אוצר פנגיורישטה ששינה את ההסטוריה של בולגריה

אוצר פנגיורישטה הוא סט של כלי זהב מפנגיורישטה (Panagyurishte), עיירה במחוז פאזארדז'יק שבדרום בולגריה. האוצר התגלה במקרה במהלך המאה ה-20. אוצר פנגיורישטה תוארך בין סוף המאה ה-4 לתחילת המאה ה-3 לפנה"ס, ולכן שייך לתרבות התראקית. מלבד כמות הזהב ששימשה ליצירת הכלים, החפצים בולטים גם באומנות המשובחת שלהם.


נכון לעכשיו, ישנם שלושה העתקים רשמיים ומושלמים של האוצר, אחד במוזיאון ההיסטוריה הלאומי בסופיה (National Historical Museum), השני במוזיאון הארכיאולוגי בפלובדיב (Archaeological Museum of Plovdiv), והשלישי במוזיאון להיסטוריה בפנגיורישט (History Museum of Panagyurishte). המקור, עקב ערכו הכספי ונדירותו, נשמר בדרך כלל באופן בטוח בכספת בנק. עם זאת, יצירות אלה הושאלו למוזיאונים ברחבי העולם בהזדמנויות רבות במהלך העשורים שלאחר גילוין.

תשעת החפצים של אוצר פנגיורישטה

גילוי אוצר פנגיורישטה התרחש בשנת 1949. ב-8 בדצמבר באותה שנה חפרו שלושה אחים, פאבל, פטקו ומיכאיל דייקוב (Pavel, Petko and Mihail Deikov), עבור חימר בחצר בית חרושת לקרמיקה בפנגיורישטה. בעומק של 2 מטר נתקלו האחים בכמה חפצים צהבהבים אותם חילצו מהחימר. קיימת מחלוקת לגבי השתלשלות האירועים שלאחר מכן. אגב, הועלה ספק בדיוק המדידה, שכן נטען כי לא ייתכן כי "שכבה עבה כזו של אדמה חרסיתית הייתה יכולה להצטבר מהתקופה העתיקה ועד ימינו."


על פי אחת הגרסאות של הסיפור, האחים, לאחר שבדקו את החפצים, הגיעו למסקנה שהחפצים אינם אלא אוסף של כלי פליז שהוסתרו על ידי צוענים. לכן הם לא הקדישו לחפצים תשומת לב רבה, והניחו אותם בצד ללא כל מחשבה נוספת. לעומת זאת, הידיעה על התגלית התפשטה בעיירה הקטנה, וחצר המפעל במהרה התמלאה בתושבים סקרנים שהיו להוטים להציץ על "כלי פליז צועניים" מוזרים אלה.


חלק מהסקרנים אף ניסו 'לנגן' על הכלים על ידי נשיפה דרך הפתחים שלהם. אולם כשלא הופק צליל הם פשוט הכריזו שכלי הנגינה הללו חסרי תועלת. אחד האנשים שבאו לצפות בחפצים היה פטר גורבנוב (Petar Gorbanov), ארכיאולוג שעבד באותה תקופה במועדון הקריאה של העיירה. בניגוד לשאר תושבי העיר, גורבנוב, שלמד באוניברסיטת וינה, לא היה משוכנע שהאובייקטים הם 'כלי פליז צועניים'.


גרסה אחרת לסיפור טוענת כי האחים ידעו כבר מההתחלה שהחפצים שהם חשפו עשויים מזהב. בנוסף, הם סברו כי החפצים צריכים להישלח למוזיאון. בגרסה זו של האירועים, תושבי העיירה לא מבקרים במפעל כדי להתבונן בחפצים. במקום זאת הם נצפו על ידי עובדי המפעל, שאחד מהם אף עשה ניסיון לגנוב את אחד הכלים, אך נעצר על ידי האחים.


לאחר מכן נשטפו החפצים בנהר, והאחים לקחו אותם לביתם. לאחר שהראו את החפצים לנשותיהם וילדיהם, שלושת האחים לקחו אותם למועצת המחוז. כאן, על פי גרסה זו של הסיפור, גורבנוב ראה לראשונה את החפצים. בכל מקרה, החפצים נוקו ביסודיות, והוכנסו לתצוגה בוויטרינה. בערב, החפצים הופקדו לשמירה בבנק.

האחים דייקוב מחזירים באוצר פנגיורישטה בשנת 1949

העבר התראקי של בולגריה מוצג לעולם

למחרת שוגרו מברקים מפלובדיב לסופיה כדי להודיע ​​על התגלית הסנסציונית. הראשון התקבל רק כעבור כמה ימים על ידי מנהל המכון הארכיאולוגי והמוזיאון בסופיה. מצד שני, מנהל המוזיאון הארכיאולוגי בפלובדיב נסע לפנגיורישטה מיד לאחר שקיבל את ההודעה, אסף את האוצר והביא אותו למוזיאון שלו. כתוצאה מכך, פלובדיב, ולא סופיה (בירת בולגריה), הפכה לבית הקבע של אוצר פנגיורישטה.


אוצר פנגיורישטה שהה במוזיאון הארכיאולוגי בפלובדיב בעשור הבא, שם הוצג בארון בטוח ושקוף באולם המרכזי של המוזיאון. במהלך שנות ה-60 של המאה ה-20 יצא אוצר פנגיורישטה לסיבוב ההופעות הראשון שלו ברחבי העולם. רומא הייתה העיר הראשונה מחוץ לבולגריה שקיבלה את האוצר, שם הוא הוצג במסגרת תערוכה לאומית. לאחר מכן, הוצג האוצר בפריס, מינכן, לנינגרד (המכונה כיום סנט פטרסבורג), בודפשט, ורשה ומונטריאול. בסוף העשור חזר אוצר פנגיורישטה לפלובדיב, שם הוא נשאר בשלוש השנים הבאות.


בשנת 1972 נבחר האוצר להיות מרכזה של תערוכה בשם 'אמנות תראקית', שהוצגה לראשונה בסופיה לרגל הקונגרס הבינלאומי הראשון לתראקולוגיה (Thracology). בעשורים שלאחר מכן הוצגה התערוכה במוזיאונים רבים ברחבי העולם. בין השנים 1994-2000, למשל, ביקרה התערוכה בשבע ערים ביפן, ובמספר ערים בארה"ב. בנוסף, היא נסעה לפינלנד, שוודיה, איטליה ובלגיה. כתוצאה מתערוכה זו הוצג לעולם צד פחות מוכר של בולגריה, עברה התראקי.

האמפורה מאוצר פנגיורישטה

ההיסטוריה של אוצר פנגיורישטה

כמו השתלשלות האירועים שהתרחשה מיד לאחר גילוי האוצר, ישנם אי וודאויות רבות גם בנוגע להיסטוריה של האוצר. למשל, יש שטענו כי הכלים נוצרו על ידי בעלי מלאכה תראקיים מקומיים, בעוד שאחרים סבורים שהם היו מלמפסקוס (Lampsacus), עיר יוונית עתיקה בצד המזרחי של הלספונט (Hellespont), בטורקיה של ימינו.


כמו כן, ישנן שתי השערות שונות לגבי האופן שבו הממצאים סיימו בפנגיורישטה. על פי הראשונה, החפצים היקרים הוסתרו על ידי בעליהם כאשר המקדונים או ה