top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

התגלה מקדש הקבורה של המלכה נרט, אשתו של פרעה טטי

עודכן: 18 בינו׳ 2021

ביום שבת, הודיעה מצרים על גילוי מקדש הקבורה של המלכה נרט (Nearit), אשתו של המלך טטי (Teti), שחלקו כבר נחשף בשנים קודמות. המשלחת המצרית שעבדה באתר הארכיאולוגי בסקארה ליד פירמידת המלך טטי, הפרעה הראשון של השושלת השישית של הממלכה הקדומה, הכריזה על כמה תגליות ארכיאולוגיות חשובות שמתוארכות לממלכה הקדומה והחדשה. בראש המשלחת עומד זאהי חוואס, והיא עובדת בשיתוף פעולה עם משרד התיירות והעתיקות וביבליותיקה אלכסנדרינה

.

תגליות אלה ישכתבו את ההיסטוריה של האזור הזה, במיוחד של השושלות ה-18 וה-19 של הממלכה החדשה, במהלכן סגדו לפרעה טטי. המשלחת מצאה עדויות לקברים שונים סביב הפירמידה שלו. המשלחת אישרה שהכניסה לאזור סקארה בתקופת הממלכה החדשה הייתה דרך אזור זה.

זאהי חוואס באתר החפירות

היא גם גילתה את מערך מקדש המלכה נרט בו נמצא קברה, וכן שלושה מחסנים מלבני בוץ המחוברים למקדש בצדו הדרום-מזרחי. מחסנים אלה נבנו כדי לאחסן כלי מקדש, מנחות וכלים ששימשו בקבר המלכה. בין התגליות החשובות ביותר באתר היתה חשיפה של 52 פירי קבורה המגיעים לעומק 10-12 מטר. בתוכם יש מאות ארונות קבורה מעץ המתוארכים לממלכה החדשה, זוהי הפעם הראשונה שבה נמצאו ארונות קבורה המתוארכים 3,000 שנה לאחור באזור סקארה.

ארון קבורה מעץ

ארונות העץ הם אנתרופואידים (Anthropoid), ורבים מציגים סצינות של האלים שנערצו בתקופה הזו. בנוסף לכך, נמצאו קטעים שונים מתוך ספר המתים שעזרו למתים לעבור את המסע אל העולם הבא. התגלית מאשרת כי אזור סקארה לא שימש לקבורה בתקופה המאוחרת בלבד, אלא גם במהלך הממלכה החדשה.


המשלחת הצליחה למצוא מטמון נוסף של ארונות אנתרופואידים מעץ. בתוך פיר זה נמצאו 50 ארונות קבורה במצב טוב. התגלה גם מקדש מפואר מלבני בוץ שמתוארך לממלכה החדשה, שנמצא 24 מטר מתחת לפני הקרקע. החצר הפתוחה של הפיר, הראשון שנמצא בעומק כזה, היתה מרוצפת בלוחות אבן גיר מלוטשים היטב ומבריקים. העבודה על הפיר עדיין מתבצעת, אך חוואס מאמין כי הוא לא סבל מביזה.

מומיה מהממלכה החדשה שנמצאה במקדש המוות של המלכה נרט / Photograph: Mohamed Hossam/EPA

הממצאים שנמצאו בפיר נחשבים לאחת התגליות החשובות ביותר שנחשפו באזור סקארה. תגלית זו מאשרת את קיומן של סדנאות רבות בהן ייצרו את הארונות הללו, שאז נקנו על ידי המקומיים, וכן סדנאות חניטה. בתוך הפירים, המשלחת גילתה מספר רב של ממצאים ארכיאולוגיים ופסלים המייצגים אלים כמו אוסיריס ופתח-סוקר-אוסיריס (Ptah-Soker-Osiris). זה בנוסף לתגלית ייחודית, של פפירוס באורך ארבעה מטרים המציג את פרק 17 מתוך ספר המתים. הפפירוס זוהה כשייך לפוו-קהא-אפ (Pw-Kha-Ef), אותו שם שנמצא על ארבעה פסלי אושבתי (Ushabti) ועל ארון עץ אנתרופואידי. פסלי אושבתי יפהפיים רבים עשויים עץ, אבן ופיאנס (Faience) נמצאו ומתוארכים לממלכה החדשה.

פסלי אושבתי מהאתר

המשלחת גם מצאה גם מסיכות מוות רבות מעץ וכן מקדש שהוקדש לאל אנוביס (שומר הקבר) וכן פסלים של האל. משחקים רבים נמצאו בין הפריטים, שהיו שייכים למנוח ושאותם יעדו למשחק בעולם הבא. נמצאו כמה חפצים אחרים המייצגים ציפורים כמו אווזים, כמו גם גרזן ברונזה מפואר, המעיד על כך שבעליו היה מנהיג צבאי בתקופת הממלכה החדשה.


באחד הפירים שנחפרו נמצאה אסטלת אבן גיר נפלאה ושמורה, והיא שייכת לאיש בשם קהא-פתח (Kha-Ptah) ולאשתו מות-אמ-וויא (Mwt-em-wia). החלק העליון של האסטלה מציג את המנוח ואת אשתו במחווה של הערצה מול האל אוסיריס, ואילו החלק התחתון מציג את המנוח יושב ומאחוריו אשתו יושבת על כיסא. מתחת לכיסא האישה אחת מבנותיהם יושבת על רגליה ומריחה את פרח הלוטוס, ומעל ראשה צפחת משחה.


מול האיש ואשתו ניתן לראות שישה מילדיהם שמתוארים בשני מקבצים. בעליון ניתן לראות את הבנות יושבות ומריחות את פרחי הלוטוס, עם צפחות משחה מעל ראשיהן, ובתחתון את הבנים עומדים. מה שמושך את תשומת הלב הוא שאחת מבנותיהם נושאת את השם נפרטרי, על שם אשתו האהובה של המלך רעמסס השני, שבנה עבורה קבר מופלא בעמק המלכות וכן מקדש באבו סימבל.

האסטלה של קהא-פתח ואשתו מות-אמ-וויא

בנוסף לכך, אחד מבניו של קהא-פתח נקרא קהא-אמ-וואסט (Kha-em-waset), על שם אחד מבניו של פרעה רעמסס השני. הוא נחשב לאיש חכם, וידוע בתור האגיפטולוג הראשון, שנהג לשחזר את העתיקות של אבותיו. באשר לתארים של בעל האסטלה, הוא היה המפקח של המרכבה הצבאית של המלך, מה שמעיד על מעמדו היוקרתי בתקופת השושלת ה-19. המשלחת מצאה כמויות מרשימות של כלי חרס מתקופת הממלכה החדשה, כולל כלי חרס המספקים לנו עדויות על היחסים המסחריים בין מצרים לכרתים, סוריה וישראל.

מסכת מוות

סהר סלים (Sahar Selim), פרופסור לרדיולוגיה בבית החולים קסר אל-עיני (Qasr El Eyni), חקרה את המומיות באמצעות צילומי רנטגן, וקבעה את סיבות המוות ואת גיל המתים, כמו גם חקרה מומיה של ילד צעיר. עפאף, ארכיאולוג המתמחה בחקר עצמות, חקר מומיה של אישה וקבע כי היא סבלה ממחלה כרונית המכונה "קדחת ים תיכונית" או "קדחת חזירים", מחלה שנגרמת ממגע ישיר עם בעלי חיים ומובילה למורסה בכבד.


חוואס מאשר כי תגלית זו נחשבת לתגלית הארכיאולוגית החשובה ביותר של השנה הנוכחית ויהפוך את סקארה יחד עם תגליות אחרות ליעד תיירותי ותרבותי חשוב. זה יכתוב מחדש את ההיסטוריה של סקארה בתקופת הממלכה החדשה, בנוסף לאישור חשיבות פולחן המלך טטי במהלך השושלת ה-19 של הממלכה החדשה.


221 צפיות0 תגובות

Σχόλια


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page