top of page

גילוי מקרי של ממלכה אבודה בטורקיה

בקיץ 2019, חוקרים וסטודנטים של אוניברסיטת שיקגו הצטרפו לצוות סקר בינלאומי בדרום טורקיה כדי לחקור את טורקמן-קארהויוק (Türkmen-Karahöyük), תל של ישוב גדול מתקופת הברונזה והברזל, שהיה מיושב בין השנים 3500 ל-100 לפנה"ס. פרויקט הסקר הארכיאולוגי האזורי קוניה (Konya Regional Archaeological Survey Project), בהנחיית מישל מאסה (Michele Massa) עם המכון הבריטי באנקרה (British Institute at Ankara), כריסטוף בכובר (Christoph Bachhuber) עם אוניברסיטת אוקספורד ופאטמה סאהין (Fatma Şahin) עם אוניברסיטת צ'וקורובה (Çukurova University), זיהה את היישוב כאתר ארכיאולוגי מרכזי בשנת 2017.

מבט על התל הארכיאולוגי בטורקמן-קארהויוק / Credit: James Osborne

בקיץ 2020, חקלאי מקומי אמר להם שראה אבן גדולה עם כיתובים מוזרים בעת חפירת תעלת השקיה סמוכה בחורף הקודם. "אני ועמיתי מישל מאסה מיד מיהרנו לשם, ויכולנו לראות אותה עדיין מבצבצת מהמים, אז קפצנו אל התעלה - כשהמים מגיעים עד המותניים", אמר ג'יימס אוסבורן (James Osborne), עוזר פרופ' מהמכון האוריינטלי, אחד ממרכזי המחקר המובילים של העולם העתיק. "מיד היה ברור שהיא עתיקה, וזיהינו את הכתב שהיה חרוט בה: לווית, השפה בה השתמשו בתקופת הברונזה והברזל באזור."


הכתובת תורגמה על ידי חוקרי המכון, וההצהרה התגאתה בהבסת פריגיה, הממלכה שנשלטה על ידי המלך מידאס, השליט הקדום האגדי שנאמר שהיה לו מגע זהב. אוסבורן אמר כי נראה כי העיר בשיאה השתרעה על פני כ-300 דונם, מה שהופך אותה לאחת הערים העתיקות הגדולות ביותר בטורקיה של תקופת הברונזה והברזל. הם עדיין לא יודעים איך נקראה הממלכה, אך אוסבורן אמר שגילויה הוא חדשות מהפכניות בתחום.


"לא היה לנו מושג לגבי הממלכה הזו, ובהבזק, פתאום יש לנו מידע מעמיק חדש על תקופת הברזל במזרח התיכון", אמר אוסבורן, ארכיאולוג המתמחה בבדיקת ביטוי הסמכות הפוליטית בערים מתקופת הברזל.

האסטלה עם כתב הלווית כפי שנמצאה בתעלה / Credit: James Osborne

בקיץ 2019 הצטרפו תלמידי אוסבורן ואוניברסיטת שיקגו לפרויקט הסקר הארכיאולוגי כדי למפות את אתר טורקמן-קראהויוק, שנמצא באזור הזרוע בערים עתיקות מפורסמות אחרות. רק באמצעות הליכה באתר, הם אספו חלקי חרס מ-3000 שנים של התיישבות במקום - ממצאים עשירים ומבטיחים - עד שביקורו המקרי של החקלאי הצביע על גוש האבן המכונה אסטלה.


צוות הסקר זיהה מיד סימון הירוגליפי מיוחד שסימל שהמסר הגיע ממלך. החקלאי עזר להוציא את גוש האבן המאסיבי והכבד מתעלת ההשקיה בעזרת טרקטור. משם האבן נשלחה למוזיאון הטורקי המקומי, שם היא נוקתה, צולמה והוכנה לתרגום. אוסבורן אמנם אינו מומחה בקריאת השפה הלווית, אך למרבה המזל הוא עובד במסדרון בו עובדים שניים מהמומחים הבולטים בעולם לשפה הלווית: עמיתיו פטרה גוטגבור (Petra Goedegebuure) ותיאו ואן דן הוט (Theo van den Hout) - עורכים של המילון החיתי בשיקגו.

תרגומם גילה כי למלך באסטלה קראו הרטפו (Hartapu), וטורקמן-קראהויוק הייתה ככל הנראה עיר הבירה שלו. האבן מספרת את סיפור כיבושו של המלך הרטפו את ממלכת מוסקה (Muska) הסמוכה, הידועה יותר בשם פריגיה - מושבו של המלך מידאס. "אלי הסערה מסרו את המלכים [המתנגדים] להוד מלכותו", נכתב באבן. הניתוח הלשוני של המכון האוריינטלי הציע כי האסטלה נוצרה בסוף המאה ה-8 לפנה"ס, מה שתואם את התקופה בה שלט המלך מידאס.


הממצא עונה לתעלומה ארוכת שנים; 15 קילומטרים דרומה נמצא הר געש ובו כתובת הירוגליפים ידועה. היא מתייחסת למלך הרטפו, אך איש לא ידע מי הוא - או באיזו ממלכה הוא שלט.

כתובת המלך הרטפו בקיזילדג / hittitemonuments.com

פרויקט הסקר כבר מתכנן את הביקור הבא באתר, בתקווה להשלים את הסקר בקיץ הקרוב. "בתוך התל הזה יש ארמונות, מונומנטים ובתים. האסטלה הזו היא ממצא מדהים להפליא - אך זו רק ההתחלה", אמר אוסבורן.


חלק זה של טורקיה מפורסם אולי בזכות האתרים הניאוליתיים שלו, במיוחד צ'טלה