top of page

אדגר קייסי - "הנביא הישן"

עודכן: 17 במרץ 2022

אדגר קייסי כונה "הנביא הישן". האיש, שנחשב לגדול המתקשרים של ארה"ב זכה לכינוי מכיוון שלפני שהיה נכנס למצב של "קריאה" נהג להישכב במיטה, לעצום את העיניים ומתוך מצב טראנס לחזות את העתיד. היום, יותר משבעה עשורים לאחר מותו, הוא עדיין שם דבר. מרתקת יותר מנבואותיו וחיזוייו היא נהייתם חסרת המנוח של חסידיו אחריו עד עצם היום הזה. במהלך חייו הוא קיים 14,000 קריאות שרבות מהן תומללו וניתנות לקריאה גם היום. הקריאות והנבואות שלו עסקו כמו נבואות אחרות בעתיד העולם, אבל הוא נודע בעיקר בתיאוריה שלו לגבי היבשת האבודה אטלנטיס וביכולתו לאבחן מחלות ולהציע ריפוי לחולים באמצעות תקשור.


במאי 1889, כשאדגר קייסי היה רק ​​בן 12, בזמן שהיה לבד ביער וקרא בתנ"ך, ביקר אותו מה שהוא תפס כמלאך שאמר לו שתפילותיו נענו ואז הוא שאל אותו מה הוא רוצה יותר מכל. על אף שאדגר הצעיר נבהל, הוא אמר לישות שהוא רוצה לעזור לאחרים, בעיקר לילדים חולים. שם ומיד, אדגר קייסי נשבע להפוך למיסיונר נוצרי, ולהפיץ את דבר אלוהים כדי לעזור ולהציל את העולם.

אדגר קייסי

למחרת, אביו של אדגר קיבל תלונה מהמורה בבית הספר של הילד. אז, ללא רחמים, האב המתוסכל החליט לבחון את בנו באיות, ואדגר לא הצליח. בסופו של דבר אביו אפילו הפיל אותו מכיסאו בגלל זה. באותה נקודה שמע קייסי שוב את קולה של המלאך המכונף. הוא אמר לו שאם הוא רק ישן קצת, הישויות יוכלו לעזור לו. אדגר הצעיר התחנן בפני אביו למנוחה של רגע בלבד והניח את ראשו על ספר האיות.


לאחר שאביו העיר אותו כעבור מספר דקות, באורח פלא אדגר ידע את כל התשובות. למעשה, הוא יכול היה לחזור על כל דבר בספר. בסופו של דבר הוא למד להשתמש בכל הספרים בצורה כזו. כשהיה בן 15 הוא היה התלמיד הכי טוב בכיתה. כשנשאל על כך, אמר קייסי למורה שלו שהוא רואה בעיני רוחו תמונות של הדפים מהספרים. זמן לא רב לאחר מכן הוא נפגע מכדור בבית הספר בבסיס עמוד השדרה, החל להתנהג בצורה מוזרה מאד, ובסופו של דבר הושם למנוחה במיטה.


עד מהרה התגלה שקייסי איכשהו הפגין יכולת לאבחן פציעות ומחלות כשהוא במעין טראנס. יתר על כן, על סמך מה שהורה למשפחתו לעשות אדגר נרפא. ואז, עם השכלה עד כיתה ח' בלבד והאינטואיציה העמוקה שלו, עזב אדגר את החווה המשפחתית כדי לנסות לשלוט ביכולות העל טבעיות שלו ולהתפרנס בכל דרך בה יוכל. עד מהרה פיתח קייסי את היכולת לראות הילות, לדבר אל המתים ולשמוע את קולות המלאכים. בהתאם לכך הוא התייסר בשאלה האם כוחות על טבעיים אלה אכן נמסרו רוחנית מהמקור הגבוה ביותר או לא.


בשנת 1900, נפגע קייסי ממקרה חמור של דלקת גרון שהביאה לאובדן דיבור מוחלט. ואז, מהפנט בשם מר הארט שמע על מצבו של אדגר קייסי והציע לנסות לרפא אותו. הניסוי נערך במשרדו של מאנינג בראון (Manning Brown), מומחה מקומי לגרון. קולו של קייסי חזר תוך כדי טראנס היפנוטי אך נעלם שוב כשהתעורר. הארט ניסה הצעה פוסט-היפנוטית כדי שקולו ימשיך לתפקד אחרי הטראנס, אך הדבר לא צלח. בסופו של דבר הארט ויתר מכיוון שקייסי לא עבר לשלב השלישי של ההיפנוזה.

אדגר קייסי הצעיר

מאוחר יותר, מהפנט שביקר בניו יורק נתקל באותו מכשול, אך הציע כי קייסי צריך להתבקש להשתלט על המקרה שלו בעודו נמצא בשלב השני של ההיפנוזה. בסופו של דבר, מהפנט מקנטקי בשם אל ליין (Al Layne) הציע לעזור לקייסי להחזיר את קולו. ליין הציע לקייסי לתאר את מהות מצבו ואת התרופה לכך תוך כדי טראנס היפנוטי. קייסי תיאר את מחלתו בגוף ראשון ברבים, תוך שימוש ב"אנחנו" במקום "אני" ביחיד, כי הישויות עזרו לו.


על פי הקריאה, ניתן היה לתקן את איבוד קולו בקלות על ידי הגברת זרימת הדם לבית הקול שלו. הדבר המוזר היה שמדובר במונחים רפואיים שקייסי לא הכיר. בלי קשר, ליין הציע כי יש להגביר את זרימת הדם וכתוצאה מכך, פניו של קייסי הסמיקו מדם, וגם חזהו וגרונו הפכו לאדומים עזים. לאחר כעשרים דקות הכריז קייסי, עדיין בטראנס, כי הטיפול הסתיים. כשהתעורר, קולו נותר תקין, אך הוא לא זכר שום דבר ממה שקרה.


למרות שנסיגות אכן התרחשו, הן טופלו על ידי ליין באותו אופן, ובסופו של דבר נרפא אדגר קייסי. ליין קרא על ריפוי היפנוטי דומה של המרקיז דה פויסגור (Marquis de Puysegur), חסידו של פרנץ מסמר, והוא היה להוט לחקור את גבולות ידע הריפוי שהיה מעורב במצבי טראנס אלה. הוא ביקש מאדגר קייסי לתאר את המחלות של ליין עצמו ולהציע ריפוי, ומצא שהתוצאות הן גם מדויקות וגם יעילות. לפיכך, ליין התייחס ליכולת כתפיסה על חושית אותנטית.


בנקודה זו הציע ליין לקייסי להציע את הריפוי העל טבעי שלו לקהל הרחב. עם זאת, קייסי היה די מסויג מכיוון שלא היה לו מושג מה הוא רשם תוך כדי טראנס, והאם התרופות אכן בטוחות או לא. ובכל זאת, הוא הסכים לבסוף, אך רק בתנאי שהקריאות יהיו בחינם. אדגר קייסי גם אמר לליין שהוא לא רוצה לדעת שום דבר אישי על המטופלים כי זה לא רלוונטי. אז ביחד הם החלו להציע טיפולים בחינם לתושבי העיר.


השיטה של ​​אדגר קייסי כללה טראנס היפנוטי עצמי שגרם לתפיסה על חושית, והשמועה על מה שהוא יכול לעשות בזמן שהוא "ישן" על הספה התפשטה במהירות. דיווחים על יכולותיו של קייסי אף הופיעו בעיתונים, מה שהיווה השראה לפניות בדואר. באופן שבו עבדו כוחותיו, קייסי יכול היה להיות יעיל באותה מידה באמצעות מכתב של אדם בדיוק כמו עם אדם שנמצא בחדר איתו. הוא יכול היה לאבחן את המצבים הפיזיים והנפשיים של כל אחד ואז לספק תרופה, רק באמצעות שמו ומיקומו הנוכחי של האדם.


בשנת 1907, פנה עיתונאי לקייסי, והוא הסביר שאיכשהו יש לו את היכולת להיכנס בקלות לטראנס אינטואיטיבי בכל פעם שהוא רוצה. קייסי אמר לעיתונאי שזה שונה מהאופן שבו הוא הולך לישון כרגיל כמו כולם וכי זה קורה בתת המודע שלו. מכיוון שהוא עדיין לא הבין את מקור הכוחות העל טבעיים שלו, קייסי היה מודאג מאד מההשלכות האתיות של מה שהוא עושה. עם כל מה שידע, המלאך שהוא מקשיב לו יכול היה להיות שד בתחפושת.


ברור שהיה לו הרבה לקחת בחשבון. אחרי הכל, הוא אף פעם לא סיים תיכון, שלא לדבר על ללמוד להיות רופא. לפיכך, אדגר קייסי, ובמיוחד אשתו גרטרוד, עדיין לא העניקו מספיק חשיבות טיפולית לקריאות, ולכן, בגלל ההסתייגות הזו הם איבדו ילד. עם זאת, כאשר גרטרוד חלתה אנושות בשחפת, הם השתמשו בקריאות לאחר שהרופא ויתר. אמונתם חזרה, ובאורח פלא הטיפול ריפא אותה.


זמן קצר לאחר מכן, בשנת 1912, קייסי, שתודעתו היומיומית לא היתה מודעת במהלך הקריאות העל טבעיות, גילה כי ש