top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

האם נחשף בית ילדותו של ישו?

ארכיאולוג בריטי בעל שם טוען שחשף את בית הילדות של ישו מתחת למנזר בישראל.


פרופ' קן דארק (Prof. Ken Dark), פרופסור לארכיאולוגיה והיסטוריה באוניברסיטת רידינג (Reading University), סבור שיש לו טיעון חזק לאחר 14 שנות עבודת שטח באתר בנצרת. פרופ' דארק אמר כי הוא מאמין כי זיהוי ההריסות מתחת למנזר אחיות נצרת כביתו של יוסף, אב האומנה של ישוע, נדחה מהר מדי, כך מדווח ה"טיימס".

האם זה באמת המקום בו ישו גדל עם מרים ויוסף? / Credit: K.R.Dark

המומחה טוען שמחקריו במקום מאשרים כי המנזר עומד על בית מהמאה ה-1 לספירה - שיש טיעון חזק על היותו ביתו של ישוע. לפחות מאז שנת 380, נטען כי האתר הוא המקום בו גדל ישוע יחד עם מרים ויוסף עד שטענות אלה נדחו בשנות ה-30 של המאה ה-20. הבית נחצב בגבעת אבן גיר ומשולב עם חלקים ממערה טבעית, מאפיינים רבים - כמו גרם המדרגות - עדיין קיימים.


פרופ' דארק החל את מחקריו בשנת 2006 באתר אותו הוא מגדיר כ"כמעט נשכח" על ידי היסטוריונים. הוא פרסם מאמר בשנת 2015 המבוסס על ממצאיו הראשונים, בו הציע שהאתר היה בית ילדותו של ישוע. לאחרונה, ניתוח חדש תיארך את האתר למאה ה-1 לספירה, מה שמוסיף משקל לטענותיו.


בספרו, 'מנזר אחיות נצרת: אתר התקופה הרומית, הביזנטית והצלבנית במרכז נצרת', הוא טוען כי סגנון הבית מרמז כי היה בבעלותו של יוסף, שידוע בדרך כלל כנגר, אך בטקסטים היוונים המקוריים הוא מתואר כ'טקטון'. זהו מקצוע שיכול להיות גם סתת או בנאי, אשר מתאים לבית שתי הקומות שחצוב בסלע.

Credit: K.R.Dark

פרופ' דארק גם מצא באתר שברי כלי חרס ששימשו בדרך כלל משפחות יהודיות בתקופה ההיא. עבודתו בשטח העלתה גם כי כנסיית מערה נבנתה במאה ה-4 בסמוך לבית. זהו בערך הזמן שבו הנצרות אומצה כדת המדינה של האימפריה הרומית תחת הקיסר קונסטנטין.


מחקר נוסף חשף כנסייה מהמאה ה-5 שנבנתה על הבית וגם על כנסיית המערה. זו הייתה הכנסייה הגדולה ביותר בנצרת והיא הייתה קתדרלה מעוטרת בשיש ופסיפסים. זה תואם את התיאור מהמאה ה-7 של הכנסייה הביזנטית הגדולה שנאמר כי ניצבה באתר ביתו של ישוע.


פרופ' דארק מזכיר את העובדה שהכנסייה הייתה גדולה אפילו יותר מכנסיית הבשורה הסמוכה, מה שמצביע על החשיבות הפוטנציאלית של בית המערה. כנסיית הבשורה היא המקום בו נאמר שהמלאך גבריאל ביקר את מרים עם הבשורה שהיא תביא לעולם את בן האלוהים.

הבית בנוי בשילוב תצורת מערה טבעית / Credit: K.R.Dark

אמנם הוא מודה שאין הוכחה קונקרטית שהבית היה המקום בו ישוע התגורר, אך לדבריו אף פעם אין ראיות טובות לאתר ארכיאולוגי המאפשרות לטעון את הטענה הזו באופן מוחלט. "מצד שני, כל הסיבות לפקפק בכך שאולי זה נכון, נעלמו - זה עניין מרגש", אמר.


לטענתו, "אין שום סיבה" שלא ניתן היה להעביר את מיקום ביתו של ישוע מהמאה ה-1 למאה ה-4. המומחה אמר כי בהתבסס על "מסורת בעל פה", ניתן להסביר את הקמת הכנסייה ואת הקתדרלה שלאחר מכן.


פרופ 'דארק אמר ל-MailOnline: "זה מצביע על כך שבית בצורה כזו היה משהו יוצא דופן ומשמעותי באמת. נשאלת גם השאלה כיצד ידעו בוני הכנסיה שאלו בתים מהמאה ה-1 אלא אם כן נותרה מסורת כלשהי עליהם? כל זה, כמובן, לא מוכיח שהבית מהמאה ה-1 היה המקום בו גדל ישוע, אך זה מחזק את הטענה במידה ניכרת, מאז דווחה לראשונה בשנת 2015".

Adoration of the Shepherds by Gerard van Honthorst, 1622

החיפוש אחר עדויות היסטוריות לחייו של ישוע הוא אחד העיסוקים המתמשכים ביותר בארכיאולוגיה, מכיוון שאין שום הוכחה מוחלטת שהוא היה קיים. "המציאות היא שאין לנו רשומות ארכיאולוגיות של מישהו שחי בזמנו ובמקומו של ישו", אמר פרופסור בארט ד. ארמן (Bart D. Ehrman), מחבר הספר 'האם ישו היה קיים?'


עבור רבים, תכריכי טורינו - שהם לכאורה תכריכי הקבורה של ישוע - הם אחת ה"הוכחות" לקיומו של ישוע. תיארוך פחמן מעיד שלמעשה התכריכים מתוארכים למאה ה-13, אך רבים ממשיכים להצהיר על מקוריותם כאשר הם קוראים למדענים לבחון זאת מחדש.


247 צפיות0 תגובות

Comments


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page