הגולגולת המסתורית של פאקאל הגדול - טיוח ממצאים מדעיים?

עודכן ב: פבר 6

שנת 1952, עמוק בתוך יערות עצי הארז והמהגוני הלוהטים של דרום מקסיקו, לאחר ארבע שנים של עבודה מפרכת, סיים סוף סוף הארכיאולוג אלברטו רוס לוילייר (Alberto Ruz Lhuillier) לפנות את ההריסות מגרם המדרגות במטרה לפנות גישה לקבר הנסתר של 'פאקאל הגדול' (Pakal the Great). פה גילה רוס שרידי שלדים של חמישה או שישה אנשים צעירים, שהוקרבו לאלים. את סוף המעבר חסמה אבן משולשת גדולת מידות, מאחוריה – קברו של המלך 'פאקאל הגדול'. בפנים מונח לוח אבן גדול ומגולף, המכסה את הסרקופג המונוליתי. כאשר הורם הלוח נמצא שלד גופתו של פאקאל. פני הגולגולת היו מכוסות במסיכת מוזאיקה מדהימה של אבן ירקן (Jade), הנמצאת כיום במוזיאון האנתרופולוגי של מקסיקו סיטי. כשמצא את הסרקופג השלם של שליט המאיה, נכנס רוס לדפי ההיסטוריה על כך שגילה את התגלית המדהימה ביותר שנחשפה אי פעם במסו-אמריקה. רוס תיאר את תא הקבורה המהפנט בכתב העת שלו:

"מתוך הצללים הכהים נגלה מראה מהאגדות, מבט פנטסטי וטרנסצנדנטי על עולם אחר. זה נראה כמו מערת קסמים מפוסלת מקרח, הקירות מנצנצים ובוהקים כמו גבישי שלג... זה עשה רושם של קָפֶּלָה נטושה. תבליטי דמויות צעדו לאורך הקירות. ואז העיניים שלי הביטו על הרצפה, שהיתה כמעט כולה אבן מגולפת ענקית ושמורה לחלוטין."
אלברטו רוס בחדר של קבר פאקאל, מתחת למצבה במקדש הכתובות (1952) / (Archive Prof. Celia Gutiérrez, widow of Ruz)

שליט המאיה המפורסם ביותר, פאקאל הגדול, קנה את תהילתו בזכות אריכות-ימיו - הוא עלה למלוכה בשנת 615, בהיותו בן 12 ושלט 68 שנים - ובזכות המבנים המרשימים שנותרו מימיו: ארמון מפואר, מקדשים ובעיקר פירמידת הקבורה שנבנתה לכבודו. פירמידה זאת היא מצבת הזיכרון המרשימה ביותר שהוקמה לשליט יחיד בכל אמריקה הקדומה ובתוכה קריפטה וארון קבורה אדיר־ממדים.


האתר המסתורי המכונה כיום פאלנקה (Palenque), היה מוכה בסכסוכים גם בעת העתיקה וכך גם בעת המודרנית. היום באתר כ-15 מבנים נראים וכ-500 מבנים נוספים עדיין קבורים בג’ונגל. פירמידת המדרגות (Step pyramid) שבתוכה התגלה הסרקופג של פאקאל, ידועה כיום כ'מקדש הכתובות' (Temple of the Inscriptions) בשל הגליפים (Glyphs) האיקונוגרפיים המעטרים אותה. בשנות ה-70 הגליפים הללו פוענחו סוף סוף והם מספרים סיפורים מאיימים של לוחמה והקרבת קורבנות אדם.


בסמוך ל'מקדש הכתובות' נמצאת פירמידת מדרגות נוספת ומרשימה פחות, המכונה 'מקדש 13' (Temple XIII), שבה התגלתה בשנת 1994 קריפטה מכובדת נוספת של המאיה. זהותה של אשת המסתורין שנקברה בה נותרת שנויה במחלוקת מכיוון שאין שום גליפים על הפירמידה, על הסרקופג או בתוך הקבר. היא ידועה בפשטות כ'מלכה האדומה', בשל השכבה העבה של צינובר (אבקת סולפיד הכספית) שעטפה את עצמותיה, הזהה לצינובר שנמצא על שרידיו של פאקאל.

מקדש הכתובות בפאלנקה בו נמצא קבר פאקאל הגדול

אתר במחלוקת תמידית

אניגמות ומחלוקות נערמות כל כך מהר בפאלנקה, שקשה לעמוד בקצב. המבנים המגלתיים המרהיבים עצמם מעוררים השתאות. לכאורה הם נבנו על ידי עם בעל ידע מתקדם באסטרונומיה ובמתמטיקה, אך עם זאת היו להם רק כלי אבן בסיסיים והם לא הצליחו להמציא את הגלגל. פאלנקה היא ביתה, על פי אנשי האקדמיה המיינסטרימית, של אמת המים המווסתת העתיקה ביותר בעולם ומטרתה היא עדיין חידה.


תעלות מים תת קרקעיות התגלו ממש מתחת ל'מקדש הכתובות', ומשקפות את התגליות האחרונות באתר האצטקי הלא פחות מוזר - טאוטיווקאן (Teotihuacan), המכונה "המקום בו אנשים הופכים לאלים". תאי הקבורה של שני אנשי האליטה של המאיה מוזרים בגלל אבקת סולפיד הכספית ונטיפי הקריסטל שתיאר רוס. כל זה ועוד, עורר את קהילת ההיסטוריה האלטרנטיבית, המתעקשת שכאשר הופכים אופקית את מכסה הסרקופג של פאקאל, הצלמית מתארת אותו מפעיל את מה שלטענתם עשוי להיות כלי רכב בין כוכבי.


לא רק שפאלנקה היתה עדה לקרבות קטלניים, לחטיפות ולהרג פולחני בימי קדם, אלא שכיום זהו אזור מלחמה אינטלקטואלית. בתוך הקהילה האקדמית המיינסטרמית, נוצרו שני פלגים המתווכחים בדיונים סוערים על נושא המידע הביוגרפי שמפוענח מהגליפים והניתוחים האנתרופולוגיים של השרידים. האפיגרפים עירערו על הממצאים המקוריים אליהם הגיעו האנתרופולוגים הפיזיים, ברגע שהם פיצחו את לקסיקון המאיה והצליחו לאחזר מידע ביוגרפי בסיסי על השליט שנמצא באתר. היו שתי נקודות מחלוקת עיקריות. מצד אחד, היה הגיל של פאקאל, מכיוון שהגליפים מעידים שהוא היה מעל גיל שמונים, ואילו האנתרופולוגים האמינו שהוא היה בסביבות גיל ארבעים. מצד שני, היעדרם של מומים אנטומיים עורר שאלות, שכן האפיגרפים עמדו על כך שהאיקונוגרפיה של כל השושלת של פאקאל מגלה כי מעמד שלטוני זה נשא תכונות גנטיות ייחודיות שעברו מדור לדור.

שלד המלכה האדומה המכוסה בצינובר

המצוד אחר מומים בתוך משפחתו של פאקאל

התאמה פוטנציאלית בין תיאורי המומים של ג'אנאב פאקאל לראיות שבשלד שלו, בוססה במהלך 'השולחן העגול השני של פאלנקה' ('