top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

האם מלך עקרב של מצרים העתיקה היה גם הקיסר הצהוב של סין?

הקיסר הצהוב של סין ומלך עקרב של מצרים הם שתי דמויות חמקמקות מהעבר העתיק המאכלסות את העולם המעורפל בין מיתוס להיסטוריה. האם ייתכן שהם אותו אדם? זו תיאוריה סנסציונית, אבל כזו שחוקר סיני מאמין שיש לה הוכחות.

במאמר חדש, שעדיין לא עבר ביקורת עמיתים, טוען גואנג באו ליו (Guang Bao Liu) כי שליט מצרים העתיקה המכונה עקרב הראשון היה הדמות שתועדה כקיסר הצהוב במסמכים סיניים. זוהי טענה די נועזת מאחר שאגיפטולוגים עדיין מנסים לברר את זהותו האמיתית של מלך עקרב. חלקם אפילו חולקים על קיומו. כמו כן, היסטוריונים חלוקים אם סיפורו של הקיסר הצהוב מבוסס על מציאות או מיתולוגיה.


החוקר מבסס את התיאוריה החדשה שלו על כמה קצוות של ראיות. ראשית, נאמר שמלך עקרב איחד את מצרים העליונה והתחתונה בכך שהביס מלך חובש כובע שור. באופן דומה, רישומים סיניים קובעים כי הקיסר הצהוב ניצח את קיסר יאן (Yan Emperor) שחבש כובע ראש פרה, ואיחד את שני השבטים יאן והואנג. זה גם הגיוני מבחינה כרונולוגית. אומרים שמלך עקרב שלט במצרים העתיקה לפני כ-5,200 שנה, מה שמתאים באופן רופף לאגדה הסינית על 5,000 שנות הציוויליזציה של הקיסר הצהוב.


לבסוף, יש כמה קווי דמיון מסקרנים בין הירוגליפים לכתב סיני. המחקר טוען שסמל העקרב שנמצא בקברו של מלך עקרב הראשון מקושר לאב הטיפוס של האות Huang (黄), שפירושו "צהוב". עקרבים רבים שנמצאו בעמק הנילוס הם גם בצבע צהוב, מה שמאשר עוד יותר את הקשר הזה.


כשאתם שומעים את המונח "מלך עקרב", אתם בוודאי מדמיינים את דוויין ג'ונסון מתרוצץ במדבר בלי חולצה. עם זאת, כמה היסטוריונים מאמינים שמלך עקרב היה דמות היסטורית אמיתית שהפכה לשליט האמיתי הראשון של מצרים העליונה בסביבות 3200 לפנה"ס. כך או כך, התקופה הזו של ההיסטוריה המצרית היא מעורפלת להפליא, מורכבת מפיסות מוזרות של עדויות ורישומים ארכיאולוגיים.

הקיסר הצהוב

חוקרים אחרים מאמינים שנערמר היה המאחד האמיתי של מצרים ומייסד השושלת הראשונה. חוקרים התלבטו זמן רב אם נערמר ומלך עקרב היו אותו אדם. כדי להעכיר עוד יותר את המים, ייתכן שנערמר היה הדמות של השליט המכונה עקרב השני. לחילופין, ייתכן שהוא היה יורשו.


המחקר החדש מרחיק לכת עוד יותר ומציע כי נערמר הוא, למעשה, יו' הגדול, עוד מלך אגדי שהקים את שושלת שיה המתועדת. אומרים שיו' הגדול הוא צאצא של הקיסר הצהוב, בדיוק כפי שנערמר היה יורשו של אחד ממלכי עקרב. החוקר טוען שלשמו של נערמר יש קשרים לאות Yu (禹). שמו של נערמר קשור לשפמנון, בעוד שההגייה של האות Yu (禹) זהה לזו של דג.


הדברים מבלבלים באותה מידה כשמדובר בדמות הסינית של הקיסר הצהוב. האגדה מספרת שדמות דמוית אל זו הפכה לשליט הראשון של ארצות שיהפכו מאוחר יותר לסין, בשנת 2697 לפנה"ס, לאחר שאיחד את שבטי מישור הנהר הצהוב תחת ממשלה אחת. עם זאת, סיפורו של הקיסר הצהוב הוא שילוב של היסטוריה ומיתוס; זה מאד מסובך לדעת מתי הפנטזיה נגמרת והעובדה מתחילה. רוב החוקרים טוענים כיום שהקיסר המסתורי הוא דמות מיתולוגית עם מעט ביסוס במציאות.


התיאוריה האחרונה הזו לא מבהירה את הדברים, וודאי תרים כמה גבות בקרב היסטוריונים. לא משנה מה אתם חושבים על הטיעון, התיאוריה כן מדגישה כמה מיתוסים מרחבי העולם חולקים נושאים ארכיטיפיים מסוימים. לעתים קרובות זה מצב ששתי ארצות רחוקות יכולות לדמיין עבר משלהן, ובכל זאת להעלות סיפורים דומים להפליא.

מקורות:

87 צפיות0 תגובות

Comentarios


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page