top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

התגלית שחשפה כי ההומיניד ניווט בים לפני 130,000 שנה

לפני מספר שנים גילה צוות ארכיאולוגים יווני-אמריקאי תגלית מדהימה - הם מצאו את האינדיקציות הקדומות ביותר בעולם לשייט ולניווט, באזור שנקרא פלאקיאס (Plakias) באי כרתים ביוון. זוהי תגלית חשובה להפליא שזוכה לתשומת לב מועטה, למרות העובדה שהגיעה לעשרת התגליות המובילות של שנת 2010. המחקר שלהם מאלץ חוקרים לחשוב מחדש על היכולות הימיות של תרבויות אנושיות וקדם-אנושיות מוקדמות.


צוות הארכיאולוגים ביצע חפירות בערוץ באי כרתים כשגילה אתר פלאוליתי בקניון פרבלי (Preveli), שבו יותר מ-30 גרזני יד ומאות כלי אבן אחרים, כמו סכינים ומגרדות, עשויים מקוורץ נמצאו מפוזרים ביותר מ-20 אתרים שונים. עד לגילוי זה, האמינו שבני האדם הקדמונים הגיעו לכרתים, לקפריסין, לכמה איים יווניים נוספים, ואולי לסרדיניה, לא לפני 12,000 שנה לאחור. עם זאת, למרבה הפלא, כלי האבן שנמצאו בפלאקיאס תוארכו לגיל של 130,000 שנה לפחות.


הכלים תוארכו באמצעות ניתוח סטרטיגרפי, ענף בגיאולוגיה החוקר שכבות סלע. הצוקים והמערות מעל החוף התרוממו בעבר העתיק על ידי כוחות טקטוניים. השכבות המורמות שנחשפו מייצגות את רצף התקופות הגיאולוגיות שנחקרו היטב ומתוארכות. הצוות ניתח את השכבה הנושאת את הכלים וקבע כי האדמה הייתה על פני השטח לפני 130,000 עד 190,000 שנים.

כלי אבן שנמצאו בכרתים הם עדות למסעות ימיים מוקדמים / NYTimes

בהתחשב בזה שכרתים הוא אי במשך 5 מיליון שנה, הכלים היו יכולים להגיע למקום הזה רק אם בני אדם קדומים או מינים טרום-אנושיים הגיעו לשם בכלי שיט. משמעות הדבר היא שמסע בים היה קיים בים התיכון עשרות אלפי שנים לפני מה שארכיאולוגים האמינו בתחילה, וכי ההומו סאפיינס הקדומים או אבותיהם השתמשו בסירות המסוגלות לנווט בים הפתוח. לפני גילוי זה, המסע הימי הקדום ביותר היה חציית הים של אדם נבון מודרני לאוסטרליה, שם הם נאלצו לחצות בין איים עם מרחק מים פתוחים מירבי של 71 ק"מ, החל מלפני כ-60,000 שנה, אם כי כאן ציר הזמן מצוי במחלוקת.


מה שמעניין במיוחד הוא שסגנון הכלים דומה מאד לממצאים מטכנולוגיית האבן הידועה בשם התרבות האשלית, שמקורה באוכלוסיות טרום-אנושיות באפריקה. במשך עשרות שנים, ההשערה הסטנדרטית הייתה שיצרני כלים אשלים הגיעו לאירופה ולאסיה דרך המזרח התיכון, ועברו בעיקר דרך מה שהיא כיום טורקיה אל הבלקן. הממצאים בכרתים מעלים את האפשרות שהנדידה האנושית לא הייתה מוגבלת לנתיבים יבשתיים וייתכן שכללה התרחבות מאפריקה על פני מיצר גיברלטר לספרד, או מלוב לכרתים - קטע של כ-320 ק"מ.


בתחילה האמינו שהסירות המוקדמות ביותר היו רפסודות עץ עם מפרשים העשויים מעורות של בעלי חיים תפורים זה לזה וקשורים למוט עץ כדי לתפוס את הרוח. עם זאת, מומחים להיסטוריה ימית מוקדמת אמרו כי יורדי הים הקדומים היו נדרשים לכלי הרבה יותר עמיד בכדי לעבור את המרחק בין צפון אפריקה לכרתים.

רפסודת עץ עם מפרשים העשויים מעורות של בעל חיים תפורים זה לזה וקשורים למוט עץ / Traveling Classroom

ארכיאולוגים אינם יכולים להיות בטוחים אם הכלים שנמצאו בכרתים נוצרו על ידי הומו סאפיינס או אב קדמון אחר לפני האדם. לפני 130,000 שנה, בני האדם המודרניים חלקו את העולם עם הומינידים אחרים, כמו הניאנדרטלים וההומו היידלברגנסיס. זמן רב האמינו שבני אדם מוקדמים, ובוודאי מינים טרום-אנושיים, לא היו מסוגלים ליצור סירות או לנווט על פני מים פתוחים. אבל תגלית זו מאתגרת את הקביעה הזו ומציעה שהם היו מסוגלים להתנהגות הרבה יותר מתוחכמת ממה שהציגו כלי האבן היחסית פשוטים שלהם.


"תוצאות הסקר לא רק מספקות עדות למסעות ימיים בים התיכון כעשרות אלפי שנים מוקדם יותר מכפי שהיינו מודעים עד כה, אלא גם משנות את ההבנה שלנו לגבי היכולות הקוגניטיביות של ההומינידים המוקדמים", אמר משרד התרבות היווני בהצהרה על התגלית. המחקר, אם יאושר על ידי מחקר נוסף, יהפוך את לוח הזמנים של הפיתוח הטכנולוגי על ראשו ויציע נקודות מבט חדשות על האופן שבו בני אדם קדומים היגרו והתפשטו ברחבי העולם.

מקורות:

285 צפיות0 תגובות

Comments


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page