noise) הרמה הנמוכה ביותר. ניתן להיתקל בה במצב מפוכח לחלוטין. הגיאומטריה נתפסת כרעש ויזואלי (המכונה גם שלג ויזואלי או Eigengrau), בשילוב עם אור תועה ואזורים אדומים כהים המופיעים מתחת לעפעפיים.

רמה 1 - רעש ויזואלי

רמה 2 - תנועה וצבע (Motion and color) רמה זו ניתן להשיג גם ללא חומרים פסיכדליים. ניתן לתאר את האפקט כהופעה של אזורים לא מובנים של הבזקים פתאומיים ושל ענני צבע. אלה מכונים בדרך כלל פוספנים (phosphenes) ולעיתים קרובות ניתן לחוות אותם במצב מפוכח על ידי שפשוף או הפעלת לחץ על או ליד העיניים העצומות.

רמה 2 - תנועה וצבע

רמה 3 - גיאומטריה מוגדרת חלקית (Partially defined geometry) ברמה זו מתחילןת להיווצר צורות ודפוסים מורכבים יחסית, עם מבנה מעורפל. דפוסים אלה נותרים אך ורק דו-ממדיים. הגיאומטריה ברמה זו היא עדינה, קטנה, ומוקטנת בעזרת לוח צבעים כהה שבדרך כלל מגביל את עצמו לגוונים ספורים בלבד, כמו שחורים, אדומים וסגולים כהים. היא מוצגת מול שדה הראייה של עניים פקוחות ועצומות על פני מעטה שטוח של גיאומטריה. עם זאת, היא מפורטת יותר באופן משמעותי בעיניים עצומות או בסביבות חשוכות.

רמה 3 - גיאומטריה מוגדרת חלקית

רמה 4 - גיאומטריה מוגדרת לחלוטין (Fully defined geometry) ברמה זו, הפרטים בהם הגיאומטריה מציגה את עצמה הופכים להיות מורכבים מאוד ומובנים לחלוטין, אך עדיין נותרים אך ורק דו-ממדיים. בשלב זה הגאומטריה הופכת לגדולה יותר ומסובכת מאוד בפרטים, עם לוח צבעים שהוא כמעט בלתי מוגבל באפשרויותיו. היא מוצגת בשדה הראייה של עניים פקוחות ועצומות, על פני מעטה שטוח של גיאומטריה שצף ישירות מול עיניו של האדם, ונשארת מפורטת יותר באופן משמעותי בעיניים עצומות או בסביבות חשוכות.

רמה 4 - גיאומטריה מוגדרת לחלוטין

רמה 5 - גיאומטריה תלת מימדית (3D geometry) ברמה זו הופכת הגאומטריה לתלת ממדית לחלוטין, בצורתה ובמיקומה על פני שדה הראייה. זה מוסיף נדבך חדש של מורכבות ויזואלית, שמציג את הגיאומטריה על פני המשטחים והחפצים בסביבה של האדם, במקום להציג אותה רק על פני מעטה בסיסי ושטוח, מול שדה הראייה של האדם.

רמה 5 - גיאומטריה תלת מימדית

רמה 6 - תפיסה ויזואלית משתלטת באופן חלקי (Partially overriding visual perception) ברמה זו הגיאומטריה הופכת כה אינטנסיבית, חיה ובהירה עד שהיא מתחילה לחסום ולהחליף את העולם החיצוני. התפיסה הויזואלית של סביבתו של האדם מתחילה להיות מוחלפת על ידי גיאומטריה, כאשר אובייקטים ונוף הופכים למבנים גיאומטרים מורכבים או פשוט נחסמים ומכוסים על ידה. זה מתרחש בצורה שפוגעת באופן דרסטי בשימוש בחוש הראייה הרגיל של האדם. מהרמה הזו ואילך של חזיונות גיאומטרים, ניתן אפילו לראות גיאומטריה הנתפסת כארבע-ממדית או כנוצרת מתוך עקרונות גיאומטרים חדשים, שלא ניתן לתאר במילים, לא-אוקלידיים או אִיגְיוֹנִיים, אם כי זה נפוץ יותר ברמות הגבוהות יותר.

רמה 6 - תפיסה ויזואלית משתלטת באופן חלקי

רמה 7 - תפיסה ויזואלית משתלטת לחלוטין (Fully overriding visual perception) ברמה זו הגיאומטריה ממשיכה להיות אינטנסיבית יותר, חיה ובהירה יותר כשהיא מתחילה לחסום או להחליף את העולם החיצוני לחלוטין וחוש הראייה הרגיל של האדם נפגם לחלוטין. זה יוצר את התפיסה שהאדם כבר לא נמצא בסביבה החיצונית, אלא "פרץ" למציאות אחרת של צורות גאומטריות מורכבות מעולמות אחרים.

רמה 7 - תפיסה ויזואלית משתלטת לחלוטין (לא ניתן ליצור ולהציג סימולציה של רמה זו)

רמות גיאומטריה 8A ו-8B

ברמה הגבוהה ביותר, הגיאומטריה יכולה להתפצל לשתי רמות נפרדות בעוצמה שווה, המכונות רמה 8A ו-8B. גורמים סביבתיים, מצבו הנפשי של האדם והחומר הנצרך עשויים לקבוע איזו רמה האדם יחווה.


ברגע שגיאומטריה ויזואלית מגיעה לרמה 8A או 8B היא מתחילה להיות מובנית ומאורגנת באופן שנראה שהיא מציגה מידע אמיתי לאדם שחווה אותה, הרבה מעבר לשבע הרמות הקודמות של צורות וצבעים שבאופן יחסי חסרי משמעות, אם כי מורכבים. זה מתרחש באמצעות תפיסה של הבנה פנימית של הצורות הגיאומטריות, המרגישות כאילו הן מתארות קונספטים ספציפיים ותהליכים נוירולוגיים שמתקיימים במוח. למרות שזה אפשרי במידה פחותה בהרבה ברמות נמוכות יותר, זה לא מתרחש באופן עקבי, והעוצמה ברמות 8A ו-8B גבוהה משמעותית. בנקודה זו ניתן לראות קונספטים לא רק משולבים בשדה הראייה הפקוח או העצום של האדם, אלא ניתן להרגיש בהם באופן בו זמני גם באמצעות תחושות פיזיות וקוגניטיביות מורכבות שלא ניתן לתאר.


ראוי לציין כי ישנן תכונות מסוימות בחומרים פסיכדליים, הנוטים לגרום בסבירות גבוהה יותר לרמה 8A במקום 8B ולהיפך. פסיכדלים המעוררים פיזית ומכילים כמויות נמוכות של חומר הזייתי מביאים בדרך כלל לרמה 8A. חומרים הנוטים לגרום לרמה 8A כוללים LSD, 2C-B ו- 4-HO-MET. לעומת זאת, פסיכדלים המובילים לרמה 8B הם בדרך כלל חומרים מרגיעים פיזית, המכילים כמויות גדולות של חומר הזייתי. חומרים הנוטים לגרום לרמה 8B כוללים פסילוציבין, LSA, DMT ו-2C-T-7.


רמה 8A - חשיפה נתפסת לרשת קונספט סמנטית (Perceived exposure to semantic concept network)

גיאומטריה 8A היא אחת משתי הרמות הפוטנציאליות הסופיות של הגיאומטריה הויזואלית; השניה היא גיאומטריה 8B.


ניתן לתאר חוויה ברמה 8A כתחושה של חשיפה למסה גיאומטרית אינסופית המורכבת כולה מייצוגים פנימיים מובנים, הנתפסים כדי להעביר כל מושג, זיכרון, תהליך ומבנה פנימיים המאוחסנים בתוך התודעה. חוויה זו לא נתפסת רק באמצעות נתונים גיאומטרים ויזואלים, אלא מורגשת ברמת פירוט בלתי מובנת, המתבטאת בצורה של תחושות קוגניטיביות ופיזיות מורכבות. תחושות אלה מורגשות כמעבירות כמות שווה של מידע פנימי כמו זה שנחווה גם דרך ראייתו של האדם.


בקצה התחתון של רמה 8A, ההשפעה הזו היא משהו המשתנה בקיצוניות ואינו קבוע ועקבי בעוצמתו. במקום זאת, הוא מופעל ריגעית על ידי חוויה של קונספט. לדוגמה, אם מישהו היה אומר את המילה "אינטרנט" לאדם שנמצא במצב הזה, הוא היו רואה באופן מיידי את קונספט האינטרנט של המיינד, הבא לידי ביטוי בצורה גיאומטרית במרכז השדה הראייה שלו. צורה זו אז תסתעף במהירות מעצמה באופן הדומה לקורי עכביש או לתרשים של מפת חשיבה, כמו רשת של צמתים גיאומטרים הנובעים מקונספט מקור, כל צומת ברשת משויך ישירות לצומת האב שלו, אך עם כל דרגה של הפרדה מהמקור תהיה הקטנה של רמת הקשר עם קונספט המקור. לדוגמה, בקונספט המקור "אינטרנט" יתכן שיהיו עשרות צמתים צאצאים מיידיים המייצגים מחשבים, שייתכן ויש להם צמתים צאצאים הקשורים לטכנולוגיות, שעשויים להיות להם צאצאים משלהם המייצגים אינטליגנציה אנושית, וייתכן שיש להם צמתים צאצאים המערבים את כל הקונספטים הקשורים להתפתחות האנושות וכן הלאה עד שכל הקונספטים המוכרים לאדם מיוצגים בתוך הרשת.


ברגע שזה קורה, עומס יתר חושי יכול לנתק באופן זמני את האדם מהסביבה החיצונית שלו ולגרום לאיבוד הזיכרון ארוך הטווח או "מוות אגו", למשך מספר שניות עד דקה, לפני שאדם יחזור למציאות, עד שמשהו יפעיל את התהליך שוב, בדרך כלל מיד. עם זאת ראוי לציין כי ברמה זו, זה יכול להיות מופסק במידה מסוימת באמצעות תנועה גופנית מתמדת. נראה כי הסיבה לכך היא שתנועה מונעת מהתהליך להסתעף להכל, בכך שהיא לא נותנת לאפקט את הזמן הדרוש לו כדי להינעל לקונספט.


עם הגדלת המינון של החומר הפסיכואקטיבי, הפעלת התהליך הופכת להיות קלה יותר, תוך הארכת משכו. בסופו של דבר זה מביא למצב יציב של ניתוק מוחלט מהסביבה החיצונית לצד "מוות אגו" מתמשך, ותחושה מתמשכת שלעתים קרובות מתפרשת כחוויה של כל הקיום ברגע אחד.

רמה 8A - חשיפה נתפסת לרשת קונספט סמנטית (לא ניתן ליצור ולהציג סימולציה של רמה זו)

רמה 8B - חשיפה נתפסת למכניקה הפנימית של התודעה (Perceived exposure to inner mechanics of consciousness)

ניתן לתאר את החוויה של רמה 8B כתחושה של חשיפה למסה של גיאומטריה, המורכבת כולה מייצוגים גיאומטרים ניתנים לקריאה פנימית, אשר מרגישים באופן סובייקטיבי כאילו הם מעבירים את המכניקה הפנימית המרכיבה את כל התהליכים הנוירולוגיים. במהלך חוויה זו, הארגון, המבנה והתיכנות העומדים מאחורי החוויה המודעת של האדם, נתפסים כמובנים קונספטואלית. בדרך כלל זה מתפרש על ידי אלה שעוברים זאת כמי שמרגישים את פעולתו הפנימית של היקום, התודעה או המציאות. חוויה זו בכללותה נתפסת באמצעות נתונים גיאומטרים ויזואלים המובנים פנימית ומורגשת גם פיזית ברמת פירוט בלתי מובנת, באמצעות תחושות קוגניטיביות ומישושיות מורכבות.


בקצה התחתון של הגיאומטריה ברמה 8B, החוויה באה לידי ביטוי ככזו שיכולה לתפוס את הארגון והמבנה של זרם המחשבה המודעת הנוכחית של האדם. בדרך כלל זה מוצג בצורה של רשת מורכבת, רב-חושית ומהירה בתנועה, המכילה ייצוגים גיאומטרים מובנים פנימית של קונספטים ספציפיים ומופשטים. החוויה של הייצוגים הגיאומטרים המובנים פנימית הללו מעוררת את האדם לחזות ולהרגיש פיזית את הקונספט, באמצעות חשיבה קונספטואלית מפורטת מאוד.


בקצה הגבוה יותר של גיאומטריה ברמה 8B, האפקט שומר על רמותיו הנמוכות אך מתרחב לכלול חוויה של תפיסה סובייקטיבית, באמצעות ייצוגים גיאומטרים מובנים היטב, של הארכיטקטורה של תהליכים נוירולוגיים תת-מודעים, הנמצאים בדרך כלל מחוץ לתחום התפיסה או ההבנה היומיומית הרגילה. תהליכים אלה מתפרשים לרוב לקונספטים כמו המבנה הנוירולוגי של האדם, זיכרונות, פרספקטיבות, רגשות ותפקודים קוגניטיביים כלליים.


גיאומטריה ברמה 8B עשויה להרגיש כמסוגלת להעניק פיסות מידע ספציפיות למשתמשים בחומרים, בנוגע לאופי המציאות והתודעה האנושית. פיסות המידע הספציפיות הללו מורגשות ומובנות בדרך כלל כהסרת מסך וכחשיפה עמוקה של אמת שלא ניתנת להכחשה באותו זמן, אך לאחר מכן הן מתגלות לעתים כבלתי ניתנות לתיאור או פשוט אִיגְיוֹנִיות והזויות. אולם לעיתים, שיעורים אמיתיים או מסרים קוהרנטיים מתפרשים באופן פנימי דרך חוויה זו. חשוב מאוד לציין כי התוקף המדעי של שיעורים אלה אינו ודאי, ולעולם אין לקבלם מיד כנכונים, ללא ניתוח מעמיק ומפוכח במיוחד.


ראוי לציין כי גרסה פשוטה יותר וקוגניטיבית לחלוטין של אפקט זה יכולה גם להתבטא ללא אפקטים ויזואלים נלווים.

רמה 8B - חשיפה נתפסת למכניקה הפנימית של התודעה (לא ניתן ליצור ולהציג סימולציה של רמה זו)

וריאציות

את ההבדלים הספציפיים בין כל סגנון גיאומטריה פוטנציאלי ניתן לחלק לוריאציות הבאות:


 • מורכב לעומת פשטני - גיאומטריה יכולה להציג את עצמה כמורכבת ומסובכת בצורה לא מובנת, או כפשטנית, בסיסית ומובנת, אפילו במינונים גבוהים. לדוגמא, הגיאומטריה הקשורה לדיסוציאטיביים נוטה באופן עקבי להיות פשטנית בצורתה, בעוד שברוב הפסיכדלים היא מורכבת יותר באופן משמעותי.

 • אלגוריתמי לעומת מופשט - גיאומטריה יכולה להיראות בהתאם לכללים מתמטיים ובצורות עקביות מבחינה לוגית בעיצוב שלה (מה שמביא לעתים קרובות לכמויות גבוהות של פרקטלים וצורות חצי צפויות). לעומת זאת, הגיאומטריה יכולה להיות מופשטת לחלוטין, או אקראית בהופעה שלה, באופן המכיל כמות אינסופית של מגוון בלתי צפוי לחלוטין.

 • אורגני לעומת סינתטי - גיאומטריה יכולה להרגיש סובייקטיבית אורגנית וטבעית בסגנון הויזואלי שלה, או שהיא יכולה להרגיש סינתטית ודיגיטלית.

 • לא מובנה לעומת מובנה - גיאומטריה יכולה להציג את עצמה כלא מאורגנת ולא מובנית, או שהיא יכולה להיווצר ולהתעבות למגוון מבנים מכניים תלת מימדיים הזזים ללא הרף, המורכבים ומבוססים על גיאומטריה מעובה.

 • מואר בעמימות לעומת מואר בבהירות - גיאומטריה יכולה להציג עצמה ככהה מאד, שקשה להפרידה מהרקע שלה, או, לעומת זאת, היא יכולה להיות מוארת בבהירות, כשקל מאוד להבחין בה מופרדת מהרקע שלה. לדוגמא, הגיאומטריה הקשורה לדיסוציאטיבים נוטה באופן עקבי להיות כהה יותר בעוד שברוב הפסיכדלים היא בהירה משמעותית.

 • צבעוני לעומת מונוטוני - לוח הצבעים שהגיאומטריה מורכבת ממנה יכול לנוע בין סגנון מגוון מאוד ורב צבעים לסגנון המורכב ממגוון צבעים קטן (אם בכלל) כמו אפור, סגול ושחור.

 • הצללה שטוחה לעומת הצללה מבריקה - הצללת הגיאומטריה יכולה להיות שטוחה, בהירה ופשטנית או מבריקה עם עומק, גרדיאנטים והדגשות.

 • קצוות חדים לעומת קצוות רכים - לגיאומטריה יכולים להיות קצוות חדים המוגדרים היטב סביב היקפה (לפעמים עם קווי מתאר שחורים עבים סביב קצותיה). לעומת זאת, היא גם יכולה להיות רכה ומטושטשת בקצוות, ולהתמזג בצורה חלקה אחת בשניה באופן שאינו משפיע על מורכבותה.

 • גדול לעומת קטן - הגיאומטריה יכולה להיות גדולה במיוחד ובתקריב או עדינה ומרוחקת בצורה שאינה משפיעה על רמת המורכבות שלה.

 • מהיר לעומת איטי - הגיאומטריה יכולה להשתנות ולשנות צורה כל כך מהר לתוך עצמה, שכמות המידע המוצגת לאדם בפרקי זמן קצרים ביותר הופכת להיות בלתי ניתנת לעיבוד. לעומת זאת, היא יכולה לנוע לאט ומובן, מסתחררת ומשתנה לעצמה כדי להציג צורות גיאומטריות המשתנות ללא הרף, שניתן לצפות בהן ברמת פירוט גבוהה בהרבה.

 • חלק לעומת קופצני - הגיאומטריה יכולה לנוע בצורה חלקה עם קצב פריימים גבוה, או שהיא יכולה להיות קופצנית בתנועתה עם השהייה וקצב פריימים נמוך.

 • פינות מעוגלות לעומת פינות זוויתיות - בגיאומטריה יכולות להיות פינות מעוגלות ומעגליות בעיקרן או בעיקר פינות חדות עם גאומטריה חדה וזוויתית.

 • לא מוטמעת לעומת מוטמעת - גיאומטריה יכולה לבוא לידי ביטוי מול פניו של אדם באופן שהיא מרגישה נפרדת וכאילו היא מוצגת על גבי מסך כלשהו, ללא תחושת גודל או מרחק מובחנים המיוחסים לה. לעומת זאת, גיאומטריה יכולה להרגיש כאילו היא מוטמעת והאדם מוקף בה לחלוטין, עם תחושה מובהקת של גודל ומרחק המיוחסים לה.

 • קונסיסטנטי לעומת פרוגרסיבי - גיאומטריה יכולה לבוא לידי ביטוי כקונסיסטנטית ויציבה בעוצמתה, מורכבותה ונראותה, ללא קשר להפרעות בסביבה החיצונית. לעומת זאת, היא יכולה להתבטא כפרוגרסיבית בעוצמתה, כשהמשמעות היא שהפרעות וקלט חושי כמו אורות בהירים, רעשים חזקים והסחות דעת בסביבה החיצונית ימנעו או יחתכו את העוצמה, המורכבות והנראות, מלהבנות עד לגבול שלהם. בעוד חושך יגרום לה להתגבר באופן מתמיד במורכבותה.

 • רמה 8A לעומת רמה 8B - ברמה השמינית והגבוהה ביותר של החוויה, הגיאומטריה מסוגלת להסתעף לשני כיוונים שונים בעוצמה שווה. הראשון שבהם היא רמה 8A - חשיפה לרשת קונספטים סמנטית והשני היא רמה 8B - חשיפה למכניקות הפנימיות של התודעה.


הערה אישית

הגיאומטריה הויזואלית הייתה ההיבט של החוויה הפסיכדלית ששכנע אותי שהחומרים האלה הם כלים עמוקים וחיוניים לאנושות. כשעברתי את החוויות הפסיכדליות הראשונות שלי, מיד מצאתי את עצמי מוקסם מחוסר ההבנה המוחלט של הדפוסים המדהימים שמוחי מייצר. לא זו בלבד שהתבניות הגיאומטריות הללו היו מורכבות מעבר לכל מה שראיתי מעולם, אלא שהן היו בלתי אפשריות בצורותיהן, עד כדי כך שאני מאמין שאין כל אפשרות להחזיר איכשהו תיעוד קצר של הגאומטריה הזאת לעולם האמיתי, כי זה ישנה את פני החברה לנצח.


היבט אחד שמצאתי מסקרן מאד, הוא שחוויות גיאומטריה פסיכדלית, שלי ושל אנשים אחרים, עוקבות אחר התפיסות האסתטיות של יצירות אמנות וסגנונות כתיבה מצוויליזציות קדומות, כמו המצרים, האצטקים, בני המאיה, הטיבטים וכו'.


אולי התרבות שלנו פשוט קושרת פסיכדליה עם צוויליזציות קדומות, באופן שמביא לכך שנושאים אלה מציגים את עצמם בתוך החוויה הקולקטיבית שלנו של גיאומטריה פסיכדלית. אולי צוויליזציות אלה חוו את אותן דימויים ממש, בהשפעת צמחים פסיכדליים ולקחו מכך השראה ליצירות האמנות, האריכטקטורה והאלפבית שלהן. אולי הגיאומטריה הפסיכדלית מתבטאת באופן שהוא, ברמה מסוימת, ייצוג ויזואלי של אותם תהליכים נוירולוגיים שאפשרו לבני אדם קדומים ליצור שפה ויצירות אמנות, וכך ליצור מגוון נושאים אסתטיים עקביים אצל כל בני האדם שחווים אותם, ללא ההקשר התרבותי או ההיסטורי שלהם.

 

אנו ממליצים לא להתנסות באופן עצמאי בחומרים משני תודעה שאינכם מכירים, פעולה כזו עלולה להיות מסוכנת.

אם אתם/ן מעוניינים להתנסות וחוקי המקום בו הינכם שוהים מאפשרים זאת, פנו למדריכים מנוסים על מנת לעבור את החוויה באופן בטוח.

 

מקור: Psychonautwiki

1,077 צפיות0 תגובות

コメント


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page