top of page

אנשי הקווזי - גזע קדום ומסתורי מאפריקה

אנשי הבאקווזי (Bachwezi), הידועים גם כקווזי (Cwezi) או צ'ווזי (Chwezi), היו קבוצה של אנשים שלפי האגדות שלטו באימפריה של קיטארה (Kitara - האימפריה של השמש), שהקיפה שטח עצום כולל אוגנדה של ימינו, סודן, צפון טנזניה, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, רואנדה, בורונדי, זמביה ומלאווי, בין 10,000 לפנה"ס ל-1,500 לספירה. האימפריה החלה להתפצל למדינות אוטונומיות שונות במאה ה-13, כתוצאה של אנשים שהאמינו בנבואה שקבעה כי מותה של פרה קדושה, ביהוגו (Bihogo), תסמן את סופה של האימפריה.


הם היו עם יוצא דופן ממספר סיבות. היו להם מספר מאפיינים פיזיים מובהקים; הם היו גבוהים בצורה יוצאת דופן, ולראשיהם היתה צורה לא אנושית באופן מובהק. זה הביא לכך שאנשים מסוימים מייחסים את חזותם יוצאת הדופן כראיה לכך שהם היו אלים למחצה. אחרים טענו שהם גזע של חוצנים. בנוסף למראה הפיזי שלהם, נאמר כי היו להם כישורים על טבעיים, מעבר לכל היכולות האנושיות.


הם אף נסגדו על ידי האוגנדים, שזימנו אותם להתערב בעיתות משבר. אנשי רואנדה ובורנדי, שעדיין סוגדים לקווזי, מכנים אותם איבימאנוקה (Ibimanuka), שפירושו 'אנשים שנחתו כאלים'. הם נסגדו על ידי שבטים באנקולה (Ankole), טורו (Toro), מזרח קונגו, בוגנדה וטנזניה. עם כל כך הרבה אנשים שעדיין משוכנעים שהם היו יצורים על טבעיים או חוצניים, האם יש אמת בטענות שהיו להם יכולות מיוחדות?

מקורות וצאצאי הקווזי

מקור המידע הנפוץ ביותר ששרד על הקווזי הוא המסורת בעל פה של הטוטסי, קבוצה אתנית מאזור האגמים הגדולים של אפריקה - אם כי מוצא הקווזי הוא עדיין נושא שנוי במחלוקת. בעוד שיש אנשים שמאמינים שהם הגיעו ממצרים, הטוטסי מתארים את הקווזי המיסטים הקדומים כאבותיהם הישירים של בני המלוכה של כוש, נוביה וקמיטיאן (Khamitian). הם תוארו גם כקרובים או כבני משפחה של אותה קבוצה תרבותית של האלים הקמיטיים והסודניים.


כיום, מסתמכים הרבה יותר על ראיות פיזיות כדי להוכיח את קיומן והתנהגותן של תרבויות עתיקות. נוכחותם של שרידים קדומים משמשת כדי לנסות ולברר את נוכחותו ומקורו הפוטנציאלי של גזע קדום, מסתורי ושנוי במחלוקת זה. חוקרים מודרניים רבים מאמינים כי הקווזי הגיעו למערב אוגנדה בסביבות 500 לספירה. הם נדדו מצפון לנהר הנילוס והביאו איתם מבנים חברתיים מאורגנים יותר והקימו ממלכות במזרח אפריקה.


גאקונדו (Gakondo), סופר אפריקני אקסצנטרי ודי שנוי במחלוקת, מאמין שתיאוריה זו אינה נכונה ומאמין בכל לבו כי היא נוצרה בתקופה הקולוניאליסטית, תקופה בה השפעה מערבית היתה נפוצה באזור. הוא מציע גרסה אלטרנטיבית לאירועים - אנשי הקווזי לא היו מוגבלים לאזורים סביב אגם ג'ורג' ואגם אלברט כפי שטענו החוקרים המערביים, אלא הם למעשה היו שליטי אימפריית קיטארה הקדומה שחלשה על אזור עצום המשתרע על רואנדה של ימינו, בורונדי, קראגווה, מזרח קונגו, חלקים מסוימים מאוגנדה ומישורי קאנו בקניה. הוא מרחיק לכת עוד יותר וטוען שהקווזי הם אבותיהם של מספר עצום של ממלכות אפריקאיות מודרניות - טורו, אנקולה, בוגנדה, רואנדה ובורונדי - ואפילו כמה ממלכות אבודות כמו ממלכת קונגו וממלכת זנג' (Zanj).

חוצנים או אלים למחצה?

המקורות הגיאוגרפיים והתפשטותם של אנשי הקווזי הוא כבר נושא שנוי במחלוקת, אך המחלוקת מסובכת עוד יותר מכיוון שהם אינם דומים לתרבויות עתיקות ידועות אחרות. הקווזי מתוארים באופן אוניברסלי כיוצאי דופן הן בחזות והן בהתנהגות, מה שהוביל לשערות שהם מבקרים מכוכב אחר עם 'רגל אחת על האדמה ורגל אחרת אסטרלית'. אחרים מאמינים שתכונותיהם יוצאות הדופן הן משום שהם היו גזע של אלים למחצה.


תיאורים מסורתיים של הקווזי הם של גזע שהיה גבוה להפליא, עם עור חום כהה (למעט סיפור עם אחד שסיפר סי.סי ריגלי המתאר אותם כלבנים), זה לא נשמע חריג מדי עבור גזע באפריקה, אבל תיאורים פיזיים אלה משולבים עם סיפורי יכולותיהם העל טבעיות, כולל יכולת הטלפורטציה וכוח הטלקינזיס, המיחדים אותם.

ראיות לכוחות על טבעיים

אחד הדברים שהובאו כראיה לכך שהקווזי ניחנים ביכולות על-אנושיות הוא בניית הפירמידות. הן נבנו מבלוקים במשקל 30 טון, שהועברו מרחק אדיר משטחם בדרום סודאן לקהיר. הסברים מסורתיים יותר הם השימוש בעבודה של עבדים (בין אם של בני ישראל ובין אם של מקומיים) או השימוש במסה של כוח עבודה המונה אלפים. אך התומכים בתיאוריה לפיה הקווזי הם יצורים על טבעיים מאמינים שהבלוקים לא נגררו על ידי גברים על פני מאות קילומטרים אלא הועברו למקום בדרך טלקינטית. הם גם מאמינים שהבלוקים לא נחצבו ואז סותתו בכלי עבודה בסיסיים אלא נחתכו בקלות לצורותיהם המדויקות באמצעות סוג כלשהו של טכנולוג