top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

האם תחיית המתים אפשרית?

עודכן: 29 ביוני

אין עדות לחיים שלאחר המוות. אבל אין גם הוכחה שמוות רפואי הוא הסוף של חוויה סובייקטיבית, או שהמוות הוא בלתי הפיך, או אלמותיות היא בלתי אפשרית. למעשה, כמה חוקרים מאמינים כי אלמותיות היא לא רק אפשרית, אלא בלתי נמנעת.

אלכסיי טורצ'ין (Alexey Turchin), סופר, חוקר אנטי-אייג'ינג וטרנס-הומניסט ממוסקבה, מאמין שבינה מלאכותית תהפוך בסופו של דבר לעוצמתית כל כך שבני אדם יוכלו "להוריד" את עצמם - או, את המידע הניתן לכימות הכלול במוחם - למחשבים ולחיות לנצח.


זה ייקח הרבה זמן לפתח את הטכנולוגיה הזו - בין 100 ל-600 שנה, לפי טורצ'ין. "הפיתוח של בינה מלאכותית הולך די מהר, אבל אנחנו עדיין רחוקים מלהיות מסוגלים 'להוריד' אדם למחשב", אמר טורצ'ין ל-Russia Beyond. "אם אנחנו רוצים לעשות את זה עם סבירות טובה להצלחה, אז כדאי לסמוך על [שנת] 2600, ליתר ביטחון".


זה עשוי להיות מחוץ להישג ידם של בני אדם מודרניים. אבל הורדת עצמך למחשב היא רק דרך פוטנציאלית אחת לאלמותיות. בשנת 2018, טורצ'ין ומקסים צ'רניאקוב (Maxim Chernyakov), מהתנועה הטרנס-הומניסטית הרוסית, כתבו מאמר המתאר את הדרכים העיקריות שבהן הטכנולוגיה עשויה יום אחד להפוך את תחיית המתים - ולפיכך את האלמותיות - לאפשרית.


המאמר מגדיר את החיים כ"זרם מתמשך של חוויות סובייקטיביות" ואת המוות כסופו הבלתי הפיך של זרם זה. האלמותיות, עבורם, היא "זרם חיים ללא קץ", ותחיית המתים היא "המשך של אותו זרם חוויות לאחר פער ארוך באופן שרירותי".


הבהרה מרכזית נוספת היא בעיית הזהות: איך תדע שהעתק שלך שהורדת באמת הולך להיות אתה? האם זה לא יכול להיות רק ייצוג משכנע אך לא שלם ושונה באופן בסיסי של המוח שלך? אם אתה מאמין שהעותק שלך הוא לא אתה, זה מרמז שאתה מאמין שיש יותר בזהות שלך מהמידע הניתן לכימות (כרגע) הכלול במוח ובגוף שלך, לפי החוקרים. במילים אחרות, "זהות המידע" שלך אינה מהווה את הזהות האמיתית שלך.


בתרחיש זה, חייב להתקיים מה שהחוקרים מכנים "נשא זהות לא אינפורמטיבי" (NIIC - non-informational identity carrier). זה יכול להיות משהו כמו "נשמה". זה יכול להיות "קווליה", שהיא "החוויות הסובייקטיביות הבלתי ניתנות למדידה שיכולות להיות ייחודיות לכל אדם". או שאולי זה בכלל לא קיים. זה לא משנה: החוקרים אומרים שתחיית המתים, בצורה כלשהי, צריכה להיות אפשרית בכל אחד מהתרחישים.


"אם אין 'נשמה', תחיית המתים אפשרית באמצעות שימור מידע; אם קיימות נשמות, תחיית המתים אפשרית באמצעות החזרת ה"נשמה" לגוף החדש. אבל צורות מסוימות של NIIC הן גם מאד שבריריות וברות תמותה, כמו המשכיות", ציינו החוקרים.


"הבעיה של טבע הזהות האנושית יכולה להיפתר על ידי בינה מלאכותית סופר-אינטליגנטית עתידית, אך לעת עתה לא ניתן לפתור אותה באופן מוחלט. המשמעות היא שעלינו לנסות לשמר כמה שיותר זהות ולא לסרב לשום גישה להארכת חיים ותחיית המתים גם אם הן סותרות את האינטואיציות שלנו לגבי זהות, שכן מושגי הזהות שלנו עלולים להשתנות מאוחר יותר".

טורצ'ין וצ'רניאקוב מתארים שבע קטגוריות רחבות של שיטות תחיית המתים הפוטנציאליות, המדורגות מהסבירות ביותר לספקולטיביות ביותר.


הקטגוריה הראשונה כוללת שיטות המתבצעות בעוד האדם בחיים, כמו קריוניקה, פלסטינציה (Plastination) ושימור רקמת המוח באמצעות תהליכים כמו קיבוע כימי. החוקרים ציינו כי היו "הצעות לכך שהקלאוסטרום (Claustrum), ההיפותלמוס, או אפילו נוירון בודד הוא המקשר העצבי של התודעה", כך שייתכן שאפשר לשמר רק את החלק הזה של האדם, ובהמשך להשתיל אותו באורגניזם אחר.


שיטות אחרות הופכות מוזרות בהרבה. לדוגמה, שיטה אחת כוללת בינה מלאכותית סופר אינטליגנטית המשתמשת בכדור דייסון על מנת לרתום את כוחה של השמש כדי "להפעיל מנועי חישוב עצומים" ש"יבנו מחדש" אנשים שאספו כמות מספקת של נתונים על זהותם.


"הרעיון העיקרי של הדמיית תחיית המתים הוא שאם לוקחים את הדנ"א של אדם מהעבר ומעבירים אותו לאותו מצב התפתחותי, כמו גם תיקון ההתפתחות על סמך כמה תוצאות ידועות, אפשר ליצור מודל של אדם מהעבר שקרוב מאוד למקור", כתבו החוקרים.


"ניתן לחלץ דגימות דנ"א של רוב האנשים שחיו במאה עד מאתיים השנים האחרונות באמצעות ארכיאולוגיה גלובלית. לאחר רגע המוות, האדם המדומה מועבר לצורה כלשהי של החיים שלאחר המוות, אולי בדומה לציפיותיו הדתיות, שם הוא פוגש את קרוביו".


בהתעמקות נוספת בתחום המדע הבדיוני, שיטת תחיית המתים תשתמש בטכנולוגיית מסע בזמן."אם בשלב מסוים תהיה טכנולוגיה שתאפשר נסיעה אל העבר, אז צאצאינו העתידיים יוכלו להציל ישירות אנשים שמתים בעבר על ידי איסוף מוחותיהם ברגע המוות והחלפתם בהעתקים", נכתב במאמר.


אֵיך? שליחת רובוטים זעירים אחורה בזמן.


"ננו-רובוט יכול להישלח כמה מיליארדי שנים לאחור, שם הוא יוכל לשכפל ולזרוע בסתר ננו-טכנולוגיה בתוך כל היצורים החיים מבלי להשפיע על מהלך ההיסטוריה. ברגע המוות, ניתן יהיה להפעיל ננו-רובוטים כאלה כדי לאסוף נתונים על המוח ולשמר אותם איפשהו עד לתחייתו העתידית; לפיכך, לא יהיה צורך במסע בזמן קדימה."


המאמר ממשיך ומתאר עוד כמה שיטות תחיית המתים, כולל כאלה הכוללות עולמות מקבילים, חייזרים ושיבוטים, יחד עם אפשרות טובה ומיושנת: אלוהים קיים ויום אחד הוא מקים אותנו לתחייה.


בקיצור, הכל ספקולטיבי ביותר.


אבל מטרת המאמר הייתה לקטלג דרכים פוטנציאליות ידועות שבהן בני אדם יוכלו לרמות את המוות. עבור טורצ'ין, זה לא איזה פרויקט רחוק: בנוסף לחקר סיכונים גלובליים וטרנס-הומניזם, החוקר הרוסי עומד בראש מפת הדרכים של האלמותיות, אשר, בדומה למאמר מ-2018, מתווה דרכים שונות שבהן נוכל להגיע מתישהו לאלמותיות.


למרות שיחלפו מאות שנים עד שבני האדם יתקרבו ל"אלמוות דיגיטלי", טורצ'ין מאמין שטכנולוגיה להארכת חיים יכולה לאפשר לכמה אנשים מודרניים לשרוד מספיק זמן כדי לראות את זה קורה.


רוצים הזדמנות להיות ביניהם? מעבר למובן מאליו, כמו להישאר בריאים, מפת הדרכים של האלמותיות מציעה לכם להתחיל לאסוף נתונים נרחבים על עצמכם: יומנים, הקלטות וידאו, מידע דנ"א, אא"ג, אובייקטים יצירתיים מורכבים - כולם יכולים לשמש מתישהו ל"שחזור" דיגיטלי של הזהות שלכם.


אבל רוב הסיכויים שאתם לא מעוניינים. למרות שטורצ'ין ומדענים אחרים נכונים למצוא דרכים להימנע ממוות ולהאריך חיים ללא הגבלת זמן, סקרים מראים שוב ושוב שרוב האנשים לא היו בוחרים לחיות לנצח אם תנתן להם הבחירה.

מקורות:

93 צפיות0 תגובות

Comments


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page