top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

וואקה דל סול ווואקה דה לה לונה - מקדשי האלים של תרבות המוצ'ה

שני המקדשים העתיקים מתנשאים מעל אדמת המדבר של פרו. האחד הוא מבנה החימר הגדול בעולם, שנבנה עם למעלה מ-100 מיליון לבני חימר. השני היה אתר הקרבת קורבנות אדם - הקורבנות שמתו השלכו בצד המקדש הלבנים שמתחת. מקדשים דרמטיים אלה ידועים בשם וואקה דל סול (Huaca del Sol -מקדש השמש) ווואקה דה לה לונה (Huaca de la Luna - מקדש הירח). שניהם הם שרידים מדהימים של ציוויליזציה שנעלמה שמתוארכת אף לפני האינקה.

מימין וואקה דה לה לונה ומשמאל וואקה דל סול

המבנים העצומים הם שרידים מתרבות המוצ'ה, תרבות ששגשגה בצפון פרו בין 100 עד 700 לספירה בערך. חוקרים רבים טוענים כי המוצ'ה לא היו מאורגנים פוליטית כאימפריה או מדינה מונוליתית. במקום זאת, ככל הנראה הם היו קבוצה של ישויות אוטונומיות שחלקו תרבות משותפת, כפי שנראה באיקונוגרפיה העשירה ובארכיטקטורה המונומנטלית ששרדה עד ימינו. אנשי המוצ'ה החלו לבנות את מקדשיהם לפני 2,000 שנה. העבודה נמשכה - שכבה על גבי שכבה - במשך 600 שנה לפחות.


מדהים שמבנים כה מסיביים שנוצרו לפני זמן כה רב שרדו את הביזה, את יסודות הטבע ואת השחיקה. מופלא באותה מידה זה שכל כך הרבה מאמנות המקדשים שרדה לאורך הדורות. ואכן, ארכיאולוגים עדיין מגלים ציורים שחמקו למרבה המזל ממאות שנים של ביזה.

וואקה דה לה לונה

ניתן לבקר בשרידים חשובים אלה ואפילו לחקור את ואקה דה לה לונה מבפנים כדי להביט בצבעים ובציורי הקיר והקרמיקה. האמנות ששרדה מספרת את סיפורה של ציוויליזציה פראית אך מתוחכמת שהיתה מיומנת באירגון, אררכיטקטורה, ציור ושימוש במתכות יקרות. אך יש כאן גם סימנים וחלקי סיפור של דת אכזרית ואנשים שחוששים מהאלים הנקמניים שלהם.


שתי הוואקות (מקדשים) ניצבות כ-50 מטר זו מזו, ומשקיפות על מרחב שהיה פעם מלא בשדרות, בתים, כיכרות ומבנים אחרים שהרכיבו את הבירה של המוצ'ה, שנקראה סרו בלאנקו (Cerro Blanco) - על שם פסגה וולקנית סמוכה. המקדשים, שהתנשאו עד לגובה של 50 מטר, התנשאו מעל כל מבנה אחר מעשה ידי אדם ביבשת.

וואקה דל סול

וואקה דה לה לונה

אף שהיא קטנה מוואקה דל סול, מספקת וואקה דה לה לונה יותר מידע לארכאולוגים, וזאת משום שוואקה דל סול סבלה מהרס ומביזה של הספרדים במאה ה-17. מאמינים כי וואקה דה לה לונה שימשה כמרכז דתי ופולחני. רבים מהחדרים כאן מציגים עושר עם אפריזות צבעוניות המוצגות על קירותיהם. במקור נצבעו בגוונים של שחור, אדום, כחול, צהוב ולבן, הזמן גרם לגוונים הבולטים לדהות.

וואקה דה לה לונה

ניתן להבחין בפנים מוכרות המופיעות שוב ושוב בתיאורים הדהויים אך עדיין צבעוניים הללו - פניו של האל אָיָיפֶּק (Ai apaec) - "יודע כל". אי אפשר לפספס את פרצופו הרוטן ואת שיניו החורקות המופיעים על הקירות, על הקרמיקה וכמעט בכל מקום.

האל אָיָיפֶּק

על פי הערכות הארכאולוגים, וואקה דה לה לונה שימשה בעיקר למטרות טקסיות ודתיות. המבנה עצמו נבנה כסדרה של שכבות, זו אחר זו, במשך מאות שנים. כל שכבה מובדלת מהקודמתה על ידי סט ציורים חדש. אורכה של הוואקה כ-290 מ', רוחבה כ-210 מ', והיא בנויה מ-3 חלקים עיקריים. חלקה הצפוני נהרס בידי בוזזים, ולכן תפקידו אינו ידוע לחוקרים. החלק המרכזי שימש לקבורה. ככל הנראה, נקברו במקום כהנים דתיים בכירים, משום שהקרמיקה שנמצאה בו היא באיכות גבוהה יותר מבאתרי הקבורה שבוואקה דל סול.

וואקה דה לה לונה - "אלי המוצ'ה"

אך היה זה החלק המזרחי והחצרות הסמוכות בהם התרחשה דרמת החיים והמוות של תרבות המוצ'ה. מרחבים אלה שימשו לטקסים של הקרבת קורבנות אדם. הקורבנות האומללים הומתו בעזרת מכה עצמתית בראשם ואז הושלכו מהמקדש לפטיו שמתחת, שם שכבו הגופות חשופות בפני כולם. קורבנות אלה תוארו בציורים, איורים ואפילו על קרמיקה ששרדה. ארכיאולוגים אישרו זאת כאשר גילו שלדים רבים של גברים בוגרים עם סימני טראומה בראשם. סוף מחריד בוודאות, אבל עבור אמונותיהם של המוצ'ה, הכרחי.


בחזית הצפונית ניתן למצוא פרסקו צבעוני יפהפה עם סצנות המתייחסות לאלים להם המוצ'ה סגדו. היצירה נקראת "אלי המוצ'ה". מנקודה זו ניתן לצפות מצידה השני של הרחבה העצומה במקדש האחות של וואקה דה לה לונה, הואקה דל סול.

וואקה דה לה לונה

וואקה דל סול

ההיסטוריה לא הייתה חביבה כל כך עם הוואקה דל סול - כשליש מהמבנה העצום שלה נשטף מהאתר והשאר נבזז. הכיבוש הספרדי של פרו בראשית המאה ה-17 תרם רבות לביזה של אמנות ומתכות יקרות. הקונקיסטאדורים הספרדים שהגיעו לוואקה דל סול בזזו אותה. כדי להקל על כך, אף הוטו מי נהר המוצ'ה. המים שזרמו קרוב יותר למבנה האיצו את הפגיעה בו. על פי ההערכות, כשני שלישים מהמבנה נהרסו במהלך השנים כתוצאה מהביזה, סחיפת המים ופגעי מזג האוויר, וגובהו קטן מ-50 מטר ל-41 מטר.

וואקה דל סול

בגלל מצבה הירוד, הוואקה דל סול סגורה למבקרים, אך עדיין ניתן להבחין בפאר ההיסטורי של מקדש חימר מסיבי זה. למעלה מ-400 שנות בנייה יצרו מפלצת של 8 מפלסים המתנשאת לגובה 50 מטר עם בסיס שגודלו 300 על 150 מטר -כל זה הושלם לפני 1500 שנה.


לפי הערכת הארכאולוגים, לשם בניית הוואקה השתמשו בלמעלה מ-100 מיליון לבנים, והיא הייתה המבנה הגדול ביותר באמריקה הפרה-קולומביאנית. ההבדלים שנמצאו בין השכבות השונות של הלבנים מלמדים כי למעלה מ-100 קהילות שונות נטלו חלק בבנייה, עדיין אפשר לראות את סימני היוצרים הרבים על הלבנים. לפי הממצאים שנמצאו במקום, סבורים הארכאולוגים כי הוואקה שימשה למגורי משפחת המלוכה, למנהלה ולקבורה.


המבנה בצורת פירמידה תוכנן עם מפלסים שונים על רקע תפקידיו הרבים, כולם מחוברים בגרמי מדרגות תלולים, רמפות דרמטיות וקירות משופעים גדולים. למרות שהיא פשוט צל של עברה המפואר, הוואקה דל סול היא עדיין אתר עצום ומרשים.

וואקה דל סול

פולחן המוצ'ה

גם מהאיקונוגרפיה וגם מממצאי השלדים האנושיים בהקשרים פולחניים נראה שקורבן אדם היווה חלק משמעותי במנהגים הדתיים של המוצ'ה. נראה כי בטקסים אלה הייתה האליטה מעורבת כשחקנים מרכזיים בחזיון של משתתפים במסכות, עם תפאורה מונומנטלית ואולי גם צריכת דם פולחנית. הטומי (Tumi) היתה סכין מתכת בצורת סהר ששימשה בהקרבת קורבנות. בעוד שחוקרים אחדים טוענים כי קורבנות האדם היו המפסידים בקרבות פולחניים בקרב אליטות מקומיות, אחרים טוענים כי קורבנות האדם היו לוחמים שנתפסו בקרבות טריטוריאליים בין המוצ'ה לתרבויות סמוכות אחרות. בחפירות ברחבות ליד הוואקות של המוצ'ה נמצאו קבוצות של אנשים שהוקרבו יחד ושלדיהם של גברים צעירים התגלו כשבשרם הופשט מהם במכוון, אולי להצגה במקדשים.

סכין הטומי

ייתכן שהמוצ'ה החזיקו ועינו את הקורבנות במשך מספר שבועות לפני שהקריבו אותם בכוונה לשאוב מהם דם. יש חוקרים הסבורים כי חלקים מסוימים מהקורבן נאכלו גם הם כסוג של קניבליזם פולחני. ייתכן שהקורבנות נקשרו לטקסי התחדשות אבות ופריון חקלאי.

האל אָיָיפֶּק

האיקונוגרפיה של המוצ'ה כוללת דמות אשר החוקרים כינו "עורף הראשים" (Decapitator) - האל אָיָיפֶּק. הוא מתואר לעיתים קרובות כעכביש, אך לעיתים כיצור מכונף או כמפלצת ים: שלושת המאפיינים יחד מסמלים קרקע, מים ואוויר. כאשר הגוף נכלל, הדמות מוצגת בדרך כלל עם זרוע אחת אוחזת בסכין ואחרת אוחזת בשיער של ראש כרות. הוא מתואר גם כ"דמות אנושית עם פי נמר נוהם עם ניבים". משערים ש"עורף הראשים" הוא דמות מרכזית בולטת באמונות סביב מנהג קורבן האדם.

מקורות:

134 צפיות0 תגובות

Comments


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page