top of page

המבוך האבוד של מצרים העתיקה

עודכן: 14 בפבר׳ 2022

לפני יותר מ-2,500 שנה היה במצרים "מבוך" עצום שבמילותיו של אחד ההיסטוריונים היוונים הקדומים שראה אותו - "האפיל אפילו על הפירמידות". במשך אלפי שנים, המבוך הגדול של מצרים העתיקה נותר עבורנו אגדה, אך בשנים האחרונת יתכן כי ארכיאולוגים מגלים את ההיסטוריה האבודה - השרידים המסקרנים לקיומו האמיתי.


המבוך הגדול של מצרים העתיקה היה מבנה מסיבי, בגובה שתי קומות. בתוכו היו 3,000 חדרים שונים, כולם מחוברים דרך מבוך מפותל של מעברים, כה מורכב כך שאף אחד לא מצא את דרכו החוצה ללא מדריך. מתחתיו היה מפלס תת קרקעי ששימש כקבר למלכים, ומעליו היה גג מסיבי עשוי לוח אבן ענק אחד.


אינספור סופרים קדומים תיארו אותו ממקור ראשון, אך 2,500 שנים מאוחר יותר, אנחנו עדיין לא כל כך בטוחים איפה הוא. הדבר הכי קרוב אליו שמצאנו הוא משטח אבן מאסיבי ברוחב 300 מטר שלדעת חלק מהחוקרים היה פעם הבסיס של המבוך האבוד. עם זאת, הקומות העליונות של המבנה אבדו לחלוטין לאורך הדורות.


עד היום איש מעולם לא חפר אותו ולא נכנס פנימה. עד שמישהו ייכנס למבוך, לא נוכל לדעת בוודאות אם באמת מצאנו את אחד הפלאים הארכיאולוגיים הגדולים ביותר.

המבוך האבוד של מצרים העתיקה

הסוד שנחשף על ידי הרודוטוס

בעיני הרודוטוס, כמו בעיני יוונים רבים, מצרים הייתה ארץ שלא הפסיקה להדהים ולעורר הערצה. זו הייתה ארץ של מנהגים מוזרים, צמחים ובעלי חיים מוזרים כמו גם גיאוגרפיה אקסצנטרית, אך אולי מעל לכל הייתה זו ארץ של הישגים ארכיטקטונים אדירים.


הרודוטוס היה עד ממקור ראשון לפלאים מצריים רבים, כולל המבוך האבוד, ותיאר אותם במדויק. במאה ה-5 לפנה"ס, בספר השני ב'היסטוריות' שלו, כתב הרודוטוס על המבוך:

"את זה באמת ראיתי, עבודה שלא ניתן לתאר במילים. כי אם מישהו יחבר את מבני היוונים ויציג את עמלם, הם היו נראים נחותים יותר גם במאמץ וגם בהוצאות מהמבוך הזה... אפילו הפירמידות הן מעבר למילים, וכל אחת מהן שווה לעבודות עצומות רבות של היוונים. עם זאת המבוך עולה אפילו על הפירמידות. יש בו שתים-עשרה חצרות מקורות - שישה בשורה הפונה צפונה, שישה דרומה - השערים של אזור אחד מול שעריו של השני. בפנים, המבנה הוא בן שתי קומות ומכיל שלושת אלפים חדרים, שמתוכם מחצית מתחת לאדמה, והמחצית השניה ישירות מעליהם. לקחו אותי דרך החדרים בקומה העליונה, אז מה שאומר עליהם זה מהתבוננות שלי, אך על התת-קרקעיים אני יכול לספר רק מדיווח, המצרים האחראים סירבו לתת לי לראות אותם, כי הם מכילים את קברי המלכים שבנו את המבוך, וגם את קברי התנינים הקדושים. את החדרים העליונים, מצד שני, באמת ראיתי, וקשה להאמין שהם עבודתם של גברים; המעברים המבלבלים והמורכבים מחדר לחדר ומחצר לחצר היו עבורי פלא אינסופי, כשעברנו מחצר לחדרים, מחדרים לגלריות, מגלריות לחדרים נוספים ומשם לחצרות נוספות. הגג של כל חדר, חצר וגלריה הוא כמו קירות אבן. הקירות מכוסים בדמויות מגולפות, וכל חצר בנויה באופן מופלא משיש לבן ומוקפת באכסדרה."

במשך זמן רב המיקום האמיתי של המבוך הגדול נותר עלום. מאז שביקר הרודוטוס במבוך 'האגדי' של מצרים לפני קרוב ל-2500 שנה, המבנה התפוגג בערפילי הזמן.


בשנת 1888, יתכן שפרופסור פלינדרס פיטרי איתר את אתר המבוך המצרי בחווארה (Hawara). שרידי היסודות המקוריים שנותרו מאפשרים לקבוע את גודל וכיוון המבנה. אורך המבוך היה כ-304 מטר ורוחבו 244 מטר. במילים אחרות, הוא היה גדול מספיק כדי להכיל את המקדשים הגדולים של כרנכ ולוקסור ביחד.

הדפס המבוך המצרי - פריז 1809

חווארה: הפירמידה של פרעה אמנמחת השלישי

אמנמחת השלישי היה השליט החזק האחרון בשושלת ה-12, ומאמינים כי הפירמידה שבנה בחווארה, במאה ה-19 לפנה"ס, נבנתה מאוחר יותר מזו המכונה 'הפירמידה השחורה' ('Black Pyramid') שנבנתה על ידי אותו שליט בדחשור. זוהי אחת מחמש הפירמידות שששרדו מאחת עשרה הפירמידות המקוריות בדחשור. במקור נקראה "אמנמחת הוא אדיר", הפירמידה קיבלה את השם 'הפירמידה השחורה' בגלל הופעתה הכהה והשחוקה כתל הריסות.


עם זאת, פרעה אמנמחת השלישי לא נקבר ב'פירמידה השחורה', מאמינים שהפירמידה בחאוורה היא מקום מנוחתו האחרון של אמנמחת השלישי. בחווארה נמצא גם קברה השלם (פירמידה) של נפרו-פתח (Neferuptah), בתו של אמנמחת השלישי. קבר זה נמצא כ-2 ק"מ דרומית לפירמידה של המלך.


כנראה ששם בסמוך לפירמידת אמנמחת השלישי היה המבוך האגדי, ישנה סברה כי מקדש הקבורה הענק שעמד במקור בסמוך לפירמידה הזו היווה את בסיס מכלול המבנים עם הגלריות והחצרות שנקראו על ידי הרודוטוס "מבוך", ​​והוזכר על ידי סטראבון ודיודורוס סיקולוס.