top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

אגודות סודיות וידע נסתר: פיצוץ הכוכב שהיווה השראה לעולם המודרני

בשנת 2017 הודיעו אסטרונומים שבשנת 2022 עומד להתרחש משהו מרהיב באמת: כוכב חדש יופיע בשמיים. זה יהיה האירוע הראשון הנראה בעין בלתי מזוינת מזה למעלה מ-400 שנה. הפיצוץ יווצר על ידי התנגשות של שני כוכבים עמומים יחסית, הפיצוץ שיווצר מכונה "כוכב בום" ("boom star"). יש לציין שתזמון הארוע הוא הערכה שיכולה לנוע באופן די רחב, כך שלא בטוח שהאירוע אכן יתקיים השנה אך הוא אכן צפוי להתרחש.


כאשר ההתרחשות השמימית הנדירה הזו תתרחש היא תיצור מה שנקרא נובה אדומה שתאיר בבהירות כזו עד שהיא תיראה בבירור בלילה בקבוצת הכוכבים ברבור (Cygnus). הפעם האחרונה שבה "כוכב חדש" נראה ללא עזרת טלסקופים מודרניים הייתה בשנת 1604, אם כי זה נגרם על ידי סופרנובה, שמש מתפוצצת רחוקה שנשארה גלויה במשך חודשים רבים. זה התרחש בקבוצת הכוכבים נושא הנחש (Ophiuchus) ואת שרידיה אסטרונומים כיום עדיין יכולים לראות כערפילית טבעת.

איור מספרו של יוהנס קפלר המציין את מיקומה של הסופרנובה משנת 1604

במרחק של 20,000 שנות אור, הסופרנובה הייתה רחוקה מכדי שתהיה לה השפעה פיזית כלשהי על כדור הארץ, אך להופעתה הייתה השפעה פסיכולוגית משמעותית. היא הובילה לסדרה יוצאת דופן של אפיזודות סוציולוגיות שעיצבו את ההיסטוריה.


אירוע 1604 ידוע בתור הסופרנובה של קפלר, על שם האסטרונום שערך בו תצפיות מפורטות באותה תקופה. עם זאת, לא רק צופי כוכבים מקצועיים התלהבו מהאירוע, הוא הצית תנועה פילוסופית חדשה לגמרי. באותה שנה פרסם התאולוג הגרמני סיימון סטודיון (Simon Studion) את נאומטריה (Naometria - "מדידת מקדש"), בה פירש את האירוע במונחים אסטרולוגיים, כמבשר את הולדתו של עידן חדש של נאורות. סטודיון, כך נראה, האמין שהכוכב החדש הוא סימן שמימי, כמו שאומרים שכוכב בית לחם הכריז על הולדת ישו. עידן חדש זה היה אמור לכלול את הקידום של חירויות מדעיות, דתיות וחברתיות, וכן - תפיסה מהפכנית לאותה תקופה - את הופעתו של סדר פוליטי חדש המבוסס על אישה או מלכה עוצמתיות.

הכוכב החדש - סופרנובה 1604, המכונה גם הסופרנובה של קפלר / NASA

תוך שנים ספורות, קבוצה המכונה "הרוזיקרוסים" (מסדר צלב הוורד - הקרוי על שם סמלם המתאר ורד וצלב) החלה להפיץ עלונים בקוים דומים. יצירות אלה, שנקראו ביחד "המניפסטים הרוזיקרוסיים", רמזו שהנסיכה אליזבת, בתו של ג'יימס הראשון מאנגליה, היא האישה שתאחד את אירופה למעין איחוד אירופי מתקופת הרנסנס. בשנת 1613, אליזבת נישאה לפרידריך החמישי, האלקטור (הנסיך) של הפפאלץ - אזור שהוא כיום דרום-מערב גרמניה.


הנישואים מוזכרים באופן קריפטי בכתבים הרוזיקרוסים הללו, במיוחד בפרסום משנת 1616 המכונה "החתונה האלכימית". נראה שהחברה פירשה את חתונתה של אליזבת, שנועדה לבסס ברית בין אנגליה למדינות הפרוטסטנטיות בגרמניה, כתחילתה של הקונפדרציה האירופית המדומיינת. עם זאת, הכל התפרק בשנת 1619 כאשר הוצע לפרידריך כס המלוכה של בוהמיה בצ'כיה המודרנית. אליזבת ופרידריך שלטו כמלך ומלכה רק כמה חודשים לפני שהודחו, וברחו, בסופו של דבר כדי להתיישב בהולנד. בגלל שלטונה הקצר נודעה אליזבת כמלכת החורף, אך צאצאה, וילם-אלכסנדר, הוא מלך הולנד כיום. למרות שאליזבת מעולם לא הפכה למלכת היורו המיועדת, האידיאלים של חופש הביטוי הדתי והאינטלקטואלי שהוצגו במניפסט הרוזיקרוסי המשיכו לתת השראה לאחרים. אף הוצע כי אלה שארגנו את מסע מייפלאואר של 1620 היו הרוזיקרוסים.

סמליות רוזיקרוסית המראה את הכוכב מאיר מעל האישה שנחזה לה לאחד את אירופה בעידן חדש של נאורות

מעט מאוד ידוע על הרוזיקרוסים המקוריים שכן הכתבים שלהם פורסמו בעילום שם במהלך העשור השני של המאה ה-17. יצירות אלה היו בהשראת נאומטריה של סטודיון, בכך שהן הפיצו את הרעיון של עידן הנאורות המתקרב שבישר הכוכב החדש, אך האם הרוזיקרוסים היו אגודה חשאית כלל-אירופית של האינדווידואלים המלומדים, כפי שנטען בעבודותיהם, פתוח לדיון. עם זאת, מחברי הטקסטים הללו יזמו ביודעין או בלי משים מגוון תנועות שהיו להן השלכות ניכרות על ההיסטוריה העולמית.


המניפסטים הרוזיקרוסיים כללו מסרים קריפטים, צפנים מסתוריים וסמליות אניגמטית, ולאורך שנות ה-1600 שלאחר מכן התבססו אגודות סודיות שונות על פי המודל הרוזיקרוסי, ולפני שלוש מאות שנה בדיוק, ב-1717, חלקן התמזגו והפכו לבונים החופשיים. אחד הסמלים המפורסמים ביותר של הבונים החופשיים הוא עין ההשגחה (Eye of Providence), תמונה המתוארת על שטר הדולר, מה שמוביל היסטוריונים רבים להציע שהאבות המייסדים של ארה"ב הושפעו מהבונים החופשיים.

גרסה מוקדמת של הבונים החופשיים של עין ההשגחה עם עננים וזוהר חצי עגול.

עין ההשגחה, הגליף המתאר עין בשמים, הזורחת בקרניים על העולם, היה למעשה גרסה מאוחרת יותר של סמל מוקדם יותר ששימש את הרוזיקרוסים, שייצג את הכוכב החדש של 1604 המקרין את השפעתו על כדור הארץ. הכוכב החדש בא לסמל את הרעיון של חקירה אינטלקטואלית ואת האידיאלים של "הנאורות", תנועה אקדמית מהמאה ה-17 שדגלה בהיגיון ולא בגבולות המסורת המבוססת.


קבוצה אחרת, הרבה פחות מוצלחת ואלימה שהושפעה מהכוכב החדש של 1604 היתה קבוצה של מתנגדי משטר קתולים אנגלים בראשות בעל האדמות העשיר רוברט קטסבי (Robert Catesby). בשנת 1605, קטסבי האמין שהנסיכה אליזבת, אז רק ילדה, נועדה לשלוט באנגליה, וביים קונספירציה להמליך אותה. תוכניתו השאפתנית להרוג את המלך, את יורשיו האחרים ואת כל שריו, על ידי פיצוץ בית הפרלמנט, התגלתה וקטסבי נורה למוות. היום הזה עדיין מוזכר מדי שנה בבריטניה במהלך תצוגות זיקוקים בחמישי בנובמבר. קוראים לו ליל גאי פוקס, על שמו של הקונספירטור השותף שהתגלה מחכה להצית את חביות אבק השריפה שהוחבאו מתחת לבניין הפרלמנט.

ציור המראה את מעצרו של גאי פוקס / 1823 Henry Perronet Briggs

אולם, לרוב, אלה בהשראת הכוכב החדש של 1604 תרמו תרומה חיובית להיסטוריה. הרופא האנגלי רוברט פלאד כתב בהרחבה על יצירות הרוזיקרוסים של תחילת המאה ה-16, כמה חוקרים הציעו שהוא היה למעשה אחד מחבריהם. הוא בהחלט קיבל השראה מהרעיונות הרוזיקרוסיים והאמין שעידן חדש לקידום הידע בפתח.


הוגה דעות משפיע נוסף שהונע על ידי הכוכב החדש היה הפילוסוף הוולשי תומס ווהן (Thomas Vaughan), שתרגם כתבים רוזיקרוסיים מלטינית לאנגלית. פלאד וווהן היו משמעותיים מאד בהפיכת המושגים העל-טבעיים הישנים של האלכימיה לדיסציפלינה של כימיה מודרנית.


אחד המניפסטים המסתוריים של רוזיקרוס היה ה-Speculum Sophicum Rhodostauroticum משנת 1618, "המראה של חוכמת הצלב הוורד". חושבים כי נכתב על ידי האלכימאי הגרמני דניאל מוגלינג (Daniel Mögling), הוא חשף את קיומו של מה שנקרא קולג' בלתי נראה (Invisible College), אגודה סודית של חוקרים רוזיקרוסיים שמטרתה הייתה להפוך את המושגים המיסטיים כמו אלכימיה ואסטרונומיה לדיסציפלינות של כימיה ניסויית ואסטרונומיה תצפיתית.


איור קריפטי בטקסט מתאר את הקולג' כבניין על גלגלים, המסמל שלמוסד לא היה מקום קבוע - זה היה מפגש מוחות, ולא אוניברסיטה ממשית - ומעליו, משמאל, זורח הכוכב החדש של 1604 והייצוג של אופיוציוס (קבוצת הכוכבים של נושא הנחש בה הופיע), המזל השמימי שהיווה השראה להקמת הארגון. מצד ימין ניתן לראות כוכב ולידו ברבור, אולי הכוכב שצפוי להופיע השנה?

איור מתוך 'Speculum Sophicum Rhodostauroticum' המתאר את הקולג' הבלתי נראה

למרות שהוצעו חברים מוערכים שונים בקולג' הבלתי נראה, כמו הפילוסוף והמדינאי פרנסיס בייקון, ממציא האלגברה המודרנית תומס הריוט (Thomas Harriot) והאדריכל החשוב איניגו ג'ונס, יש היסטוריונים שמפקפקים בכך שהארגון היה קיים אי פעם. אף על פי כן, הרעיון של הקולג' הבלתי נראה השפיע ישירות על מדענים ניסויים שונים מהמאה ה-17, כמו רוברט בויל, לייסד את החברה המלכותית בשנת 1660. האקדמיה היוקרתית הזו לקידום המדע קיימת עד היום, וחבריה כללו רבים מהשמות הקשורים לתגליות המדעיות ששינו את העולם, כמו אייזק ניוטון, בנג'מין פרנקלין, צ'ארלס דרווין, אלברט איינשטיין וסטיבן הוקינג.


ואז יש את האילומינטי (מלטינית שמשמעותה "הנאורים"), אגודה סודית שסביבה התפתחו הרבה ספקולציות ותיאוריות קונספירציה. כל מה שאנחנו יודעים בוודאות הוא שהארגון נקרא במקור האילומינטי הבווארי (Bavarian Illuminati), שנוסד בשנת 1776 על ידי הפילוסוף הגרמני יוהן אדם וייסהאופט כדי להתנגד להשפעה דתית על החיים הציבוריים ולשחיתות בממשל. הוא הודה בגלוי כי קיבל השראה מהמניפסטים של רוזיקרוס. באופן קצת אירוני, שמו הפך כמעט כשם נרדף ל"ידע סודי", עוד אחת מהמטרות של האילומינטי הייתה לקדם את חופש המידע. הקבוצה ירדה למחתרת בתחילת המאה ה-19, לאחר שטענה כי היא יזמה את המהפכה הצרפתית והאמריקאית, וכמה חוקרים משערים כי היא עדיין קיימת, וחבריה משובצים בסתר ברמות הגבוהות של החברה הבינלאומית.


האם המדע, האמנויות, ואפילו הנאורות עצמה, היו מתפתחים ללא התנועות בהשראת הסופרנובה של 1604, זה רק ניחוש. עם זאת, זה הוגן לומר שכמעט בוודאות זה היה קורה אחרת, וכנראה היה מונע על ידי אנשים שונים. השאלה הגדולה היא, האם הייתה תנועה אמיתית של רוזיקרוס או קולג' בלתי נראה וזהו לא רק רעיון מעורר השראה? התשובה נעוצה במציאתו - אם הוא קיים - של מקום בו נפגשו ראשוני הרוזיקרוסים. למרות שהתנועה כללה ככל הנראה אנשי נאורות מרחבי אירופה, נראה שהיא התרכזה באי הבריטי, ובאנגליה התגלה לאחרונה מועמד טוב בדיוק למקום כזה.


בבית האחוזה המרשים של קנונס אשבי (Canons Ashby) ליד העיירה דייבנטרי (Daventry), קרוב למרכז אנגליה, התגלה בשנת 2013 חדר סודי שבמשך מאות שנים הוחבא מאחורי חיפויים. מתוארך לעשור הראשון של המאה ה-16, הוא מעוטר בסמליות מסתורית שבהתחלה חשבו שהיא של בונים חופשיים. עם זאת, החדר והעיטורים שלו מתוארכים ליותר ממאה שנים לפני הקמת הבונים החופשיים. נראה שהחדר הסודי בעליית הגג היה מקום המפגש של חברים משפיעים בחברה שנראה כי היו רוזיקרוסיים.


החדר מעוטר בסמליות רוזיקרוסית, כמו ייצוג של הכוכב החדש, תיאור העמודים ממקדש שלמה המקראי שנקשרו מאוחר יותר לתנועת הבונים החופשיים. למרבה הפלא, הקירות מעוטרים בשלט אצולה של אלה שככל הנראה נפגשו כאן, כולל רבים מאלה ששמותיהם נקשרו לתנועת הרוזיקרוסים המקורית, כמו רוברט פלאד, תומס ווהן ופרנסיס בייקון, אפילו קושר הקשר, רוברט קטסבי. אולי החושפני ביותר הוא ויליאם שייקספיר, שלעתים קרובות הוערך שהוא בעצמו היה רוזיקרוסי.

ניתן לראות את עין ההשגחה בצד האחורי של החותם הגדול של ארצות הברית

נראה שההשפעה הפסיכולוגית של הכוכב החדש של 1604 הייתה ניכרת. אלה בהשראת המניפסטים הרוזיקרוסיים הניחו את היסודות למדע הניסויי, הביולוגיה, הכימיה וההבנה המודרנית של היקום שהובילו בסופו של דבר לפיתוח הטכנולוגיה של ימינו. יתכן אפילו שהמהפכה הצרפתית, המלוכה ההולנדית המודרנית ואפילו יצירת ארצות הברית היו שונים מאד, או אולי לא מתרחשים כלל, אלמלא הסופרנובה של קפלר.


מה שבטוח הוא שחברות סודיות ומיסטיות רבות עדיין קיימות היום, וטוענות למוצא מהתנועות שנבעו במקור מהאירוע, חלקן אפילו מכנות את עצמן רוזיקרוסים. הכוכב החדש שצפוי לשנת 2022 נמצא במרחק של 1,800 שנות אור, מספיק רחוק כדי שלא נדאג שהוא יקרין את כדור הארץ, אבל יהיה מעניין לראות איזה סוג של תגובות פסיכולוגיות ותופעות חברתיות הוא יעורר - לטוב ולרע.


ובהערה לסיום, בפעם הבאה שתסתכלו בשטר הדולר ותראו את עין ההשגחה, זכרו שלמרות שעכשיו אומרים שהיא מייצגת את עינו רואת הכל של אלוהים, זה היה במקור תיאור של הסופרנובה של 1604.

מקורות:

274 צפיותתגובה 1

1件のコメント


דן  שניידר
דן שניידר
2022年9月29日

מאוד יפה!


למה לא כתבת על מסדר הטבטונים, על אלברט פייק וכן על ה'בפומט'. על מסדר השחר המוזהב, אליפז לוי, אליסטר קראולי ועוד....

יש הרבה מה להרחיב על הנושא!

いいね!

בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page