top of page

האם זכוכית המדבר נוצרה על ידי נשק גרעיני קדום?


"עכשיו הפכתי למוות, משמיד העולמות."

—בהגווד גיטא


שבע שנים אחרי הניסויים הגרעיניים באלאמוגורדו שבניו מקסיקו, ד"ר ג'יי רוברט אופנהיימר, אבי פצצת האטום, הרצה בקולג' כאשר תלמיד שאל אם זהו הניסוי האטומי הראשון שנערך.


"כן, בתקופה המודרנית", הוא ענה.


התשובה, חידתית ובלתי מובנת באותה תקופה, היתה למעשה רמז לטקסטים הינדים קדומים המתארים אסון אפוקליפטי שאינו קשור עם התפרצויות געשיות או תופעות ידועות אחרות. אופנהיימר, שלמד בשקיקה את שפת הסנסקריט העתיקה, התייחס ללא ספק לקטע ב"בהגווד גיטא" המתאר אסון גלובלי שנגרם על ידי "נשק לא ידוע, קרן ברזל."


אמנם לדבר על קיומו של נשק גרעיני לפני פרק הציוויליזציה הנוכחי עשוי להטריד את הקהילה המדעית, אך נראה כי עדות לתופעה זו לוחשת את רמזיה בכל פינה על פני כדור הארץ.

זכוכית מדבר לובית - ליביאן (Libyan)

זכוכית מדבר

עדות זו מגיעה לא רק מהפסוקים ההינדים, אלא גם משפע מרבצים של רסיסי זכוכית מותכת הפזורים במדבריות רבים בעולם. גבישי סיליקון, יצוקים באופן מסקרן, דומים באופן מפליא לאותם רסיסים שנמצאו לאחר הפיצוצים הגרעיניים באתר הניסויים הגרעיניים באלאמוגורדו.


יש הסבורים שההוכחה לקטסטורפה כזו היא מה שמכונה זכוכית מדבר לובית (Libyan desert glass), שנוצרה אי שם לפני 26-28 מיליון שנה. רסיסים מהזכוכית הזו ניתן למצוא על שטח של 10 קמ"ר על גבול מצרים-לוב, ממצא מדהים עם זכוכית מדבר לובית נמצא גם בקבר של תות ענח' אמון.

ממצא מקברו של תות ענח' אמון עם זכוכית מדבר לובית במרכזו

בדצמבר 1932 נסע פטריק קלייטון (Patrick Clayton), סוקר מהמכון הגיאולוגי המצרי, בין הדיונות של ים החול הגדול, קרוב למישור סעד (Saad Plateau) במצרים, כששמע צליל פצפוץ מתחת לצמיגים. כשבחן מה גורם לצליל, הוא מצא גושי זכוכית גדולים בחול.


הממצא משך את תשומת ליבם של גיאולוגים ברחבי העולם וזרע את הזרע לאחת החידות הגדולות ביותר של המדע המודרני. איזו תופעה עשויה להיות מסוגלת להעלות את טמפרטורת החול המדברי ל-1800 מעלות צלזיוס לפחות, וליצוק אותו ליריעות ענק של זכוכית צהובה-ירוקה מוצקה?

זכוכית מדבר לובית מפוזרת במדבר לוב

בזמן שהסתובב באזור הפיצוצים באלאמוגורדו, אלביון וו. הארט (Albion W. Hart), אחד המהנדסים הבוגרים הראשונים של המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT), הבחין כי גושי הזכוכית שהותירו הניסויים הגרעיניים זהים לתצורות שהוא ראה במדבר האפריקאי 50 שנה קודם לכן. עם זאת, שטח הפיזור במדבר דורש שהפיצוץ יהיה חזק פי 10,000 מזה שנצפה בניו מקסיקו.


מדענים רבים ביקשו להסביר את פיזור גושי הזכוכית הגדולים במדבר לוב, בסהרה, במוהאבי ובמקומות רבים אחרים בעולם, כתוצר של פגיעת מטאוריטים עצומים. עם זאת, בשל היעדרם של מכתשים נלווים במדבר, התיאוריה לא מחזיקה מים. לא תמונות לוויין ולא סונאר הצליחו למצוא מכתשים.


יתר על כן, גושי הזכוכית שנמצאו במדבר לוב מציגים דרגת שקיפות וטוהר (99%) שאינה אופיינית להתכה של מטאוריטים שפגעו, שאז לאחר הפגיעה מעורבבים ברזל וחומרים אחרים עם הסיליקון היצוק.


למרות זאת, מדענים הציעו כי המטאוריטים שגרמו לגושי הזכוכית היו יכולים להתפוצץ כמה קילומטרים מעל פני הקרקע, בדומה לאירוע טונגוסקה, או פשוט לנתר בצורה כזו שהם לא השאירו ראיות לפגיעה, אך השאירו את החום מהחיכוך.


עם זאת, זה לא מסביר כיצד שניים מהאזורים שנמצאים ב