top of page

אמנות הטיהור העתיקה - מגירוש רוע ועד ריפוי מחלות

עודכן: 2 במאי 2022

כשמבקשים לנקות את הוייב החמצמץ והלא נעים מהבית ולייצר מקום לכניסת אנרגיות חיוביות וחדשות, אנשים מחיים מחדש את המסורת העתיקה של טיהור. זוהי שריפת צמחי מרפא ולעתים שרפים, והיא משמשת במסורות רוחניות ברחבי העולם, מתוך אמונה שהעשן מטהר את הנפש, את הרגשות ואת האוויר.


שריפת חומרים צמחיים לייצור עשן עם השפעות חיוביות נהוגה עוד מימי קדם. אחת הדוגמאות הידועות ביותר היא השימוש בקטורת במזרח הקדום. דוגמה פופולרית נוספת היא טיהור (Smudging), אשר נהוג זה מאות שנים על ידי הילידים האמריקאיים ולאחרונה גם על ידי תנועת הניו-אייג'. למרות שהטיהור מבוצע לעיתים קרובות למטרות רוחניות, הוא גם מספק מספר יתרונות בריאותיים.

שריפת קטורת דומה לטיהור, אם כי לעתים קרובות זהו סוג של מנחה דתית, ולא ניסיון לשנות את הנסיבות. חשבו על התרוממות הקטורת העולה במיסה קתולית; מקלות ג'וס (joss sticks) שניצבים מול קברים אוריינטלים; הקטורת המקראית שנשרפה פעמיים ביום בבית המקדש, כמה מחקרים חדשים אף מעלים כי נעשה שם גם שימוש בקנאביס. כיום אנשים משתמשים בכל מיני מוצרים חדשים משמן CBD. סביר להניח שאז הם פשוט השתמשו בצמח הצנוע והפשוט.


טיהור הוא טקס המבוצע על ​​ידי תרבויות שונות ברחבי העולם. טקס זה כולל שריפת מקל טיהור, שזהו צרור של צמחים מיובשים, לרוב מרווה לבנה. הטיהור המונהג על ידי תנועות הניו-אייג' מבוסס על פרקטיקה של הילידים האמריקאיים המכונה 'ברכת קערת העשן הקדושה', כאשר השם הנפוץ שלה הוא טיהור. קטורת מוגשת גם בטקסים הינדים, בודהיסטים ואסלאמיים, בין היתר. מנחות קטורת נושאות כוונה דתית והן נעשות בדרך כלל בזמנים ובמקומות מוגדרים. שריפת קטורת להנאה או לעיגון מדיטציה עשויה להיעשות בכל זמן ובכל מקום, ובדרך כלל לצורך סיפוק של העצמי.

צרור מרווה לבנה

מה זה טיהור?

טיהור כולל שריפה של מקל טיהור. בעוד שמרווה לבנה היא הצמח הנפוץ ביותר, צמחים פופולריים אחרים כוללים ארז, עשב מתוק (Sweet Grass) ולבנדר. בקרב מספר שבטים אינדיאניים מהמישורים הגדולים, עושים שימוש גם בטבק טהור, ואילו במרכז ובדרום אמריקה משתמשים בקופאל (סוג של שרף עצים) במקלות הטיהור. מקלות טיהור עשויים להיות מורכבים מסוג צמח אחד, או מתערובת של צמחים. הצמחים נקשרים בצרור ואז נשרפים. לחלופין, הצמחים עשויים להיות מונחים בקערה מיוחדת ואז להישרף.


ספרון שהוציאה מנהלת הילידים של מניטובה (Manitoba Indigenous Inclusion Directorate), לשימוש בבתי ספר בקנדה, דנה בטיהור בבית הספר. הם מצטטים סבתא קהילתית המבהירה את מטרות הטיהור:

"אנו מטהרים כדי לנקות את האוויר סביבנו. אנו מטהרים כדי לנקות את המיינד כך שיהיו לנו מחשבות טובות על אחרים. אנו מטהרים את עינינו כדי שנראה רק דברים טובים אצל אחרים. אנחנו מטהרים את האוזניים כדי שנאזין רק לדברים טובים על אחרים. אנו מטהרים את הפה כך שנדבר רק טוב על אחרים. אנו מטהרים את כל הישות שלנו כך שנציג רק את החלק הטוב בעצמנו באמצעות מעשינו."

בראיית מסורת האומות הראשונות:

"טיהור מאפשר לאנשים לעצור, להאט ולהיות מודעים ומרוכזים. זה מאפשר לאנשים לזכור, להתחבר ולהתבסס על האירוע, המשימה או המטרה שעל הפרק. טיהור גם מאפשר לאנשים לשחרר רגשות ומחשבות שליליים. שיחרור דברים המעכבים את האדם מלהיות מאוזן וממוקד נובע מהתחושה של להיות רגוע ובטוח בזמן טיהור. צורות הטיהור ישתנו מאומה לאומה אך בעיני כולם נחשבות כדרך לנקות את עצמך. טיהור הוא חלק מ"הדרך בה דברים נעשים" והוא חלק מחיים טובים."

טיהור מתבצע בדרך כלל לפני או אחרי אירוע משמעותי, כמו מעבר לבית חדש, לפני מדיטציה, או לאחר ויכוח או מחלה. ישנם סוגים שונים של טקסי טיהור. לדוגמא, טקסים מסוימים עשויים להתבצע על בסיס יומי, ואילו אחרים נערכים רק באירועים מיוחדים. באופן כללי, טיהור מתבצע כדי לשמור על איזון, כדי להגן מפני השפעות שליליות, לגרש את הרוע ולטהר את האזור.


אנו רואים כי טיהור נעשה כדי לרומם את האדם. בתרבויות מסוימות, צרור עשיר של עשבי מרפא עשוי להינשא בקערה מחדר לחדר בכדי לגרש רוחות המתכוונות לפגוע בדיירים או פשוט להוציא שאריות של כעס או עצב אל מחוץ לבית. יש כאלה שאוהבים לטהר כל חדר בבית חדש לפני שעוברים לגור בו. במסורת האתיופית והתימנית שורפים תערובת של שרפים לאחר סעודה משפחתית ומעבירים אותה מיד ליד כדי שהאנשים ישאפו את העשן. גם כאשר מיסטיקנים יהודים מתאספים ללמוד ולהתפלל, אותה תערובת פירורים כחולה מושלכת על פחם ונשארת לבעור בחדר.


מחקרים מראים כי העשן הרפואי ממקל טיהור יכול לטהר את האוויר מ-94% מהחיידקים המזיקים עד ל-24 שעות. במסורות רבות, טיהור כולל טקס או תפילה בארבעה כיוונים, כלומר שליחת עשן או תפילות לארבעת הכיוונים הקרדינליים.

יתרונות רוחניים ובריאותיים של טיהור

ההשפעות של טיהור משתנות בהתאם לסוגי הצמחים המשמשים. כדוגמה, מאמינים כי בשימוש במרווה לטיהור ניתן לגרש רוחות רעות ומחשבות ורגשות שליליים; בעוד שעשן המיוצר על ידי שריפת ארז המתפקד כמטהר משמש למשיכת אנרגיה טובה. יתר על כן, טיהור של אברים מסוימים בגוף גורם ליתרונות ספציפיים. למשל, על ידי טיהור באוזניים, בעיניים ובפה, ניתן לשפר את כישורי השמיעה, הראייה והשפה.


מלבד יתרונות רוחניים, ידוע כי טיהור הוא בעל יתרונות בריאותיים, שרבים מהם מגובים במחקרים מדעיים. לדוגמא, עשן מרווה מגביר את אספקת החמצן למוח, מה שמאפשר לשרירים מתוחים להרפות. הוא יכול גם לעזור לאלה שנפגעו מאיכות אוויר ירודה, ולשפר את מצבם של הסובלים מאסטמה, בעיות נשימה, שיעול והצטננות.