top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

המיתולוגיה של המראות

ז'אנר מסוים של מיתולוגיה נוצר סביב מראות, הוא מורכב ממסורות ואמונות טפלות בתרבויות רבות ברחבי העולם. חוקרים ניסו לרדת לעומקן של האגדות הללו, כמו אלו המתייחסות למראות רדופות. מבודהיסטים עד ליוונים קדומים ועד לימינו, אמונות טפלות ומסורות אלה נשארו איתנו בצורות ובתבניות רבות.

מראות רדופות, בלאדי מרי ואמונות טפלות

כנראה שהאמונה הטפלה הידועה ביותר הקשורה למראות היא זו הנוגעת לבלאדי מרי. האגדה מספרת שנערה צעירה שתטפס לאחור במדרגות בחושך, כשהיא מחזיקה במראה ובנר, תראה את בעלה לעתיד ברגע שתגיע לראש גרם המדרגות. נאמר גם שהופעת תמונת המוות כישות במראה פירושה שהילדה תמות לפני החתונה.


בשל אמונה טפלה זו, עם הזמן התפתח משחק המכונה בלאדי מרי. בגרסה הקלאסית של המשחק יש אדם שעומד מול מראה בחושך ואומר בלאדי מרי שלוש פעמים. ברגע הדלקת האור, בלאדי מרי אמורה לעמוד ליד האדם המתאים. לאחר מכן האדם יכול לשאול שאלות על העתיד, ובלאדי מרי מחויבת לענות. נאמר לעולם לא להסתכל ישירות בבלאדי מרי, אלא רק דרך המראה, כדי למנוע פגיעה או מוות.


אמונה אחרת טוענת כי במהלך האבל יש לכסות מראות בבד שחור בשל העובדה שרוחו של המת רואה את המציאות בצורה שונה. לרוח רפאים, מראה יכולה להיראות כמערבולת שדרכה היא יכולה להיכנס לעולם הבא, אבל זהו רושם מוטעה. אם רוחו של המת תנסה להיכנס דרך הפורטל הזה, היא תשאר לכודה בתוך המראה עד לשבירתה.


במקרה של מראות רדופות, אלו עלולות לשקף פרצופים שאינם ניצבים בפועל מול המראה, הן יכולות ליפול מהקיר ללא סיבה וסדקים יכולים להופיע בהן ללא סיבה. לאחר תהליך הטרנספורמציה, האדם מאבד את נשמתו כאשר הוא הופך לערפד, ובגלל זה, נאמר שלערפדים אין השתקפות. להגנה, בודהיסטים מציבים בכניסה מראות קטנות שתפקידן ללכוד רוחות רעות הרוצות להיכנס לבית.

כרטיס ברכה להאלווין מתחילת המאה ה-20 המציג את האגדה של בלאדי מרי

טקסים עתיקים באמצעות מראות

ישנם מגוון טקסים הקשורים למראות. אמונה עתיקה טוענת שלנשמה יש שתי השתקפויות שמתוכן הראשונה היא הצל, שחנית המוטלת עליו יכולה לגרום למותו של האדם. ההשתקפות השנייה קשורה לכמה טענות שונות. בעוד שיש הסבורים שהמראה משקפת, בצורה מדויקת, את נשמת המתבונן, אחרים טוענים שבתוך המראה קיים עולם אחר שבו כל מה שנמצא מול המראה הפוך. אפילו מאפיינים מוסריים הפוכים, לכן אדם שהוא רשע בעולם הזה הוא טוב בעולם המראה, ולהיפך.


הכוהנים של מצרים העתיקה נהגו לתרגל טקסי טהרה רוחניים בעזרת מראות. מכיוון שהאמינו שהמראה משקפת את רוחו של האדם, באמצעות טכניקות מיוחדות יכול חניך בסופו של דבר לראות את מידת ההתפתחות או ההתנוונות הרוחנית שלו. באופן זה, חוטא היה רואה במראה תמונה אישית מעוותת, ואז הוא היה עובר לשלב הניקוי הרוחני עד שראה רק את עצמו משתקף במראה.

פרסקו רומי של אישה מסדרת את שערה באמצעות מראה / אישה יושבת אוחזת במראה - יוון העתיקה / מראת ברונזה - מצרים, הממלכה החדשה

מראות לתקשור עם אלים ופחדים של כפילים

התרבויות הקדומות השתמשו במראות על מנת לקבל מסרים מהאלים. גם בעזרת מראות, ג'ון די, הקוסם של המלכה אליזבת הראשונה מאנגליה, חזה את המזימה שהיתה אמורה להתארגן נגד המלך ג'יימס. על מראות הסתכלו גם בפחד, במיוחד בקשר לפחד מכפיל של אדם. במובן זה, נאמר שברגע שאדם רואה את הכפיל הזהה שלו זה אומר שהוא הולך למות. בשטחה של גרמניה לכפיל קוראים דופלגנגר והאמונה לגבי הפגישות עמו היא נפוצה מאד.


ההיבט השלילי של הכפיל לא היה קיים במצרים העתיקה, שבה נוהג הכפילות היה נפוץ. באמצעות טכניקה זו הרוח יכולה להיות מנותקת זמנית מהגוף ומסוגלת לבקר בכל מקום על פני הגלובוס או בעולמות אחרים. לאלה המצרית חתחור היה כתר עם דיסק סולארי שהוצב בין שתי קרני פרה שבעזרתו היא היתה יכולה להביט דרך העין של רע, ולכן החזיקה בידע על דברים המתרחשים במים, בשמים, בכדור הארץ ובתוך נפש האדם. מסיבה זו, המגן ששיקף את הצורה האמיתית של הדברים הפך לסמל המייצג של האלה.


בדרך זו, החל מאובייקט לשימוש יומיומי, החלו להופיע מסורות ואמונות טפלות רבות. לאורך ההיסטוריה, עד שהופיעו מראות, כל המשטחים בעלי מאפיין של השתקפות היו קשורים לניבוי וכוחות קסם נקשרו אליהם. מכיוון שמאמינים שמראות גם יכולות להוליך שולל, אמונה טפלה טוענת שאנשים שמסתכלים על עצמם במראה יותר מדי יכולים לאבד חלקית את נשמתם, למראה יש את היכולת לספוג אנרגיה רוחנית.

מאמונות טפלות לכישוף

אומרים שמראות לא משקרות. לכן, אמונה טפלה ידועה מאד טוענת שכאשר משהו שלא קיים משתקף מול המראה, זה סימן רע. אסור לילדים שזה עתה נולדו לראות את עצמם במראה עד שהם מגיעים לגיל שנה. בפרק הזמן המתאים, הנשמה עוברת התפתחות והילד בסופו של דבר ימות אם ישתקף במראה.


בין האמונות הטפלות הידועות ביותר על מראות הוא הרעיון המפורסם ששבע שנים של מזל רע יכולות להיגרם משבירת מראה בטעות או בכוונה. הדבר נובע מהאמונה שהנשמה משתקפת על פני המראה, ולכן ברגע ההשתקפות, חלק מהנשמה נלכד על ידי המראה, מה שמביא להופעה של חוסר איזון רוחני אם המראה נשברת.


לרוח יש תכונה של התחדשות פעם בשבע שנים, אבל יש גם שיטות אחרות להימלט מהמזל הרע שנוצר. ראשית, יש לקבור את חלקי המראה השבורה, ניתן להכות רסיס שבע פעמים במצבה או לטחון את כל חלקי המראה השבורה עד שהם הופכים לאבקה דקה מאד. יש ליישם את השיטות בנפרד. למשל, אם מיישמים את שתי השיטות הראשונות ביחד, המזל הרע לא מוסר וכדי להיפטר ממנו יש להוציא את הרסיסים מהאדמה ולטחון אותם.


מראות שימשו גם בטקסי כישוף כדרך לראות ממרחק רב מה מישהו עושה או להשפיע על מעשיו של אדם מסוים. על מנת לנקום במישהו, חפץ אישי השייך לאותו אדם נלקח והוטבל בקערת מים, על מנת לקיים טקס ספציפי. המים, שיכולים לשקף תמונות כמו מראה, יראו את דמותו של האדם המתאים, דימוי שהיה צריך לדקור על ידי מי שרצה לנקום.

השפעת המראות על עולם הרוחות

בוודו, הצבת מראה במטבח תעזור בהאכלת רוחות רפאים, בגלל יכולתן לצרוך את האוכל המשתקף במראה, ולהשאיר אותן מרוצות. טקסי וודו רבים מציעים ארוחות לרוחות של המתים על מנת לפייס אותם או לבקש מהם לבצע פעולה מסוימת.


בנוסף, כאשר החיים מופרעים ע"י רוח רפאים שרודפת אותם, רוח רפאים זו יכולה להיתפס ולהילכד בכלי מיוחד או בתוך מראה גדולה שבה היא תוכל לרדוף את העולם רק מבפנים. כדי להיפטר מרוחות הרפאים הפוקדות מקום מסוים, האדם יכול היה להסתכל בצורה ממוקדת ומתמשכת לתוך המראה עד להופעת השתקפות הרוח, ומיד לשבור את המראה. פעולה זו מביאה לנעילת רוח הרפאים בתוך מימד אחר, שבו היא תרדוף מבלי להטריד את החיים.


לאחר קבלת מראה במתנה, אדם יכול לחשוד שהיא רדופה. במקרה זה הוא יכול לבצע טקס כדי לגלות אם היא רדופה או לא. הטקס כולל הצבת שני נרות לבנים דולקים מול המראה בחצות. בהתבוננות במראה בין שני הנרות, אם זו אכן מראה רדופה, השתקפות רוח הרפאים תהיה גלויה.


מכיוון שמראות אינן יכולות לשקר, לאור נרות כל מה בחדר יופיע כמשתקף במראה, כולל כל רוחות הרפאים שרודפות את החלל המשתקף. על פי אמונות מסוימות, ניתן ללכוד את רוחות המתים בתוך המציאות האלטרנטיבית המשתקפת במראה והן אינן יכולות להימלט מהמקום הזה עד לאחר שבירת המראה.


כאשר מראה נופלת מהקיר, לכאורה ללא כל סיבה, הרוח הכלואה בתוכה עושה ניסיון לברוח מהמימד שבו היא שבויה. על מנת שהרוחות השבויות הללו לא יברחו, כאשר סופת ברקים ורעמים מתרחשת בחוץ, יש לכסות מראות שידוע כי הן רדופות כדי למנוע בריחת רוחות רפאים.


מדיטציה עם מראות

ביוון העתיקה היה נוהג שגרם לכניסה לטראנס על מנת לקבל חזיונות ולראות התגלויות. במקסיקו, מראות נחשבות כפורטלים על טבעיים המחוברים לירח ולשמש, שההנחה היא שלאש הייתה צורה ראשונית של מראה. מסיבה זו, במהלך פגישות ניבוי עתידות, משתמשים במראות עגולות.


עבור האצטקים, למראות הייתה משמעות כפולה שהצביעה, בצורה מתוחכמת, על הקשר בין מים לאש כסמל למלחמה. שימוש נוסף במראות היה לקישוט, אך גם כקמעות. שתיים נענדו סביב הצוואר, מלפנים ומאחור על מנת להגן על המשתמש בהן מפני האנרגיות השליליות המגיעות מכל הכיוונים באמצעות דחייה או ספיגה.


כשיצאו מהמים והתיישבו על סלע, ​​נהגו בנות הים להסתכל בהשתקפות שלהן שנוצרה על פני המים וסרקו את שערן. האגדות המדברות על רוחות אלמנטליות מספרות כיצד הן יוצאות בבוקר לראות את השתקפויותיהן בטיפות הטל שעל העלים. המראות של האֶלפים הן מגשי כסף שבהם יוצקים מים כדי שהתמונות יוכלו להשתקף.


הפסיכומנטאום (Psychomanteum) ידוע כתא של התגלות רוחות. למעשה, זהו חדר עם קירות המכוסים כולם במראות המשמשות למטרת מדיטציה. בעבר, חדר מסוג זה שימש כדי לסייע בחיבור עם העולם שמעבר במהלך מדיטציה. אבל לא רק מראות היו מסוגלות ליצור את הקשר הזה, גם דם ומים היו מסוגלים ליצור את הקשר עם העולם האחר.

מראה אצטקית שעברה לרשות האלכימאי והאסטרולוג של החצר האליזבתנית, ג'ון די

אגדה וסמליות ביחס למראות

באמנות, מראות תמיד ייצגו אינסוף ואשליה. לפי האגדה, יש להן כוחות נסתרים שיכולים להירתם על ידי בעליהן. אומרים שאפילו מרלין כישף מראה כדי לשקף כמו "עין רואה כל" ("all-seeing eye") את כל מה שקורה בממלכתו של המלך ארתור.


אגדות שטניות אומרות שבכאוס, בירת הגיהנום או אוקולריס אינפרנום (Ocularis Infernum), ממוקמת העין הרואה כל שיכולה להראות כל דבר מכדור הארץ, הגיהנום או השמים, ללא קשר אם זה מהעבר, ההווה או העתיד. מדוזה מובסת על ידי פרסאוס בעזרת מגן מלוטש היטב שבו משתקפת דמותה והפך אותה לאבן. אגדות אחרות מספרות שהשטן היה זה שיצר מראות על מנת לגרום לטעות וללכוד את רוחות המתים במימד המראה כך שלא יוכלו להיכנס לעולם הבא.


בהתחלה, המונח "מראה" יכול היה להגדיר כל משטח או מתכת שעברו ליטוש טוב כדי לאפשר היווצרות של השתקפות. המראות העתיקות המוערכות והיקרות ביותר היו אלו שנעשו מכסף ולאמונות טפלות שסבבו אותן לא לקח זמן רב להופיע. עד לימים אלה יש עולם עצום של מיתולוגיה סביב מראות בתרבויות שונות ברחבי העולם.

מקורות:

130 צפיות0 תגובות

Comments


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page