top of page

גילוי מקרי של ממלכה אבודה בטורקיה

בקיץ 2019, חוקרים וסטודנטים של אוניברסיטת שיקגו הצטרפו לצוות סקר בינלאומי בדרום טורקיה כדי לחקור את טורקמן-קארהויוק (Türkmen-Karahöyük), תל של ישוב גדול מתקופת הברונזה והברזל, שהיה מיושב בין השנים 3500 ל-100 לפנה"ס. פרויקט הסקר הארכיאולוגי האזורי קוניה (Konya Regional Archaeological Survey Project), בהנחיית מישל מאסה (Michele Massa) עם המכון הבריטי באנקרה (British Institute at Ankara), כריסטוף בכובר (Christoph Bachhuber) עם אוניברסיטת אוקספורד ופאטמה סאהין (Fatma Şahin) עם אוניברסיטת צ'וקורובה (Çukurova University), זיהה את היישוב כאתר ארכיאולוגי מרכזי בשנת 2017.

מבט על התל הארכיאולוגי בטורקמן-קארהויוק / Credit: James Osborne

בקיץ 2020, חקלאי מקומי אמר להם שראה אבן גדולה עם כיתובים מוזרים בעת חפירת תעלת השקיה סמוכה בחורף הקודם. "אני ועמיתי מישל מאסה מיד מיהרנו לשם, ויכולנו לראות אותה עדיין מבצבצת מהמים, אז קפצנו אל התעלה - כשהמים מגיעים עד המותניים", אמר ג'יימס אוסבורן (James Osborne), עוזר פרופ' מהמכון האוריינטלי, אחד ממרכזי המחקר המובילים של העולם העתיק. "מיד היה ברור שהיא עתיקה, וזיהינו את הכתב שהיה חרוט בה: לווית, השפה בה השתמשו בתקופת הברונזה והברזל באזור."


הכתובת תורגמה על ידי חוקרי המכון, וההצהרה התגאתה בהבסת פריגיה, הממלכה שנשלטה על ידי המלך מידאס, השליט הקדום האגדי שנאמר שהיה לו מגע זהב. אוסבורן אמר כי נראה כי העיר בשיאה השתרעה על פני כ-300 דונם, מה שהופך אותה לאחת הערים העתיקות הגדולות ביותר בטורקיה של תקופת הברונזה והברזל. הם עדיין לא יודעים איך נקראה הממלכה, אך אוסבורן אמר שגילויה הוא חדשות מהפכניות בתחום.


"לא היה לנו מושג לגבי הממלכה הזו, ובהבזק, פתאום יש לנו מידע מעמיק חדש על תקופת הברזל במזרח התיכון", אמר אוסבורן, ארכיאולוג המתמחה בבדיקת ביטוי הסמכות הפוליטית בערים מתקופת הברזל.

האסטלה עם כתב הלווית כפי שנמצאה בתעלה / Credit: James Osborne

בקיץ 2019 הצטרפו תלמידי אוסבורן ואוניברסיטת שיקגו לפרויקט הסקר הארכיאולוגי כדי למפות את אתר טורקמן-קראהויוק, שנמצא באזור הזרוע בערים עתיקות מפורסמות אחרות. רק באמצעות הליכה באתר, הם אספו חלקי חרס מ-3000 שנים של התיישבות במקום - ממצאים עשירים ומבטיחים - עד שביקורו המקרי של החקלאי הצביע על גוש האבן המכונה אסטלה.


צוות הסקר זיהה מיד סימון הירוגליפי מיוחד שסימל שהמסר הגיע ממלך. החקלאי עזר להוציא את גוש האבן המאסיבי והכבד מתעלת ההשקיה בעזרת טרקטור. משם האבן נשלחה למוזיאון הטורקי המקומי, שם היא נוקתה, צולמה והוכנה לתרגום. אוסבורן אמנם אינו מומחה בקריאת השפה הלווית, אך למרבה המזל הוא עובד במסדרון בו עובדים שניים מהמומחים הבולטים בעולם לשפה הלווית: עמיתיו פטרה גוטגבור (Petra Goedegebuure) ותיאו ואן דן הוט (Theo van den Hout) - עורכים של המילון החיתי בשיקגו.

תרגומם גילה כי למלך באסטלה קראו הרטפו (Hartapu), וטורקמן-קראהויוק הייתה ככל הנראה עיר הבירה שלו. האבן מספרת את סיפור כיבושו של המלך הרטפו את ממלכת מוסקה (Muska) הסמוכה, הידועה יותר בשם פריגיה - מושבו של המלך מידאס. "אלי הסערה מסרו את המלכים [המתנגדים] להוד מלכותו", נכתב באבן. הניתוח הלשוני של המכון האוריינטלי הציע כי האסטלה נוצרה בסוף המאה ה-8 לפנה"ס, מה שתואם את התקופה בה שלט המלך מידאס.


הממצא עונה לתעלומה ארוכת שנים; 15 קילומטרים דרומה נמצא הר געש ובו כתובת הירוגליפים ידועה. היא מתייחסת למלך הרטפו, אך איש לא ידע מי הוא - או באיזו ממלכה הוא שלט.

כתובת המלך הרטפו בקיזילדג / hittitemonuments.com

פרויקט הסקר כבר מתכנן את הביקור הבא באתר, בתקווה להשלים את הסקר בקיץ הקרוב. "בתוך התל הזה יש ארמונות, מונומנטים ובתים. האסטלה הזו היא ממצא מדהים להפליא - אך זו רק ההתחלה", אמר אוסבורן.


חלק זה של טורקיה מפורסם אולי בזכות האתרים הניאוליתיים שלו, במיוחד צ'טלהויוק, אתר המורשת העולמית של אונסק"ו, הנמצא פחות מעשרים ק"מ מטורקמן-קראהויוק. ארכיאולוגיה מתקופת הברונזה והברזל בקוניה זכתה להרבה פחות תשומת לב, למרות העדויות לתצורות פוליטיות מורכבות שהוכחו על ידי ארמונות קוניה-קראהויוק המתוארכים לתקופת מושבת הסחר האשורית העתיקה של ראשית האלף ה-2 לפנה"ס. כמו כן, מקורות היסטוריים מספרים לנו שחלק זה של קוניה היה קרוב לוודאי בשטח מדינת טרהונטאסה (Tarhuntassa) מתקופת הברונזה המאוחרת, ידידתה ויריבתה של האימפריה החתית, כמו גם של ממלכת תבל (Tabal) מתקופת הברזל.


אם לשפוט לפי גודלו וקרבתו למונומנטים סמוכים כמו קיזילדג (Kızıldağ), בטוח שטורקמן-קראהויוק היה מרכז פוליטי מרכזי בשתי הממלכות הללו. העיר העליונה היא בערך בת 25 דונם וגובהה 35 מ', והיא מעידה על היסטוריה ארוכה של התיישבות. ממצאי שטח ראשוניים גם הוכיחו שקיימת עיר נמוכה יותר מסוף האלף השני ותחילת האלף הראשון לפנה"ס, שגודלה 80 דונם לפחות ויתכן שפי שניים מהנתון הזה. על מנת לקבל הבנה של המבנה העירוני של האתר, צוות הסקר יערוך סקירת שטח ברזולוציה גבוהה של העיר התחתונה. ממצאי חרס וממצאים אחרים מעשה ידי אדם שנאספו מפני שטח האתר יבהירו את היקף שטחו המלא; ימחישו כיצד האוכלוסיה ביישוב חולקה על פני העיר; יספקו תמונה תקופתית של העיר העתיקה אשר שגשגה ודעכה לאורך הזמן; ויצביעו על כיצד התארגנו שכונות באופן פונקציונלי. אוסף ממצאים אלה ילוו בתכנית של צילומי אוויר בעזרת רחפן אשר תיצור מודל גובה דיגיטלי של הטופוגרפיה של האתר בדיוק ברמת סניטמטר, המאפשר מידול וניתוח מרחביים. בעונות עתידיות ישולבו טכניקות חישה מרחוק כמו מגנטומטריה והתנגדות חשמלית (Electrical resistance survey), אשר יש ביכולתן למפות תוכניות בנייה ללא חפירה.


מאז הקמתו בשנת 1919, ביצע המכון האוריינטלי מחקר ברחבי המזרח התיכון, כולל חפירות ופרויקטים בשטח, מחקרים לשוניים לפיענוח שפות עתיקות, יצירת מילונים מקיפים. המכון משחזר את ההיסטוריה, הספרות והדתות של ציוויליזציות שאבדו מזמן, ומשמר את המורשת התרבותית המצויה באזור. חלק ניכר ממחקר זה מוצג במוזיאון המכון האוריינטלי, הממוקם בקמפוס של אוניברסיטת שיקגו ובו האוסף הגדול ביותר בארה"ב של חפצים מזרח תיכוניים עתיקים, עם 350,000 חפצים.

מקורות:

318 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page