top of page

המיתולוגיה של המראות

ז'אנר מסוים של מיתולוגיה נוצר סביב מראות, הוא מורכב ממסורות ואמונות טפלות בתרבויות רבות ברחבי העולם. חוקרים ניסו לרדת לעומקן של האגדות הללו, כמו אלו המתייחסות למראות רדופות. מבודהיסטים עד ליוונים קדומים ועד לימינו, אמונות טפלות ומסורות אלה נשארו איתנו בצורות ובתבניות רבות.

מראות רדופות, בלאדי מרי ואמונות טפלות

כנראה שהאמונה הטפלה הידועה ביותר הקשורה למראות היא זו הנוגעת לבלאדי מרי. האגדה מספרת שנערה צעירה שתטפס לאחור במדרגות בחושך, כשהיא מחזיקה במראה ובנר, תראה את בעלה לעתיד ברגע שתגיע לראש גרם המדרגות. נאמר גם שהופעת תמונת המוות כישות במראה פירושה שהילדה תמות לפני החתונה.


בשל אמונה טפלה זו, עם הזמן התפתח משחק המכונה בלאדי מרי. בגרסה הקלאסית של המשחק יש אדם שעומד מול מראה בחושך ואומר בלאדי מרי שלוש פעמים. ברגע הדלקת האור, בלאדי מרי אמורה לעמוד ליד האדם המתאים. לאחר מכן האדם יכול לשאול שאלות על העתיד, ובלאדי מרי מחויבת לענות. נאמר לעולם לא להסתכל ישירות בבלאדי מרי, אלא רק דרך המראה, כדי למנוע פגיעה או מוות.


אמונה אחרת טוענת כי במהלך האבל יש לכסות מראות בבד שחור בשל העובדה שרוחו של המת רואה את המציאות בצורה שונה. לרוח רפאים, מראה יכולה להיראות כמערבולת שדרכה היא יכולה להיכנס לעולם הבא, אבל זהו רושם מוטעה. אם רוחו של המת תנסה להיכנס דרך הפורטל הזה, היא תשאר לכודה בתוך המראה עד לשבירתה.


במקרה של מראות רדופות, אלו עלולות לשקף פרצופים שאינם ניצבים בפועל מול המראה, הן יכולות ליפול מהקיר ללא סיבה וסדקים יכולים להופיע בהן ללא סיבה. לאחר תהליך הטרנספורמציה, האדם מאבד את נשמתו כאשר הוא הופך לערפד, ובגלל זה, נאמר שלערפדים אין השתקפות. להגנה, בודהיסטים מציבים בכניסה מראות קטנות שתפקידן ללכוד רוחות רעות הרוצות להיכנס לבית.

כרטיס ברכה להאלווין מתחילת המאה ה-20 המציג את האגדה של בלאדי מרי

טקסים עתיקים באמצעות מראות

ישנם מגוון טקסים הקשורים למראות. אמונה עתיקה טוענת שלנשמה יש שתי השתקפויות שמתוכן הראשונה היא הצל, שחנית המוטלת עליו יכולה לגרום למותו של האדם. ההשתקפות השנייה קשורה לכמה טענות שונות. בעוד שיש הסבורים שהמראה משקפת, בצורה מדויקת, את נשמת המתבונן, אחרים טוענים שבתוך המראה קיים עולם אחר שבו כל מה שנמצא מול המראה הפוך. אפילו מאפיינים מוסריים הפוכים, לכן אדם שהוא רשע בעולם הזה הוא טוב בעולם המראה, ולהיפך.


הכוהנים של מצרים העתיקה נהגו לתרגל טקסי טהרה רוחניים בעזרת מראות. מכיוון שהאמינו שהמראה משקפת את רוחו של האדם, באמצעות טכניקות מיוחדות יכול חניך בסופו של דבר לראות את מידת ההתפתחות או ההתנוונות הרוחנית שלו. באופן זה, חוטא היה רואה במראה תמונה אישית מעוותת, ואז הוא היה עובר לשלב הניקוי הרוחני עד שראה רק את עצמו משתקף במראה.

פרסקו רומי של אישה מסדרת את שערה באמצעות מראה / אישה יושבת אוחזת במראה - יוון העתיקה / מראת ברונזה - מצרים, הממלכה החדשה

מראות לתקשור עם אלים ופחדים של כפילים

התרבויות הקדומות השתמשו במראות על מנת לקבל מסרים מהאלים. גם בעזרת מראות, ג'ון די, הקוסם של המלכה אליזבת הראשונה מאנגליה, חזה את המזימה שהיתה אמורה להתארגן נגד המלך ג'יימס. על מראות הסתכלו גם בפחד, במיוחד בקשר לפחד מכפיל של אדם. במובן זה, נאמר שברגע שאדם רואה את הכפיל הזהה שלו זה אומר שהוא הולך למות. בשטחה של גרמניה לכפיל קוראים דופלגנגר והאמונה לגבי הפגישות עמו היא נפוצה מאד.


ההיבט השלילי של הכפיל לא היה קיים במצרים העתיקה, שבה נוהג הכפילות היה נפוץ. באמצעות טכניקה זו הרוח יכולה להיות מנותקת זמנית מהגוף ומסוגלת לבקר בכל מקום על פני הגלובוס או בעולמות אחרים. לאלה המצרית חתחור היה כתר עם דיסק סולארי שהוצב בין שתי קרני פרה שבעזרתו היא היתה יכולה להביט דרך העין של רע, ולכן החזיקה בידע על דברים המתרחשים במים, בשמים, בכדור הארץ ובתוך נפש האדם. מסיבה זו, המגן ששיקף את הצורה האמיתית של הדברים הפך לסמל המייצג של האלה.


בדרך זו, החל מאובייקט לשימוש יומיומי, החלו להופיע מסורות ואמונות טפלות רבות. לאורך ההיסטוריה, עד שהופיעו מראות, כל המשטחים בעלי מאפיין של השתקפות היו קשורים לניבוי וכוחות קסם נקשרו אליהם. מכיוון שמאמינים שמראות גם יכולות להוליך שולל, אמונה טפלה טוענת שאנשים שמסתכלים על עצמם במראה יותר מדי יכולים לאבד חלקית את נשמתם, למראה יש את היכולת לספוג אנרגיה רוחנית.

מאמונות טפלות לכישוף

אומרים שמראות לא משקרות. לכן, אמונה טפלה ידועה מאד טוענת שכאשר משהו שלא קיים משתקף מול המראה, זה סימן רע. אסור לילדים שזה עתה נולדו לראות את עצמם במראה עד שהם מגיעים לגיל שנה. בפרק הזמן המתאים, הנשמה עוברת התפתחות והילד בסופו של דבר ימות אם ישתקף במראה.