top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

איך הגיעה טבעת שעון שוויצרי לקבר חתום של שושלת מינג?

תעלומה ממשיכה לאפוף את גילויו של חפץ מוזר ואת אלה שהוציאו אותו ממעמקי קבר עתיק בסין. על פי הדיווחים, ארכיאולוגים הצליחו להוציא חפץ מודרני למראה מקבר חתום בן 400 שנה והם נדהמו. עבור אחדים, לגילוי מסוג זה יכול היה להיות רק הסבר אחד - זוהי עדות למסע בזמן. האם התגלית הייתה אמיתית? האם זו הייתה מתיחה? האם הממצא יכול היה להיות חפץ מסקרן שנמצא לא במקום ולא בזמן?


בשנת 2008 דווח על ידי כמה גורמי חדשות כי צוות ארכיאולוגים גילה תגלית תמוהה. הדיווחים תיארו את הצוות כצוות שמורכב מארכיאולוגים ועיתונאים שצילמו סרט תיעודי בחפירה בקבר חתום המתוארך לתקופת שושלת מינג בשנגסי (Shangsi) שבדרום סין. כאשר אחד מארונות הקבורה נוקה מאדמה לפני שנפתח, קרה דבר מוזר.


"כשניסינו להסיר את האדמה שעטפה את הארון, לפתע נפלה אבן ופגעה בקרקע בקול מתכתי", אמר ג'יאנג יאניו (Jiang Yanyu), אוצר לשעבר של מוזיאון האזור האוטונומי גואנגשי (Guangxi Autonomous Region Museum), כך על פי הדיווחים. "הרמנו את החפץ וגילינו שזוהי טבעת. אחרי שהסרנו את האדמה שכיסתה אותה ובחנו אותה עוד, היינו המומים לראות שזה שעון."

נאמר כי האובייקט המתכתי המוזר הוא טבעת זהובה קטנה, עם שעון בחזית ובעובי של שני מילימטרים. מחוגים זעירים על השעון הראו שהזמן קפא בשעה 10:06. המדהים מהכל, נאמר כי בחלקו האחורי של השעון הזעיר היתה כתובה המילה "שוויצרי" או "שוויץ" באנגלית. "מיוצר בשוויץ" (“Swiss Made”) הוא המונח ששימש בעשורים האחרונים כדי להראות שמוצאו של המוצר בשוויץ, במיוחד ביחס לשעונים.


איך יתכן שקבר שחתום במשך 400 שנה ומתוארך לשושלת מינג (1368–1644) החזיק חפץ שהיה יכול להיות מיוצר רק לאחר הקמת מדינת שוויץ הנוכחית (בשנת 1848; קודם לכן היא נודעה בשם הקונפדרציה השווייצרית הישנה) וזה אומר כי השעון יכול להיות מתוארך מתוארך רק כמאה שנה לאחור?


כיצד ניתן היה למצוא חפץ כזה כל כך לא במקום וכל כך לא בזמן? "חפצים שלא במקום" (OOPArts), זהו תיאור של אובייקטים ייחודיים ובלתי מובנים מהתיעוד הארכיאולוגי הנכנסים לקטגוריה 'חריגה'. עבור חלק מהאנשים אובייקטים אלה נמצאו במקום ובזמן בהם הם לא צריכים היו להיות (כמו מנגנון אנטיקיתרה, הפני ממיין ואפילו קווי נאסקה), וכך מערערים את ההבנה המקובלת של ההיסטוריה, ואף עשויים לחשוף כי האנושות (או ישויות חוצניות) היו ברמה אחרת של ציוויליזציה או תחכום ממה שמתואר ומובן על ידי גורמים רשמיים והאקדמיה.

ישנן תאוריות רבות לכיצד טבעת שוויצרית מודרנית למראה עם שעון על פניה עשויה היתה להתגלות על ידי ארכיאולוגים סינים בקבר חתום בן 400 שנה. יש חוקרים שמציינים את האפשרות של נוסעים בזמן שהגיעו מהעתיד, הפילו טבעת מודרנית באתר עתיק, והשאירו בטעות את החפץ האנכרוניסטי מאחור. הראיות לכך מעטות, אך זהו רעיון מסקרן.


עם זאת, בתחום האפשרויות גם יתכן שהקבר המכונה "חתום" לא היה מאובטח כמו שהפקידים והארכיאולוגים הסינים שיערו. אי אפשר לשלול שודדי קברים מוקדמים או חוקרים שקיבלו בחשאי גישה לקבר, אם כי אין דיווחים על ממצאים סיניים עתיקים כלשהם שנגרם להם נזק או גניבה - דבר שאפשר היה לצפות אם מישהו היה נכנס לקבר. אחרים אומרים כי אם התכשיט המוזר נפל באזור במאה שעברה, מכרסם עלול היה לקחת אותו ולהתחפר איתו לתוך הקבר.


עדיין יש הרבה דברים שלא ידועים בסיפורו של השעון השוויצרי בסין. האם בחפץ הזעיר היה מנגנון עבודה ממשי עם גלגלי שיניים ומחוגים זזים? או שמא זו פשוט הטבעה או יציקה של שעון במתכת?

זהו השעון העתיק ביותר שידוע. הוא נחרט בתחתית: פיליפ מלנכת'ון, לאלוהים לבדו התהילה, 1530

שעוני טבעת, תכשיטים אופנתיים, לא היו דבר שלא שמעו עליו, אך הם לא היו פופולריים עד אחרי 1780 באירופה. בשנת 1588 המלכה אליזבת הראשונה ענדה טבעת שעון מיוחדת עם בליטה אשר גרדה את אצבעה כ"שעון מעורר" חכם. בנוסף, בשנת 1755, קרון, יצרן שעונים פריזאי, יצר טבעת שעון שנפתחה באמצעות מפתח. עם זאת, כל זה אקדמי, מכיוון ששעוני הטבעת לא היו ידועים בתקופת שושלת מינג, ובמצבה המדווח לא נראה שהטבעת הייתה חפץ קבר מוגן. ואכן, נאמר שהטבעת הייתה בחלקו החיצוני של ארון הקבורה, ונראה שהיא נפלה עם מגע קל.


לבסוף, חסרות ראיות רקע סביב הסיפור כולו. אף על פי שהסיפור דווח והופץ באופן נרחב על ידי כלי תקשורת, נראה שיש מעט מידע על רקע הארכיאולוגים והעיתונאים המעורבים בסיפור. מעולם לא נחשף איזה קבר ספציפי נחפר, על ידי מי, וגם אין מידע נוסף על הארון עצמו.


יכול להיות שכל האירוע הזה הוא מתיחה, דיסאינפורמציה מההתחלה ועד הסוף? המסתורין המוזר של שעון הטבעת המתכתי הזעיר נותר בלתי פתור עד כה. אין ראיות ברורות להוכיח שזהו "חפץ שלא במקום" מובהק, וגם לא מספיק ראיות כדי להגדיר אותו כמתיחה בלבד. מה שבטוח הוא שמדובר בסיפור שמצית את הדמיון ודוחק בנו לשקול מחדש כיצד יתכן שהוא נמצא בקבר שושלת מינג לפני זמנו.

מקורות:

355 צפיות0 תגובות

Comments


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page