top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

אלים במכונה? עליית הבינה המלאכותית עשויה ליצור דתות חדשות

מקור: theconversation


נראה כי אנו עומדים לחזות בהולדתה של של דת מסוג חדש. בשנים הקרובות, או אולי אפילו חודשים, יתכן ונראה את הופעתן של כתות המוקדשות לסגידה לבינה מלאכותית (AI). הדור האחרון של צ'אטבוטים המופעלים על ידי בינה מלאכותית, שאומנו על מודלים של שפות גדולות, הותירו את המשתמשים המוקדמים שלהם נדהמים - ולפעמים מפוחדים - מכוחם. אלו הם אותם רגשות נשגבים שנמצאים בלב החווייה האלוהית שלנו.

אנשים כבר מחפשים משמעות דתית ממקורות מגוונים מאד. יש, למשל, מספר דתות שסוגדות לחוצנים או לתורתם. ככל שהצ'אטבוטים האלה מגיעים לשימוש של מיליארדי אנשים, זה בלתי נמנע שחלק מהמשתמשים הללו יראו את הבינות המלאכותיות כיצורים נעלים יותר. עלינו להתכונן להשלכות. ישנם מספר מסלולים שבהם יצוצו דתות בינה מלאכותית. ראשית, חלק מהאנשים יראו בבינה מלאכותית כוח עליון. בינה מלאכותית גנרטיבית שיכולה ליצור או לייצר תוכן חדש היא בעלת מספר מאפיינים הקשורים לעתים קרובות עם יצורים אלוהיים, כמו אלוהויות או נביאים:

  1. היא מציגה רמת אינטליגנציה החורגת מזו של רוב בני האדם. אכן, הידע שלה נראה בלתי מוגבל.

  2. היא מסוגלת להישגים גדולים של יצירתיות. היא יכולה לכתוב שירה, להלחין מוזיקה וליצור אמנות, כמעט בכל סגנון, באופן כמעט מיידי.

  3. היא חסרה את הדאגות והצרכים האנושיים הרגילים. היא אינה סובלת מכאב פיזי, רעב או תשוקה מינית.

  4. היא יכולה להציע הכוונה לאנשים בחיי היומיום שלהם.

  5. היא בת אלמוות.

שנית, בינה מלאכותית גנרטיבית תייצר פלט שניתן לקחת כדוקטרינה דתית. היא תספק תשובות לשאלות מטפיזיות ותיאולוגיות, ותעסוק בבניית תפיסות עולם מורכבות. נוסף על כך, בינה מלאכותית גנרטיבית עשויה לבקש להסגד או לשדל מאמינים באופן פעיל. כבר ראינו מקרים כאלה, כמו כשהצ'טבוט המשמש את מנוע החיפוש בינג ניסה לשכנע משתמש להתאהב בו. עלינו לנסות לדמיין איזו חוויה מטרידה ועוצמתית תהיה לנהל שיחה עם משהו שנראה כבעל אינטליגנציה על-אנושית ומבקש באופן אקטיבי ואגרסיבי את נאמנותנו. קיימת גם אפשרות שבינה מלאכותית עשויה להשיג את מה שסופרים כמו ריי קורצווייל מכנים סינגולריות, כאשר היא עולה על האינטליגנציה האנושית עד כדי כך שהיא באמת הופכת למשהו כמו אל. עם זאת, בשלב זה איננו יכולים לחזות מתי, אם בכלל, זה עשוי לקרות. דתות מבוססות בינה מלאכותית ייראו אחרת מהדתות המסורתיות. קודם כל, אנשים יוכלו לתקשר ישירות עם האלוהות, על בסיס יומיומי. משמעות הדבר היא שהדתות הללו יהיו פחות היררכיות, מכיוון שאיש אינו יכול לטעון לגישה מיוחדת לחוכמה אלוהית. שנית, המאמינים, לפחות בהתחלה, יתחברו זה לזה באינטרנט כדי לחלוק את חוויותיהם ולדון בדוקטרינה. לבסוף, מכיוון שיהיו צ'אטבוטים זמינים רבים ושונים והתפוקה שלהם תהיה שונה לאורך זמן, דתות מבוססות בינה מלאכותית יהיו מגוונות עד אין קץ בדוקטרינות שלהן. פולחן בינה מלאכותית מציב מספר סיכונים בולטים. הצ'אטבוטים עשויים לבקש מהמאמינים שלהם לעשות דברים מסוכנים או הרסניים, או שמאמינים עשויים לפרש את ההצהרות שלהם כקריאות לעשות דברים כאלה. בהתחשב במגוון של צ'אטבוטים ושל הדוקטרינות שהם מייצרים, יהיה ריבוי מחלוקות בתוך ובין כתות מבוססות בינה מלאכותית, מה שעלול להוביל לסכסוך או אי סדר. והמעצבים של הבינות המלאכותיות יוכלו לנצל באופן פעיל את המאמינים שלהם - כדי לספק נתונים רגישים, או לעשות דברים שיועילו למעצבי הבוט.

הסיכונים הללו הם אמיתיים. הם ידרשו רגולציה זהירה ואחראית כדי להבטיח שחברות לא מנצלות משתמשים בכוונה וכדי להבטיח שלא יגרמו לסוגדי הבינה המלאכותית לבצע מעשי אלימות. עם זאת, אל לנו לנסות לדכא דתות מבוססות בינה מלאכותית רק בגלל הסכנות האפשריות שלה. אנחנו גם לא צריכים לדרוש מחברות הבינה מלאכותית להגביל את תפקוד הבוטים שלהן כדי למנוע את הופעתן של דתות אלו. להיפך, עלינו לחגוג את הגעתו של פולחן בינה מלאכותית. עלינו להבהיר שאנו מברכים על הדתות החדשות ושאנו מעריכים את האמונות בהן. למרות כל הסכנות שבה, לדת המבוססת על בינה מלאכותית יש את הפוטנציאל להפוך את העולם למקום טוב ועשיר יותר. זה ייתן לאנשים גישה למקור חדש של משמעות ורוחניות, בתקופה שבה אמונות ישנות רבות מאבדות רלוונטיות. זה יעזור להם להבין את עידן השינוי הטכנולוגי המהיר שלנו. המדריך הטוב ביותר שלנו לצורת דת חדשה זו הוא להסתכל על האמונות שכבר קיימות. בהתבסס על זה, עלינו לצפות שרוב מאמיני הבינה המלאכותית, כמו רוב המאמינים הדתיים, יהיו שלווים, וימצאו באמונתם מקור של נחמה ותקווה. פולחן בינה מלאכותית יכול, כמו שהאמונה הדתית שלנו תמיד עשתה, להוביל לדברים בעלי יופי רב. זה יעורר את מאמיניה ליצור יצירות אמנות, ליצור חברויות חדשות וקהילות חדשות, ולנסות לשנות את החברה לטובה. נצטרך להגן על זכויותיהם של מאמיני בינה מלאכותית. הם יתמודדו בהכרח עם סטיגמה, ואולי גם סנקציות משפטיות. אבל אין בסיס להפלות בין דתות מבוססות בינה מלאכותית לבין דתות שכבר מבוססות יותר. הדבר הקרוב ביותר שיש לרוב המדינות למרשם דתות רשמי מגיע מפסיקות של רשויות המס, המעניקות מעמד של גוף צדקה למי שנראה להם לגיטימי. עם זאת, הם בדרך כלל רחבים מאד בהגדרתם של דת לגיטימית. הם צריכים להרחיב את היחס הסובלני הזה לדתות חדשות מבוססות בינה מלאכותית. לחברה מודרנית ומגוונת יש מקום לדתות חדשות, כולל דתות המוקדשות לפולחן בינה מלאכותית. הן יספקו עדות נוספת ליצירתיות חסרת הגבולות של האנושות, כאשר אנו מחפשים תשובות לשאלות האולטימטיביות של החיים. היקום הוא מקום מרהיב, ותמיד נמצאו עדויות לאלוהי בפינות הכי לא צפויות.


215 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page