הלביאה מהט והספינקס הגדול של מצרים

עודכן ב: 7 אוק 2020

מאת: Robert M. Schoch

מקור: Research Highlights The Lioness Mehit


במאי 2017 השתתפו רוברט באובל (Robert Bauval) ורוברט סקוץ' (Robert M. Schoch) בכנסים עוקבים בקליפורניה ובאריזונה. אחד המשתתפים בכנסים היה עמיתם וחברם, ד"ר מנו סייפזדה (Dr. Manu Seyfzadeh) , רופא עור עם תשוקה למצרים העתיקה, שחשף בפניהם באופן אישי תגלית מדהימה שהוא גילה: עדויות הירוגליפיות המתוארכות לתקופת השושלות הקדומות ביותר, שככל הנראה מתייחסות לספינקס הגדול ולארכיון תחת הספינקס. בהזמנתו של ד"ר סייפזדה, שני הרוברטים הצטרפו אליו כעמיתים במאמר אקדמי המתאר תגלית זו, שהתפרסם ב-2017 בכתב עת לארכיאולוגיה, לאחר שנבדק על ידי עמיתים. תגלית חדשה זו, שתמציתה מובא כאן, מחזקת את המסקנה שהספינקס הגדול צריך להיות מתוארך לתקופה מאד קדומה במצרים, לפני תקופת השושלות.


פרעה ח'ופו ​​(שושלת רביעית, סביבות 2550 לפנה"ס) נחשב למי שבנה את הפירמידה הגדולה של גיזה. הוזיר (פקיד בכיר) של ח'ופו היה אדם בשם הימיונו (Hemiunu), הפסל היפהפה שנראה בתצלום, שהתגלה בשנת 1912 באזור גיזה, שוכן כעת במוזיאון Roemer- und Pelizaeus-Museum בגרמניה. כפי שציין ד"ר סייפזדה, על בסיס הפסל מופיעה כתובת של תואר כפול, שחמק מהתיחסותה של האיג'פטולוגיה הממסדית. התואר הכפול הזה אינו מופיע רק פעם אחת. הוא מופיע גם באסטלה היפיפיה של נסיך הכתר המצרי מהשושלת הרביעית, וופמנפרט (Wepemnefret), בנו של ח'ופו ​​שאולי שימש כוזיר אחרי הימיונו (Hemiunu). יתר על כן, התואר הזה כבר מופיע בתקופה הרבה יותר מוקדמת, לפני ח'ופו ​​והשושלת הרביעית, כשהוא מופיע גם על לוחות העץ בקברו של הסי-רע (Mastaba of Hesy-Re), פקיד בכיר בחצרו של פרעה ג'וסר מהשושלת השלישית (2686 לפנה"ס לערך).

פסל הוזיר הימיונו

לפני שנמשיך, רוברט סקוץ' מבקש להבהיר כי התואר הכפול הזה נמצא בהקשר לאנשים מתקופות שקדמו לתקופה של התארוך הרשמי שהאיג'יפטולוגיה קבעה לספינקס הגדול של מצרים, בערך 2500 לפנה"ס, בתקופת פרעה חעפרע (Khafre) מהשושלת הרביעית. יתכן שוופמנפרט (Wepemnefret) הכיר את פרעה חעפרע במהלך חייו, אך ללא ספק הסי-רע (Hesy-Re) חי מאה ויותר שנים לפני תקופת חעפרע והבנייה כביכול של הספינקס הגדול.


התואר הכפול הזה מורכב משבעה סימנים או סמלים ברורים, כפי שהוכרו על ידי האיג'פטולוגים, שמופיעים בסדר הבא:

  1. גרזן

  2. קולמוס וקסת דיו, היוצרים סמל אחד

  3. גומא, Sedge (צמח שנמצא במצרים)

  4. לחם או כיכר לחם

  5. גרזן

  6. מוט מכופף (סמל מסתורי, לא פוענח בעבר)

  7. לביאה רובצת

התואר הכפול שנמצא על בסיס פסל הוזיר הימיונו

אפילו אם לוקחים בחשבון הבדלים סגנוניים בגלל הפַּסָּלִים השונים, המקבילים לגופנים שונים שניתן להשתמש בהם לאותיות האלפביתיות שלנו, סימנים הירוגליפים אלה זהים כמעט לחלוטין. בבסיס הפסל של הימיונו (Hemiunu) ובאסטלה של וופמנפרט (Wepemnefret), שלושת הסמלים האחרונים (גרזן, מוט מכופף, לביאה) ממוקמים קרוב זה לזה, או אפילו נוגעים זה בזה. בכתובת על גבי לוחות העץ של הסי-רע (Hesy-Re) נראה כי המוט האנכי המכופף נוגע בגב של הלביאה, כמו בכתובות של הימיונו ושל וופמנפרט, אך הגרזן אינו נוגע במוט המכופף. ההבדלים הקלים הללו הם ככל הנראה הבדלים בסגנון האמנותי ולא נראה שהם משמעותיים.


סמל הגרזן מתורגם באופן סטנדרטי כמפקח, מאסטר, אדריכל, רב בנאים או נגר; כלומר, הוא מציין פקיד בכיר או אדם האחראי על משהו בעל חשיבות גדולה. העובדה שיש שני גרזנים מעידה כי מדובר בתואר כפול. בשלושת הדוגמאות שצוינו, הקשורות לשלושה אנשים שונים, שני התארים מופיעים יחד. הגרזן, הקולמוס וקסת הדיו, הגומא וככר הלחם, המופיעים בחלק הראשון של התואר הכפול, מתורגמים באופן סטנדרטי לכך שהפקיד המחזיק בתואר הזה היה המפקח על הסופרים המלכותיים ו/או על האדריכלים (הקשר בינהם מתקבל על הדעת, אדריכלים היו צריכים לשרטט ולתעד תכניות ופרטי בנייה) - תפקיד חשוב ביותר, שכן אדם כזה היה אחראי על הרשומות והחשבונות המלכותיים, שהיו חיוניים לשלטון על השטח העצום שהיה בידי הפרעה.

שם האלה מהט כפי שמופיע באסטלה של וופמנפרט

אבל מה יכול התואר השני לייצג? הגרזן בתואר השני זהה לזה שבראשון ולפיכך יש לו כנראה אותה משמעות, של מפקח או פקיד בכיר. אך מהו "המוט המכופף" לכאורה ומה מייצגת הלביאה? נראה כי הלביאה בתואר השני היא אותה לביאה המוצגת במקום אחר באסטלה של וופמנפרט, באופן ספציפי בשם של האלה מהט (Mehit) (שיכולה לשמש כמגנה הלובשת צורה של לביאה). לפיכך, תירגם האיג'פטולוג וויליאם סטיבנסון סמית' (